Justiitsminister ei leia, et riigi õigusabi korra muutmisega peaks suurendama ka advokaatide tasu ({{commentsTotal}})

Riigikohus otsustas, et riigi õigusabi tasude ja kulude praegune kord ning kehtestamise põhimõtted ei ole põhiseadusega kooskõlas. Kui advokatuur näeb, et otsusega peab riik suurendama ka advokaatidele makstavat tasu riikliku õigusabi eest, siis justiitsministri hinnangul see nii ei ole.

"Meie jaoks on selles riigikohtu otsuses positiivne see, et riik on sunnitud selle tasu korra uuesti üle vaatama ja midagi ette võtma. Teiseks viitas riigikohus mõnes oma otsuse lõigus ka sellele, et valesti kehtestatud tasud võivad olla põhiseadusega vastuolus," rääkis vandeadvokaat ja advokatuuri esimees Hannes Vallikivi "Aktuaalse kaamera" vahendusel.

Justiitsminister Urmas Reinsalu kinnitab, et õigusabi tasude üle on käimas kohtuvaidlus ja riigikohtu otsus seda ei puuduta. Küsimus on vaid selles, kes kehtestab õigusabi määramise korra.

"See riigikohtu otsuse sisustamine ei ole ülemäära keeruline. Selle tänase advokatuuri kehtestatud korra peaks kehtestama kas parlament ise või parlamendi volituse alusel valitsus või minister," selgitas Reinsalu.

Advokatuuri hinnangul sunnitakse nende liikmeid töötama turuhinnast kolm korda odavamalt. Aastas makstakse riigi õigusabi eest 3,8 miljonit eurot ja see summa tuleb ära jagada erinevate kohtuasjade vahel, nende arvust olenemata. Vallikivi toob näiteks praegu käiva Assar Pauluse protsessi, millega on hõivatud üle paarikümne advokaadi ja mistõttu on eelarve lõhki. Riigi õigusabi tuleb üle vaadata, leiab advokatuur.

"Meid rahuldaks ka see, kui tellimuste arv oleks piiratud, kui me saaksime õiglase tasu eest osutada teatud arvu tunde teenust, ehk riik saab tellida nii palju teenust kui raha on. Sama nagu haigekassaga, kui aasta lõpus saab haiglal raha otsa, siis plaanilisi protseduure enam ei tehta," rääkis Vallikivi.

Reinsalu sõnul on käimas riigi õigusabi reform, kus praegu hinnatakse näiteks, kas lihtsamates kriminaalasjades peab olema riigi õigusabi automaatne või mitte ja kuidas muuta riigi õigusabi andmist ka regiooniti võrdsemaks. "Selles keskkonnas on meil võrreldes teiste riikidega inimeste õiguskaitse võimalused väga napid," nentis Reinsalu.

Toimetaja: Merit MaaritsKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics