Mart Helme: riigikogus üritatakse vormistada presidendivalimisteks kartellikokkulepet ({{commentsTotal}})

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme ütles "Ringvaates", et riigikogus üritatakse vormistada kartellikokkulepet tema võimaliku presidendiks kandideerimise vastu. Helme kordas oma poja Martin Helme veendumust, et Eesti president peaks olema eestlane ja seadis kahtluse alla samuti võimaliku presidendikandidaadi Marina Kaljuranna päritolu.

"Kui me vaatame seda missugust kolli püütakse minust ja minu erakonnast teha, siis see on väga selgelt sihitud sellele, et püüda ära vormistada kartellikokkulepe riigikogus," ütles Helme.

Ta viitas sellele, et EKRE-st rääkides on väidetud, et erakond tegeleb inimeste hirmutamise ja lõhestamisega. Tema sõnul see nii aga ei ole. "Hirmutavad hoopis peavoolupoliitikud. /.../ Meie lihtsalt reageerime tõsiasjadele," ütles Helme.

Helme lubas kandideerida presidendiks, kui presidendivalimised lähevad riigikogust valijameeste kogusse.

Helme kordas oma poja, EKRE aseesimehe Martin Helme mõtet, et Eesti presidendiks peab olema eestlane ja seadis kahtluse alla Marina Kaljuranna sobivuse presidendiks.

"Ratsionaalselt peab Eesti kui rahvusriigi president olema eestlane. Ja me ei saa rääkida siin sellest, et me keelaksime sünnijärgse Eesti kodaniku kandideerimise. Kusjuures ma ei ole väga kindel, kuidas selle sünnijärgsusena on antud daami (Helme viitab Marina Kaljurannale - toim.) puhul, sest tema vanavanemad olid NKVD agendid, kapos üle kuulatud, protokollid on olemas ja minu andmetel ei olnud Eesti kodanikud," ütles Helme.

"Marina Kaljurand on väljendanud meie ees riigikogus esinedes väga kahtlase väärtusega seisukohti, mis puudutavad okupatsiooni, okupatsioonikahjude nõudmist. Tema suust ei tulnud välja sõna, et 5,2 protsenti Eesti territooriumist on endiselt okupeeritud Venemaa poolt," lisas Helme.

"Me oleme sügavalt veendunud, et ainult meie rahvuse esindaja peab olema see, kes lahendab neid keerulisi küsimusi, mis on seotud uusimmigrantidega, mis on seotud Nõukogude immigrantidega, meie majandusprobleemidega jne," selgitas ta.

Helme arvates Eesti kodanik, kes on venelane Eesti presidendiks ei sobi. "Nad ei ole viletsamad, aga meie erakond esindab rahvuslikke vaateid ja eelkõige eestlasi," sõnas Helme.

"Kui näiteks meil oleks mõni Vene erakond, mis ütleks, et nende arvates peaks olema just venelane Eesti president, me ei heidaks neile seda ette," lisas Helme.
Helme sõnul usub ta, et ta leiab venelastega Eestis paremini ühise keele kui nii mõnigi venelane.

Saatejuht Marko Reikop küsis Helmelt, kas EKRE-le meeldib, et neid seostatatkse natsiideoloogiaga. Helme vastas, et see ei vasta tõele ning natsiideoloogia on EKRE-le absoluutselt võõras.

Toimetaja: Aleksander KrjukovVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.