Töötervishoiu arst: evolutsiooni suurim viga on tooli leiutamine ({{commentsTotal}})

Seattle'i töötajad 1954. aastal.
Seattle'i töötajad 1954. aastal. Autor/allikas: Seattle'i munitsipaalarhiiv/Creative Commons

40 protsenti tööandjatest ei suuna oma töötajaid tervisekontrolli. Kõigil töökohtadel esineb aga riske, mida taolised kontrollid aitaks maandada enne kui inimene päriselt haigeks jääb või viga saab, seetõttu tuleks töökoha mugavamaks ja tervislikumaks tegemisele erilist tähelepanu suunata, selgitas doktor Toomas Põld tööohutuse ja -tervishoiu päeval.

Töötervishoiu ja -ohutuse seadust võib küll Põllu sõnul tõlgendada nii, et kõigile ei ole tervisekontroll kohustuslik, kuid tegelikult oleks oluline näha, et lisaks töötaja tervislikule läbivaatamisele hindab arst töökohal olevaid riske.

"Ei ole töökohta, kus riske ei oleks," sõnas Põllu Vikerraadio hommikuprogrammis ja lisas, et kui riskid on kaardistatud, saab arst aidata esmalt suuremate riskide maandamist. Nii saab tervist säästa ja töötaja on toimekam.

Põld paneb südamele, et perearsti juurde minnes saab küll kindlasti abi näiteks põlve- või seljavalu puhul, kuid enamasti ei oska perearst hinnata, millised töökoha tegurid häda võivad tekitada. Kuna perearstid on ülekoormatud, soovitab Põllu just spetsiaalse töötervishoiu arsti poole pöörduda.

"Ärge hoidke selle pealt raha kokku," manitses Põllu tööandjaid. Üks tervisekontroll kahe või kolme aasta järelt maksab töötaja kohta umbes 40 kuni 50 eurot. Põllu sõnul on uuringud näidanud, et üks euro, mis investeeritakse töötervishoidu, toob ettevõttele mitu eurot tagasi, mistõttu võiks ettevõtjad selle investeeringu kindlasti kulutustesse planeerida.

Kuid sama kandev roll on töötajal endal: tal on ka alati õigus küsida, miks teda ei ole arsti juurde suunatud. "Siin on kahepoolne töö: ühelt poolt saab tööandja [töötingimusi] paremaks teha, teiselt poolt saab ka töötaja ise," märkis Põllu, kelle hinnangul ei ole Eesti ettevõtluskeskkond veel päris Euroopa kolleegidega sarnaselt agar töötervishoiu arendaja.

Tehke töökoht mugavaks

Doktori sõnul märkab ta tihti, et inimesed, kes töötavad laua või leti taga, ei oska oma töökohta endale mugavaks teha. Tähtis on anda koormust seljalihastele. Ergonoomiline tool seda alti ei võimalda, kuid näiteks tund aega suurel pallil istumine pakuks lihastele uutmoodi pinget. Põllu sõnul annab keha ka ise tunda, mil tal ebamugav on, ja seda tasuks kuulata.

"Kõige suurem viga, mis on evolutsiooni käigus tehtud on see, et on välja mõeldud tool. Istumisasend on füsioloogiliselt inimesele vastuvõtmatu," ütles Põllu. Ta kirjeldas, et ehituse poolest on inimkeha mõeldud eelkõige kõndimiseks, seismiseks, kükitamiseks või neljakäpukil käimiseks, kuid mitte istumiseks.

"Koormus, mis [istudes] lülisambale läheb, on päris suur, see on seda raksem, mida raskem on inimene," kirjeldas Põllu. Arstide rõõmuks küsivadki töötajad, kes kontrolli tulevad, üha enam, kas arst saaks tööandjale soovitada muudetava kõrgusega laua soetamist.

Kontrolli minekut ei tohiks karta ega oma hädasid arsti eest varjata. "On inimesi, kes püüavad haigust varjata, sest kardavad, et neid vallandatakse," tõdes Põllu. Tema sõnul on aga siin koht ettevõttega läbirääkimisteks: võib-olla tõesti ei sobi töötaja ka ealiste iseärasuste tõttu oma ametipostile, kuid piisava planeerimisega võiks tema seni kogutud teadmisi samas ettevõttes mõnel muul ametikohal kasutada.

Täna on üleilmne tööohutuse ja töötervishoiu päev, lisaks alustatakse üle Euroopa kampaaniat "Tervislikud töökohad sõltumata east".

Toomas Põllu rääkis töötervishoiust ka "Terevisioonis":

Toimetaja: Greete PalmisteVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema