Trump tahab Venemaaga suhteid parandada "jõupositsioonilt" ({{commentsTotal}})

{{1461827728000 | amCalendar}}

USA presidendikandidaadiks pürgiv vabariiklane Donald Trump ütles, et soovib USA välispoliitikalt "rooste" maha raputada ja keskenduda järeleandmatult sellele, mis on just nimelt Ühendriikidele parim. Venemaa ja Hiina puhul loodab ta suhteid parandada "jõupositsioonilt".

"Minu administratsiooni suur ja esmatähtis juhtmõte saab olema "Ameerika ennekõike"," alustas Trump oma kauaoodatud välispoliitikakõnet Washingtonis. Trump luges varem ette valmistatud teksti ette teleprompteri abil, mis on oma improvisatsioonilise stiili poolest tuntud miljardäri jaoks haruldane, vahendasid BNS, Reuters ja The Washington Post.

Ta lubas keskenduda USA uue välispoliitilise suuna arendamisele.

"On aeg raputada maha rooste Ameerika välispoliitikalt," lausus ta.

Ärimagnaat hoiatas ühtlasi liitlasi, et need peavad ise tulevikus oma kaitsmisega hakkama saama, kui nad "ei maksa oma õiglast osa" kaitsekulutustest.

Trumpi hinnangul enam priiküüdiga jätkata ei saa ja riigid, kes soovivad Ühendriikide kaitset, peavad ka ise sellesse vajalikul määral panustama. Ärimagnaat lubas kohe võimule pääsedes korraldada tippkohtumise, kus ta sõlmiks uue kokkuleppe kulude võrdse jaotamise osas.

Ühtlasi kutsus Trump üles pingete leevendamisele Venemaaga.

"Kui stabiilsuseks seda vaja on, siis saadakse Venemaaga kindlasti kokkuleppele," oli Trump optimistlik.

"Ma usun, et suhetes valitsevaid pingeid on võimalik leevendada, ning suhete parandamine ainult jõupositsioonilt on võimalik, täiesti võimalik. Terve mõistus ütleb, et see kohutav vaenulikkuse tsükkel peab lõppema ja ideaalis see lähiajal ka lõppeb. See on mõlemale riigile kasulik," selgitas Trump.

"Mõned ütlevad, et Venemaa positsioon ei hakka olema mõistlik. Ma kavatsen selle välja uurida. Kui me ei suuda minu valitsusajal kokkulepet sõlmida - kokkulepet, mis pole ainult hea, vaid väga hea; nii Ameerika kui ka Venemaa jaoks - siis lahkume me kiirelt laua tagant. Nii lihtne see ongi. Me uurime selle asja välja," lisas ta.

Sarnaseid seisukohti väljendas Trump ka Hiina kohta ning rõhutas, et Peking respekteerib vaid jõudu.

"Hiina austab jõudu ja kui me laseme neil end majanduslikult ära kasutada, mida nad teevad praegu rohkem kui eales varem, siis me oleme kaotanud nende lugupidamise," rääkis kandidaat. "Tugev ja tark Ameerika on Ameerika, kes leiab Hiina näol endale praegusest parema sõbra."

"Meie sõpradele ja liitlastele luban ma aga lisaks, et Ameerika saab taas olema tugev, Ameerika peale saab tulevikus loota. Ameerikast saab taas usaldusväärne liitlane," rääkis suurärimees.

Trump jätkas tõdemusega, et islamiäärmusluse leviku peatamine saab presidendiks valimise puhul tema administratsiooni esmaseks ülesandeks.

"Islamiäärmusluse ohjeldamine ja levik saab olema Ühendriikide välispoliitika ja tõepoolest ka kogu maailma peamisi ülesandeid," ütles Trump.

"Samas me hakkame oma sõpradega moslemimaailmas üha tõhusamat koostööd tegema, sest meie ja ka kõik nemad on vägivaldsete rünnakute ohus," lubas ärimees.

"Ükski riik ajaloos pole saavutanud õitsengut, kui ta ei sea enda huvisid teiste huvidest kõrgemale. Nii meie sõbrad kui ka vaenlased peavad oma riike meist tähtsamaks ning olles küll õiglased, peame me hakkama ka sarnaselt käituma," sõnas Trump lõpetuseks. 

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.