Trump tahab Venemaaga suhteid parandada "jõupositsioonilt" ({{commentsTotal}})

{{1461827728000 | amCalendar}}

USA presidendikandidaadiks pürgiv vabariiklane Donald Trump ütles, et soovib USA välispoliitikalt "rooste" maha raputada ja keskenduda järeleandmatult sellele, mis on just nimelt Ühendriikidele parim. Venemaa ja Hiina puhul loodab ta suhteid parandada "jõupositsioonilt".

"Minu administratsiooni suur ja esmatähtis juhtmõte saab olema "Ameerika ennekõike"," alustas Trump oma kauaoodatud välispoliitikakõnet Washingtonis. Trump luges varem ette valmistatud teksti ette teleprompteri abil, mis on oma improvisatsioonilise stiili poolest tuntud miljardäri jaoks haruldane, vahendasid BNS, Reuters ja The Washington Post.

Ta lubas keskenduda USA uue välispoliitilise suuna arendamisele.

"On aeg raputada maha rooste Ameerika välispoliitikalt," lausus ta.

Ärimagnaat hoiatas ühtlasi liitlasi, et need peavad ise tulevikus oma kaitsmisega hakkama saama, kui nad "ei maksa oma õiglast osa" kaitsekulutustest.

Trumpi hinnangul enam priiküüdiga jätkata ei saa ja riigid, kes soovivad Ühendriikide kaitset, peavad ka ise sellesse vajalikul määral panustama. Ärimagnaat lubas kohe võimule pääsedes korraldada tippkohtumise, kus ta sõlmiks uue kokkuleppe kulude võrdse jaotamise osas.

Ühtlasi kutsus Trump üles pingete leevendamisele Venemaaga.

"Kui stabiilsuseks seda vaja on, siis saadakse Venemaaga kindlasti kokkuleppele," oli Trump optimistlik.

"Ma usun, et suhetes valitsevaid pingeid on võimalik leevendada, ning suhete parandamine ainult jõupositsioonilt on võimalik, täiesti võimalik. Terve mõistus ütleb, et see kohutav vaenulikkuse tsükkel peab lõppema ja ideaalis see lähiajal ka lõppeb. See on mõlemale riigile kasulik," selgitas Trump.

"Mõned ütlevad, et Venemaa positsioon ei hakka olema mõistlik. Ma kavatsen selle välja uurida. Kui me ei suuda minu valitsusajal kokkulepet sõlmida - kokkulepet, mis pole ainult hea, vaid väga hea; nii Ameerika kui ka Venemaa jaoks - siis lahkume me kiirelt laua tagant. Nii lihtne see ongi. Me uurime selle asja välja," lisas ta.

Sarnaseid seisukohti väljendas Trump ka Hiina kohta ning rõhutas, et Peking respekteerib vaid jõudu.

"Hiina austab jõudu ja kui me laseme neil end majanduslikult ära kasutada, mida nad teevad praegu rohkem kui eales varem, siis me oleme kaotanud nende lugupidamise," rääkis kandidaat. "Tugev ja tark Ameerika on Ameerika, kes leiab Hiina näol endale praegusest parema sõbra."

"Meie sõpradele ja liitlastele luban ma aga lisaks, et Ameerika saab taas olema tugev, Ameerika peale saab tulevikus loota. Ameerikast saab taas usaldusväärne liitlane," rääkis suurärimees.

Trump jätkas tõdemusega, et islamiäärmusluse leviku peatamine saab presidendiks valimise puhul tema administratsiooni esmaseks ülesandeks.

"Islamiäärmusluse ohjeldamine ja levik saab olema Ühendriikide välispoliitika ja tõepoolest ka kogu maailma peamisi ülesandeid," ütles Trump.

"Samas me hakkame oma sõpradega moslemimaailmas üha tõhusamat koostööd tegema, sest meie ja ka kõik nemad on vägivaldsete rünnakute ohus," lubas ärimees.

"Ükski riik ajaloos pole saavutanud õitsengut, kui ta ei sea enda huvisid teiste huvidest kõrgemale. Nii meie sõbrad kui ka vaenlased peavad oma riike meist tähtsamaks ning olles küll õiglased, peame me hakkama ka sarnaselt käituma," sõnas Trump lõpetuseks. 

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema