Sester: riigikulud kasvavad kui pärmitaigen, kuid viimaks nõustutakse kärbetega ({{commentsTotal}})

2017. aastal ei ole oodata ühtegi maksutõusu, samal ajal aga kasvavad kulud tasapisi igal aastal. Majanduse elavdamiseks on valitsus võtnud sihiks toetada inimeste aktiivsemat osalemist, aga ka riigi õhemaks muutmist, selgitas rahandusminister Sven Sester.

Rohkem raha investeeringuteks peaks kätte jääma mikro- ja väikeettevõtetele, elutingimuste parandamiseks ka kodanikele, rääkis Sester "Terevisioonis".

Väikeettevõtluse toetuseks tõuseb hüppeliselt käibemaksu piirmäär, mille võrra saavad ettevõtjad varasemaga võrreldes üle jäänud raha kasutada investeerimiseks ja arenemiseks.

Sarnaselt peaks inimeste majanduslikku olukorda toetama näiteks suurenev lapsetoetus või tulumaksuvaba summa suurenemine.

Samal ajal kinnitas valitsus mitmed suured ehitus- ja arendusprojektid nagu 2018. aastal alguse saav Tallinn-Tartu maantee ehitamine ja riigipiiri rajamine - kõik need ja eelmainitud meetmed on eelarves kulude all.

Kulud tuleb aga tuludega tasakaalu saada. "Olen rahandusministrina konservatiivne," vastas Sester "Terevisioonis" küsimusele, kuivõrd valitsus on arvestanud üha ebastabiilsema maailmamajandusega ja võimalusega, et plaanitavad tuluallikad poliitiliste erimeelsuste tõttu vastu võtmata jäävad.

Nii nagu kukkus läbi trahvimäärade suurendamise katse, võib sama juhtuda ka näiteks raskeveokite teekasutusmaksuga. Ministri sõnul ei saa aga valitsusele ette heita liigset optimistlikkust. Raskeveokite maksu arvas Sester 2017. aasta riigieelarvest välja, sest selles osas ei ole veel kõigi osapooltega ühe laua taha istutud ja seega ei ole kindlust muudatuse kehtestamisel.

Samuti on minister enda sõnul näinud palju vaeva, et teha kolleegidele selgeks, et riiki tuleb teha õhemaks ja majandamiskulusid kärpida. "Riigikulud on nagu pärmitaigen - igal aastal vaikselt kasvavad," sõnas ta. Nüüd on valitsusliikmed jõudnud kokkuleppele, et teiste riikidega konkurentsis püsida, tuleb süsteemi korrigeerida.

Päästjad, kiirabi ja haridus pääsesid kärpekavast

Riigikontroll on aga kritiseerinud, et valitsuse senised kärpekavad on viinud sisejulgeoleku nõrgestamiseni. PPA-st on halvenenud töötingimuste tõttu lahkunud tuhat inimest, mis tähendab, et näeme tänavatel vähem patrulle, väheneb kuritegude avastamise ja lahendamise jõudlus.

Sester kinnitas, et seekordsest kärpekavast jäeti selgelt välja kõik, mis puudutab julgeolekut ja haridust, mistõttu ei ole nende valdkondade nõrgenemist enam oodata. "Valitsus prioritiseerib selgelt, kus ta kärbet teha ei taha," kinnitas Sester.

Toimetaja: Greete PalmisteLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema