Uudse aparaadi abil saab neerukividest lahti operatsioonita ({{commentsTotal}})

Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) kasutab teist päeva uue põlvkonna kehavälist kivipurustusaparaati, mille abil saab neeru- või kuseteede kividest vabaks vähemalt 300-350 patsienti aastas. Tegemist on Eesti esimese statsionaarse aparaadiga, siiani kasutasid haiglad renditavat masinat.

Kehaväline kivipurustus kujutab endast protseduuri, kus täpselt sihitud ultrahelilöögid teevad kivi tükkideks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Protseduuri läbi teinud Heiki Kärbo kinnitas, et vaatamata ebamugavusele polnud midagi hullu.

"Natuke tagus selja taga, mul valus ei olnud ega midagi," kinnitas patsient ja ütles, et ilma uudse meetodita oleks ta pidanud läbi tegema operatsiooni.

Eesti haiglates on aastas keskmiselt 1500 neerukivitõvega haiget, kellest vaid umbes pooled vajavad abi saamiseks kirurgilist sekkumist.

PERH-i kirurgiakliiniku juhataja doktor Leonhard Kuke sõnul jagub teiste alternatiivide kõrval kivipurustusmasinale tööd küll.

Enne masina purustusrežiimile lülitamist tuleb kindlaks teha, kus kivi täpselt paikneb. Kui see on tuvastatud, võib ultraheli tööle panna ja see meenutab inimkõrvale pigem sepikoda.

Seejärel jääb üle protseduuri hoolikalt ekraanidelt jälgida.

Täna oli masina tööd uudistamas palju rahvast, sest käib personali väljaõpe ja vajadusel tootjafirma poolne masina timmimine. Kas patsiendi peal kasutatakse ultraheliga kivipurustust või mõnd muud meetodit, selle üle otsustab raviarst.

"Tal võivad olla 1,5- kuni 2-sentimeetrised neerukivid või kuni 1 sentimeetri suurused kusejuhakivid. Antud hetkel oleme valinud neeru- ja kusejuha üleminekul olevad kivid," rääkis PERH-i uroloog Margus Krabi, kelle sõnul jäävad uudse meetodi puhul ära narkoosiriskid ja see pole patsiendile ka nii traumaatiline kui võib olla kirurgiline meetod.

Umbes tund aega kestva protseduuri järel võib patsient paari tunni pärast koju minna. Kuu aja pärast kontrollitakse, kas kivi on tõepoolest kehast väljunud.

Kehaväline kivipurustus on haigekassa rahastatud protseduuride nimekirjas.

Toimetaja: Merili NaelMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema