Uudse aparaadi abil saab neerukividest lahti operatsioonita ({{commentsTotal}})

Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) kasutab teist päeva uue põlvkonna kehavälist kivipurustusaparaati, mille abil saab neeru- või kuseteede kividest vabaks vähemalt 300-350 patsienti aastas. Tegemist on Eesti esimese statsionaarse aparaadiga, siiani kasutasid haiglad renditavat masinat.

Kehaväline kivipurustus kujutab endast protseduuri, kus täpselt sihitud ultrahelilöögid teevad kivi tükkideks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Protseduuri läbi teinud Heiki Kärbo kinnitas, et vaatamata ebamugavusele polnud midagi hullu.

"Natuke tagus selja taga, mul valus ei olnud ega midagi," kinnitas patsient ja ütles, et ilma uudse meetodita oleks ta pidanud läbi tegema operatsiooni.

Eesti haiglates on aastas keskmiselt 1500 neerukivitõvega haiget, kellest vaid umbes pooled vajavad abi saamiseks kirurgilist sekkumist.

PERH-i kirurgiakliiniku juhataja doktor Leonhard Kuke sõnul jagub teiste alternatiivide kõrval kivipurustusmasinale tööd küll.

Enne masina purustusrežiimile lülitamist tuleb kindlaks teha, kus kivi täpselt paikneb. Kui see on tuvastatud, võib ultraheli tööle panna ja see meenutab inimkõrvale pigem sepikoda.

Seejärel jääb üle protseduuri hoolikalt ekraanidelt jälgida.

Täna oli masina tööd uudistamas palju rahvast, sest käib personali väljaõpe ja vajadusel tootjafirma poolne masina timmimine. Kas patsiendi peal kasutatakse ultraheliga kivipurustust või mõnd muud meetodit, selle üle otsustab raviarst.

"Tal võivad olla 1,5- kuni 2-sentimeetrised neerukivid või kuni 1 sentimeetri suurused kusejuhakivid. Antud hetkel oleme valinud neeru- ja kusejuha üleminekul olevad kivid," rääkis PERH-i uroloog Margus Krabi, kelle sõnul jäävad uudse meetodi puhul ära narkoosiriskid ja see pole patsiendile ka nii traumaatiline kui võib olla kirurgiline meetod.

Umbes tund aega kestva protseduuri järel võib patsient paari tunni pärast koju minna. Kuu aja pärast kontrollitakse, kas kivi on tõepoolest kehast väljunud.

Kehaväline kivipurustus on haigekassa rahastatud protseduuride nimekirjas.

Toimetaja: Merili Nael



Vikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.