Soome rahvusringhääling teatas, et valitsus nõuab neilt Panama dokumentide loovutamist ({{commentsTotal}})

{{1461920691000 | amCalendar}}

Soome rahvusringhääling Yle teatas täna, et Soome valitsus ja maksuametnikud nõuavad neilt sisuliselt oma allikakaitse põhimõtete rikkumist. Nimelt soovivad Soome võimud, et uurivate ajakirjanike rahvusvahelises konsortsiumis (ICIJ) osalev Yle annaks neile üle nn Panama dokumendid. Kuigi ametnike seatud tähtaeg saabus täna ning ametlikes kirjades vihjati ka läbiotsimistele, ei kavatse Yle nõudmist täita.

Yle kinnitusel on rahandusminister ja Koonderakonna juht Alexander Stubb korduvalt nõudnud, et rahvusringhääling annaks valitsusele üle Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud andmed, et maksuametnikud saaksid uurida dokumentides mainitud Soome ettevõtteid ja üksikisikuid ning vajadusel esitada nende vastu süüdistusi maksudest kõrvale hoidumises.

Maksuametnikud pidasid sellel teemal eile läbirääkimisi Yle peatoimetajatega ning nad nõuavad nii dokumente kui ka ajakirjanike poolt töö raames tehtud märkmeid.

Yle keeldub võimuesindajate nõudmiste täitmisest, sest rahvusringhäälingu hinnangul on maksuametnike nõudmised tõsine oht pressivabadusele ja ajakirjanduslikele põhimõtetele. Valitsusametnikele vastu tulemine tähendaks seda, et rahvusringhääling rikuks allikakaitse põhimõtteid ning tegutseks vastupidiselt oma ajakirjanike eetikakoodeksiga.

Rahvusringhäälingu teatel on lekkinud dokumentides mainitud suurt hulka Soome kodanikke, samuti juhtivat põhjamaist panka Nordeat. Nimekirjas on sadu soomlasi - ettevõtjaid, investoreid, sportlasi ja ka süüdi mõistetud kurjategijaid. Osa nimedest on erinevates Yle uudistes juba avalikustatud ning Yle on lubanud sellel teemal uudiste tegemist ja nimede avalikustamist jätkata.

Seoses tekkinud olukorraga tehti kell 12 Yle eetris erakorraline pöördumine. Muuhulgas sooviti toetust ka teistelt EBU (European Broadcasting Union) liikmetelt.

Yle teates tuletati ka meelde, et Soome on olnud Piirideta Reporterite pressivabaduse indeksis esikohal mitmeid aastaid.

Toimetaja: Soome ametnike käitumine on täiesti erandlik

Panama dokumentide teemat kajastava saate MOT vastutav toimetaja Ville Vilen märkis, et kõige olulisemateks põhimõteteks on allikakaitse ja sõnavabaduse tagamine ning see on ka usaldusväärse ja usutava uudisteedastuse aluseks.

Samuti rõhutas Vilen, et Yle ei ole Panama dokumentide omanik ega saa allikakaitse põhimõttest lähtuvalt neid andmeid kõrvalistele isikutele edasi jagada. Tegemist ei ole paberihunnikuga, mille võiks ametnikele üle anda, vaid Yle on saanud rahvusvahelise ajakirjanike võrgustiku osana ligipääsu osale andmebaasist, kus on kokku 11,5 miljonit lekkinud dokumenti, selgitas ta.

"Kodanikel peab olema olema usaldus, et kui nad soovivad informatsiooni jagada, siis nad saavad seda teha anonüümselt," lausus Vilen.

Nii Vilen kui ka MOT-i toimetaja Minna Knus-Galàn peavad Soome maksuametnike nõudmisi rahvusvahelises plaanis erakordseteks. Ajakirjanike sõnul pole üheski Panama-leket käsitlenud riigis juhtunud seda, et ametnik nõuab niivõrd suurt survet avaldades andmeid.

"Teistes Panama dokumente käsitlenud riikides on maksuametnikud soovinud küll paberitega tutvuda, kuid on oma katsetest loobunud, kui väljaanded on allikakaitsele viidates keelduvalt vastanud," rääkis Knus-Galàn ja märkis, et nii on juhtunud näiteks Costa Ricas, Taiwanil, Kreekas, Lätis ja Uruguays.

"Suure erand on ka see, et Soome on ainus riik, kus nõutakse ka kogu taustamaterjali ja toimetajate tööpabereid," lisas ta ja nentis, et sõnavabaduse poolest tuntud riigis on ametnike selline tegutsemine täiesti pöörane juhtum.

Vastutav toimetaja Vilen ütles, et Yle otsust ei mõjuta ka see, et nõudmisi on esitanud ka rahandusminister Stubb isiklikult. "Asi ei muutu, olgu nõudja kes tahes, sest sõnavabadus ja allikakaitse on uudisväljaannetele pühad," sõnas ta lõpetuseks.

Maksuametnikud vihjasid ka läbiotsimistele

Pärastlõunal teatas Yle, et maksuametnikud on rääkinud võimalusest, et kui Panama dokumente ei loovutata, järgnevad läbiotsimised.

Võimuesindajate sõnul võivad nad hakata tegema läbiotsimisi nii Yle toimetustes kui ka Panama dokumentide teemat kajastanud ajakirjanike kodudes. Kusjuures nõudmised on esitatud kirjalikult ning kirju on saadetud ka ajakirjanike kodustele aadressidele.

"Koju tulnud kiri mõjub ähvardavalt. Ma pidin perekonnale rääkima võimalusest, et meie kodus võib samuti toimuda läbiotsimine," nentis Knus-Galán.

Yle kavatseb maksuametnike nõudmise vaidlustada ning selle tegemiseks on aega 60 päeva. Kui kaebus on lõplikult käsitletud, võivad toimuda ka võimalikud läbiotsimised.

Toimetaja: Laur ViirandViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema