Valitsuse kinnitusel tuli põlevkivi abipaketti muuta, kuid see on endiselt jõus ({{commentsTotal}})

{{1461925042000 | amCalendar}}

Valitsuse teatel on praeguseks saanud selgeks, et saastetasude vähendamise asemel tuleks põlevkivitööstust aidata teisi võtteid kasutades, kuid see ei tähenda, et abipakett poleks jõus.

Märtsi alguses teatas valitsus oma Narva väljasõiduistungil, et raskustesse sattunud põlevkivisektori abistamiseks vähendatakse ressursi- ja saasteatasusid.

"Päästepaketiga seotud eelnõude ettevalmistamise käigus sai selgeks, et saastetasude vähendamise asemel on juriidiliselt mõistlikum püstitatud eesmärgini jõudmiseks rakendada muid võtteid," kinnitas valitsus täna pressiteates.

"Seetõttu otsustati plaanitust enam ja tagantjärele vähendada ressursitasusid."

Peaminister Taavi Rõivase sõnul ei ole valitsus taganenud oma lubadusest - hädasoleva põlevkivisektorile tuleb kuni 65 miljoni euro suurune abipakett, nii nagu see märtsi alguses Narvas avalikustati.

"Riigi lubatud ca 65 miljoniline tasude leevendus põlevkivisektorile on jätkuvalt jõus ja see tuuakse isegi varasemaks. Väide päästepaketi "uppilendamisest" on eksitav," ütles peaminister Taavi Rõivas, viidates tänasele Eesti Päevalehe artiklile.

"See, kui valitsus otsustab põlevkivisektorile parima abipaketi rakendamiseks töö käigus lihtsalt detaile muuta, ei saa ju ühegi loogikavalemi järgi olla uppi lendamine."

Alexela: abipaketi muutumine on loogiline

Alexela Group kinnitas aga, et valitsus asunud konstruktiivsele koostööle põlevkivitööstussektoriga. "See, et valitsuse poolt väljalubatud abipaketi sisu on tänaseks muutunud, on loogiline," ütles ettevõtte juht Andreas Laane.

Esialgne kava oli poliitikute poolt üles seatud, nüüd valminud pakett on aga kujunenud peale intensiivseid läbirääkimisi tööstussektori endaga," lisas ta.

Laane sõnul oleks abi olnud küll vaja juba pea poolteist aastat tagasi, aga vähemalt on selleni nüüd jõutud.

Samas ütles Laane, et kõigis küsimustes ei ole tööstus veel valitsusega üksmeelele jõudnud - näiteks kehtestatav ressursitasude hinnamudel vajab ülevaatamist, sest sealsed ressursitasude hinnatõusud ei ole paraku kooskõlas naftahinna tõusmise ja tootmisökonoomikaga.

"Hetkel on valitsus pisut lihtsakoeliselt proovinud kehtestada nafta hinnast sõltuvat maksuredelit, mille koostamisse tuleks aga tegelikult siiski rohkem aega ja teadmist investeerida. Samas usume, et koostöös jõuame taas jätkusuutliku lahenduseni."

Eesti Energia: see on oluline samm võimekuse ülal hoidmiseks

"Kindlasti on see oluline samm, et praegu raskel momendil see põlevkivienergeetika võimekus ülal hoida, kuni turud taastuvad, et me oleks jälle valmis turule minema," ütles Eesti Energia juht Hando Sutter.

"Selge, et kuna põlevkivienergeetika annab Eestis 4-5% SKP-st ja annab Ida-Virumaal palju tööd, annab eksporti eestile, siis see on oluline ja siin on selge ka valitsuse motivatsioon tulla appi, kui on turg madalseisus," lisas ta.

VKG: leevendus on lühiajaline

VKG märkis, et eelnõust tulenevalt tõusevad ajutise perioodi lõppedes ressursitasud neljandiku võrra kõrgemale tänasest tasemest.

"Koostatud seaduseelnõu teeb osa rehkendusest – positiivne on ressursitasude sidumine energiakandjate maailmaturu hinnaga, kuid puuduseks on meetme ajutine iseloom ning muude keskkonnatasude muutmata jätmine," ütles VKG juht Ahti Asmann.

Asmanni sõnul on põlevkivisektori maksukoormus seni kiiresti kasvanud.

"Riik peab koostöös sektori ettevõtetega kiirendama maksusüsteemi ülevaatamist, kuna praeguse otsuse ajutine iseloom ei võimalda teha ühtegi pikaajalist otsust või investeeringut," märkis ta. "Tulevikku vaadates loodan, et riik ja valitsus leiavad rohkem meelekindlust maksusüsteemi pikaajaliseks muutmiseks."

Toimetaja: Oliver KahuKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.