Valitsuse kinnitusel tuli põlevkivi abipaketti muuta, kuid see on endiselt jõus ({{commentsTotal}})

{{1461925042000 | amCalendar}}

Valitsuse teatel on praeguseks saanud selgeks, et saastetasude vähendamise asemel tuleks põlevkivitööstust aidata teisi võtteid kasutades, kuid see ei tähenda, et abipakett poleks jõus.

Märtsi alguses teatas valitsus oma Narva väljasõiduistungil, et raskustesse sattunud põlevkivisektori abistamiseks vähendatakse ressursi- ja saasteatasusid.

"Päästepaketiga seotud eelnõude ettevalmistamise käigus sai selgeks, et saastetasude vähendamise asemel on juriidiliselt mõistlikum püstitatud eesmärgini jõudmiseks rakendada muid võtteid," kinnitas valitsus täna pressiteates.

"Seetõttu otsustati plaanitust enam ja tagantjärele vähendada ressursitasusid."

Peaminister Taavi Rõivase sõnul ei ole valitsus taganenud oma lubadusest - hädasoleva põlevkivisektorile tuleb kuni 65 miljoni euro suurune abipakett, nii nagu see märtsi alguses Narvas avalikustati.

"Riigi lubatud ca 65 miljoniline tasude leevendus põlevkivisektorile on jätkuvalt jõus ja see tuuakse isegi varasemaks. Väide päästepaketi "uppilendamisest" on eksitav," ütles peaminister Taavi Rõivas, viidates tänasele Eesti Päevalehe artiklile.

"See, kui valitsus otsustab põlevkivisektorile parima abipaketi rakendamiseks töö käigus lihtsalt detaile muuta, ei saa ju ühegi loogikavalemi järgi olla uppi lendamine."

Alexela: abipaketi muutumine on loogiline

Alexela Group kinnitas aga, et valitsus asunud konstruktiivsele koostööle põlevkivitööstussektoriga. "See, et valitsuse poolt väljalubatud abipaketi sisu on tänaseks muutunud, on loogiline," ütles ettevõtte juht Andreas Laane.

Esialgne kava oli poliitikute poolt üles seatud, nüüd valminud pakett on aga kujunenud peale intensiivseid läbirääkimisi tööstussektori endaga," lisas ta.

Laane sõnul oleks abi olnud küll vaja juba pea poolteist aastat tagasi, aga vähemalt on selleni nüüd jõutud.

Samas ütles Laane, et kõigis küsimustes ei ole tööstus veel valitsusega üksmeelele jõudnud - näiteks kehtestatav ressursitasude hinnamudel vajab ülevaatamist, sest sealsed ressursitasude hinnatõusud ei ole paraku kooskõlas naftahinna tõusmise ja tootmisökonoomikaga.

"Hetkel on valitsus pisut lihtsakoeliselt proovinud kehtestada nafta hinnast sõltuvat maksuredelit, mille koostamisse tuleks aga tegelikult siiski rohkem aega ja teadmist investeerida. Samas usume, et koostöös jõuame taas jätkusuutliku lahenduseni."

Eesti Energia: see on oluline samm võimekuse ülal hoidmiseks

"Kindlasti on see oluline samm, et praegu raskel momendil see põlevkivienergeetika võimekus ülal hoida, kuni turud taastuvad, et me oleks jälle valmis turule minema," ütles Eesti Energia juht Hando Sutter.

"Selge, et kuna põlevkivienergeetika annab Eestis 4-5% SKP-st ja annab Ida-Virumaal palju tööd, annab eksporti eestile, siis see on oluline ja siin on selge ka valitsuse motivatsioon tulla appi, kui on turg madalseisus," lisas ta.

VKG: leevendus on lühiajaline

VKG märkis, et eelnõust tulenevalt tõusevad ajutise perioodi lõppedes ressursitasud neljandiku võrra kõrgemale tänasest tasemest.

"Koostatud seaduseelnõu teeb osa rehkendusest – positiivne on ressursitasude sidumine energiakandjate maailmaturu hinnaga, kuid puuduseks on meetme ajutine iseloom ning muude keskkonnatasude muutmata jätmine," ütles VKG juht Ahti Asmann.

Asmanni sõnul on põlevkivisektori maksukoormus seni kiiresti kasvanud.

"Riik peab koostöös sektori ettevõtetega kiirendama maksusüsteemi ülevaatamist, kuna praeguse otsuse ajutine iseloom ei võimalda teha ühtegi pikaajalist otsust või investeeringut," märkis ta. "Tulevikku vaadates loodan, et riik ja valitsus leiavad rohkem meelekindlust maksusüsteemi pikaajaliseks muutmiseks."

Toimetaja: Oliver KahuViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema