Sutter: loomad kannatasid inimeste saamatuse tõttu ({{commentsTotal}})

{{1461945673000 | amCalendar}}

Saaremaa Ökoküla omanik Hando Sutter kinnitas täna, et olukord temale kuuluvas ökokülas on äärmiselt kahetsusväärne ja ta ei taanda end vastutusest, kuigi ei osale firma igapäevatöös. Sutteri sõnul on loomad nädala algusest veterinaaride hoole all.

Viimati käis Sutter Saaremaal kaks nädalat tagasi, kui ökokülas toimus töötajate vahetus usalduskrediidi lõppemise tõttu, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"On äärmiselt kahetsesväärne, et loomad on pidanud kannatama inimeste saamatuse tõttu ja kui ma ütlen inimeste saamatuse tõttu, siis ma ei taanda ennast siit välja," ütles Sutter.

"Ma omanikuna julgen küll kinnitada, et kõik see, mida omanikud peaksid tagama, ehk see, et ettevõttes oleks piisavad ressursid, piisav oskusteave ja kõik võimalused, selleks et töö saaks hästi tehtud, kõik see oli olemas. Sügisel oli varutud piisavalt sööta, see oli paigutatud katuse alla, tagatud veterinaarabi, on näha vähemalt arvetest, et veterinaartastid on seal regulaarselt käinud, miks see sööt ei jõudnud õigel ajal loomadeni ja õiges konditsioonis, sellega praegu tegeletakse, vähemalt ütleme see, mida ma onmanikuna näen, et kaasaarvatud see, et töötajate palgad on kõik makstud, seal ühtegi sisulist põhjust ei saanud olla, et selline [olukord] tekiks. Aga veelkord - tegemist on inimeste saamatusega ja see on kahetsusväärne," kommenteeris Sutter.

Firmajuht ja farmijuhataja süüdistavad juhtunus teineteist

Veterinaar- ja toiduamet avastas Eesti Energia juhi Hando Sutteri kahes Saaremaa farmis hulgaliselt puudusi, mistõttu olid paljud loomad alatoitumuses. Nälga on surnud vähemalt 8 noort mägiveist. Ettevõtte tegevjuht ja nüüdseks töölt lahkunud farmijuhataja süüdistavad tekkinud olukorras teineteist.

"On alatoidetud. Ei olnud söödaplaani, seda omanik nõudis pidevalt sügisest saadik. Ja ükspäev olid siin veterinaarid ja inimesed veterinaarametist. Siis saime täieliku selguse asjast. Võtsime need tabelid lahti ja sealt tuli ka välja et on alatoidetud, vähem on antud," rääkis Saaremaa ökoküla tegevjuht, MTÜ Ökoabi tegevjuht Meelis Laido.

Ettevõtet juht kinnitas, et otseselt vastutas loomade heaolu eest just farmijuhataja.

"Farmijuhi kohustuseks olid loomade heaolu, arvukus, loomade tervis. See oli puhtalt tema tööülesanneteks. Minu asi oli üldjuht olla kolmes ettevõttes," seletas Laido.

Ainult anonüümselt rääkima nõustunud loomade eest igapäevaselt ja otseselt vastutanud endine farmijuht lükkab aga tema suhtes tehtud süüdistused tagasi, väites, et sööt mida küll oli ei sobinud lammastele ja sellest kõigest olid teadlikud nii tegevjuht kui omanik.

VTA Saaremaa osakonna juhataja Toivi Jürisson ütles, et sööta oli, aga ilmselt ei viidud seda loomadele ette.

"Üldiselt heina kvaliteedi kohta ei saa midagi ütelda. Ta ei tolmanud ja oli healõhnaline. Aga lammastel ei olnud ette pandud mineraalsööta, vaatamata sellele, et laoruumis olid mineraalsööda kotid olemas. Sööta oli külluses, kuid ilmselt ei ole seda viidud loomadele ette," ütles Jürisson.

VTA tegi eelmisel nädalal ettevõttele mitmed ettekirjutised. "Meile väideti, et samal päeval on Lõmala lauda juures loomi söödetud. Kohal käies selgus, et ikkagi loomadele ei ole viidud sööta ette. Näha oli et neid on varem söödetud, kuid otseselt kahel grupil me ei näinud heinarulle ees. Oleme teinud terve rida ettekirjutusi ja kuna rikkumised olid suhteliselt rängad, siis on tehtud loomaomanikule ka ettekirjutuste kohta terve rida sunniraha hoiatusi," sõnas ametnik.

Ökoküla tegevjuht kinnitab, et neil on kokku üle 1400 lamba ja 220 mägiveist.

Kummalisel kombel on aga kahe aasta jooksul farmist kaduma läinud üle 1000 lamba. Ka PRIA kinnitab, et kahe aasta jooksul on neile teatatud 804 lamba kadumisest ja 301 lamba hukkumisest. Nende lammaste eest on ettevõttele toetuse maksmine peatatud.

Lammaste kadumist uurib ka poltisei.

"See uurimine on politseis eelmise aasta sügisest ja ma ootaks ära sealt faktid, enne kui ma seda kommenteerin," ütles Saaremaa Ökoküla lambafarmi endine juhataja.

"Kuressaare politseil on kriminalasi menetluses alates eelmise aasta 12. detsembrist, mis puudutas lammaste kadumist ajavahemikus mai kuni oktoober. Selle aja sees on kadunuks jäänud Ökokülas 300 lammast. Hetkel meil kahtlustatavat selles asjas ei ole," kommenteeris Kuressaare politseijaoskonna menetlusteenistuse vanem Ahti Lepp.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema