Sutter: loomad kannatasid inimeste saamatuse tõttu ({{commentsTotal}})

{{1461945673000 | amCalendar}}

Saaremaa Ökoküla omanik Hando Sutter kinnitas täna, et olukord temale kuuluvas ökokülas on äärmiselt kahetsusväärne ja ta ei taanda end vastutusest, kuigi ei osale firma igapäevatöös. Sutteri sõnul on loomad nädala algusest veterinaaride hoole all.

Viimati käis Sutter Saaremaal kaks nädalat tagasi, kui ökokülas toimus töötajate vahetus usalduskrediidi lõppemise tõttu, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"On äärmiselt kahetsesväärne, et loomad on pidanud kannatama inimeste saamatuse tõttu ja kui ma ütlen inimeste saamatuse tõttu, siis ma ei taanda ennast siit välja," ütles Sutter.

"Ma omanikuna julgen küll kinnitada, et kõik see, mida omanikud peaksid tagama, ehk see, et ettevõttes oleks piisavad ressursid, piisav oskusteave ja kõik võimalused, selleks et töö saaks hästi tehtud, kõik see oli olemas. Sügisel oli varutud piisavalt sööta, see oli paigutatud katuse alla, tagatud veterinaarabi, on näha vähemalt arvetest, et veterinaartastid on seal regulaarselt käinud, miks see sööt ei jõudnud õigel ajal loomadeni ja õiges konditsioonis, sellega praegu tegeletakse, vähemalt ütleme see, mida ma onmanikuna näen, et kaasaarvatud see, et töötajate palgad on kõik makstud, seal ühtegi sisulist põhjust ei saanud olla, et selline [olukord] tekiks. Aga veelkord - tegemist on inimeste saamatusega ja see on kahetsusväärne," kommenteeris Sutter.

Firmajuht ja farmijuhataja süüdistavad juhtunus teineteist

Veterinaar- ja toiduamet avastas Eesti Energia juhi Hando Sutteri kahes Saaremaa farmis hulgaliselt puudusi, mistõttu olid paljud loomad alatoitumuses. Nälga on surnud vähemalt 8 noort mägiveist. Ettevõtte tegevjuht ja nüüdseks töölt lahkunud farmijuhataja süüdistavad tekkinud olukorras teineteist.

"On alatoidetud. Ei olnud söödaplaani, seda omanik nõudis pidevalt sügisest saadik. Ja ükspäev olid siin veterinaarid ja inimesed veterinaarametist. Siis saime täieliku selguse asjast. Võtsime need tabelid lahti ja sealt tuli ka välja et on alatoidetud, vähem on antud," rääkis Saaremaa ökoküla tegevjuht, MTÜ Ökoabi tegevjuht Meelis Laido.

Ettevõtet juht kinnitas, et otseselt vastutas loomade heaolu eest just farmijuhataja.

"Farmijuhi kohustuseks olid loomade heaolu, arvukus, loomade tervis. See oli puhtalt tema tööülesanneteks. Minu asi oli üldjuht olla kolmes ettevõttes," seletas Laido.

Ainult anonüümselt rääkima nõustunud loomade eest igapäevaselt ja otseselt vastutanud endine farmijuht lükkab aga tema suhtes tehtud süüdistused tagasi, väites, et sööt mida küll oli ei sobinud lammastele ja sellest kõigest olid teadlikud nii tegevjuht kui omanik.

VTA Saaremaa osakonna juhataja Toivi Jürisson ütles, et sööta oli, aga ilmselt ei viidud seda loomadele ette.

"Üldiselt heina kvaliteedi kohta ei saa midagi ütelda. Ta ei tolmanud ja oli healõhnaline. Aga lammastel ei olnud ette pandud mineraalsööta, vaatamata sellele, et laoruumis olid mineraalsööda kotid olemas. Sööta oli külluses, kuid ilmselt ei ole seda viidud loomadele ette," ütles Jürisson.

VTA tegi eelmisel nädalal ettevõttele mitmed ettekirjutised. "Meile väideti, et samal päeval on Lõmala lauda juures loomi söödetud. Kohal käies selgus, et ikkagi loomadele ei ole viidud sööta ette. Näha oli et neid on varem söödetud, kuid otseselt kahel grupil me ei näinud heinarulle ees. Oleme teinud terve rida ettekirjutusi ja kuna rikkumised olid suhteliselt rängad, siis on tehtud loomaomanikule ka ettekirjutuste kohta terve rida sunniraha hoiatusi," sõnas ametnik.

Ökoküla tegevjuht kinnitab, et neil on kokku üle 1400 lamba ja 220 mägiveist.

Kummalisel kombel on aga kahe aasta jooksul farmist kaduma läinud üle 1000 lamba. Ka PRIA kinnitab, et kahe aasta jooksul on neile teatatud 804 lamba kadumisest ja 301 lamba hukkumisest. Nende lammaste eest on ettevõttele toetuse maksmine peatatud.

Lammaste kadumist uurib ka poltisei.

"See uurimine on politseis eelmise aasta sügisest ja ma ootaks ära sealt faktid, enne kui ma seda kommenteerin," ütles Saaremaa Ökoküla lambafarmi endine juhataja.

"Kuressaare politseil on kriminalasi menetluses alates eelmise aasta 12. detsembrist, mis puudutas lammaste kadumist ajavahemikus mai kuni oktoober. Selle aja sees on kadunuks jäänud Ökokülas 300 lammast. Hetkel meil kahtlustatavat selles asjas ei ole," kommenteeris Kuressaare politseijaoskonna menetlusteenistuse vanem Ahti Lepp.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili NaelTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.