Breiviki massimõrvast pääsenu: radikaliseerumine kerkib esile, kui ühiskonnas on suured muutused ({{commentsTotal}})

Radikaliseerumine on praegu suur probleem, mis võib esile kerkida siis, kui ühiskonnas toimuvad suured muutused, selgitas täna Tallinnas Bjørn Ihler, kes on üks nendest, kes elas 2011. aasta juulis Norras Utøya saarel üle Anders Behring Breiviki korraldatud massimõrva.

Bjørn Ihler pääses kohutavast veretööst sõna otseses mõttes eluga, sest Breivik sihtis ka teda, kuid tulistas õnneks mööda. See päev ei lähe Ihleril kunagi meelest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on siiani väga kurb juhtum. Seega on tähtis mäletada, mis juhtus, ja see saadab mind siiani mingil moel minu töös," rääkis Ihler.

Täna on Ihler kirjanik ja aktivist, kes palju käsitleb oma töös terrorismi ja radikaliseerumist. Seda sageli enda kogetu põhjal, sest olid ju ka Breiviki vaated äärmuslikud ja rassistlikud.

Tema hinnangul võivadki radikaliseeruda need ühiskonnagrupid, kes suhtuvad muutustesse kahtlevalt või vaenulikult. Siinjuures tuleksi Ihleri sõnul palju selgitada, et muutused võivad tuua kaasa ka palju head, näiteks uusi kogemusi ja avardada maailmapilti. Samuti aitavad need mõista, et inimesed üle maailma on kõik sarnased.

"Ma arvan, et inimesed on enamasti sarnased, me kõik oleme inimolendid. Kui seda mõista, siis siin on väga raske kedagi vihata. Ma ei vihka kedagi, isegi mitte Breivikit, mis mõndagi üllatab. Aga ma vihkan terrorismi, kuid ma ei vihka terroriste," rääkis ta.

Toimetaja: Laur ViirandSoomet külastab iseseisvuse juubeliaastal ka Hiina president

Soome presidendi kantselei kinnitas ajalehele Helsingin Sanomat, et käesoleval aastal tuleb Soome riigivisiidile Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.