Kohtla-Järve uue aukodaniku valimine tõi kaasa protestilaine ({{commentsTotal}})

Kohtla-Järve linnavolikogu valis linna 15. aukodanikuks erupolkovnik Valeri Tumko, nõukogudeaegse Jõhvi sõjaväeosa ülema. Ta on Venemaa kaasmaalaste liikumise aktivist ja tuntud 1991. aasta augustiputšistide toetajana.

Linnavolikogu valiku vastu on tõstnud protestihääli teised aukodanikud ning linnarahvas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Üks praegustest Kohtla-Järve aukodanikest, spordiveteran ja teenekas pedagoog Ilmar Taluste on otsustanud end aukodaniku staatusest taandada, sest ei taha kuuluda Tumkoga ühte seltskonda.

Ka Valeri Tumko ise plaanib talle omistatud tiitlist loobumist ärahoidmaks tema sõnul - ühiskonna lõhestamist.

Täpsemaid kommentaare asjaosalised kaamera ees andma ei soostunud.

"Kui tõesti linna aukodanikud, kes siin minu selja taga on bareljeefide peal, on võib öelda, et enamuses kõik tõesti auväärsed aja toredad inimesed, siis praegune volikogu otsus kinnitada linna aukodanikuks kodanik Tumko pigem lõhub ühiskonda, tekitab konflikte. Minu arust Tumko peamine nö teene on see, et iga aasta 9. mail koguneb tohutult suur hulk inimesi Suure isamaasõja monumendi juurde vanalinnas ja siis Tumko jagab seal kilomeetrite kaupa Georgi linti. Pärast Krimmi sündmusi ei saa me seda tegevust kaksipidi mõista. Kui linnaisad panevad endale rinda Georgi lindi, siis nad näitavad keskmist sõrme Eesti riigile. Mina ei taha sellist linnavalisust toetada," kommenteeris ajalehe Põhjarannik ajakirjanik Teet Korsten.

Korsten on otsustanud otsuse lõplikul jõustumisel linnast lahkuda. Aktiivsed kohtlajärvelased on aga loonud Facebooki lehekülje "Ei-taha-olla-Kohtla-Järve-kodanik", kus tutvustatakse värsket aukodanikku ja linnavalitsuse tegevust. Hetkel on sellele oma heakskiidu andnud 176 inimest.

"Praegusel hetkel keegi ei ole meile avaldusi toonud. Vot tänapäeval, aga ütlen veel seda, et meie volikogu määruses ei ole kirjeldatud protseduuri sellest tiitlist keeldumisest. Jah, ei ole mõtet sellestki rääkida," selgitas Kohtla-Järve linnavolikogu esimees Riina Ivanova.

Riina Ivanova arvates saabub selgus järgmisel linnavolikogu istungil 25. mail.

"Võin öelda seda, et protsess jätkub. Ootame homset päeva, homne on alati tänasest targem," nentis Kohtla-Järve aukodanik Ilmar Taluste.

Kaitsepolitsei on oma aastaraamatutes kinnitanud, et Eesti Venemaa kaasmaalaste koordinatsiooninõukogu tegevus lähtub Venemaa välispoliitika eesmärkidest ja huvidest. Teet Korsten leiab, et volikogu otsus aukodaniku asjus kinnistab avalikkusele kuvandit Kohtla-Järvest kui nõukogude ajastu muuseumist.

Toimetaja: Laur ViirandMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.