Kasekamp: soomlased ei jookse enam poliitikute otsustega pimesi kaasa ({{commentsTotal}})

Tartu ülikooli rahvusvaheliste suhete eksperdi Andres Kasekampi sõnul ei suuda eelmisel nädalal avaldatud Soome NATO raport soomlaste negatiivset arvamust alliansi liikmelisuse kohta täielikult ümber pöörata, vaid pigem on tegemist ettevaatliku püüdega mõjutada positiivselt põhjanaabrite suhtumist NATO-sse kuulumise osas..

Neljast tuntud eksperdist koosnev uurimisrühm andis eelmisel nädalal välisminister Timo Soinile üle raporti, kus analüüsiti Soome võimaliku NATO-ga liitumise tagajärgi. Peamisteks järeldusteks on see, et Venemaa reaktsioon oleks tugev ning et Soome peaks oma otsuse tegema koos Rootsiga.

Andres Kasekampi hinnangul oli tegemist väga ettevaatliku raportiga, mis Soomele väga omane. "Raportis toodi välja neli erinevat suunda, millest kaks olid koos Rootsiga ja kaks ilma ning mõlemad positiivsed stsenaariumid olid koos Rootsiga. Seejuures nähti positiivse stsenaariumina tänase olukorra jätkumist," selgitas Kasekamp.

President Sauli Niinistö avaldas pärast raporti tulemuste selgumist lootust, et need annavad sisendi tasakaalukaks debatiks ühiskonnas. Samas on enamus soomlasi siiski NATO-ga liitumise vastu ja pooldajate hulk jääb kolmandiku juurde.

Kasekampi sõnul ei suudeta ühe raportiga Soome avalikus arvamuses kursimuutust tekitada, kuid see on kindlasti ettevalmistus selles suunas. "Soome välis- ja julgeolekupoliitikas on vana tarkus, et kui valitsus ja president otsustavad ühte suunda, siis rahvas tuleb sellega kaasa ning inimesed oletavad, et see võib tulevikus nii minna ka NATO puhul," rääkis Kasekamp.

Samas leidis ta, et Soome ühiskond on piisavalt palju muutunud, mistõttu ei pruugi soomlased poliitilise peavoolu kurssi toetada. "Inimesed ei tule enam pimesi valitsuse ja presidendi näpunäidete järgi kaasa aga Niinistö on korduvalt öelnud, et NATO-ga liitumine kui kardinaalne suuna muutus nõuab rahvahääletust," selgitas Kasekamp.

Sestap on vaja kindlasti kõvasti tööd teha, et praegune negatiivne suhtumine NATO liikmelisusesse muutuks. "Aastaid on olnud ülekaalukalt NATO-ga liitumise vastu, kuid sellised raportid tekitavad arutelu ning avatud ja avalik arutelu kindlasti aitab ühiskonda ette valmistada sellise otsuse jaoks, kui kunagi Soome valitsus peaks esitama NATO-le liitumisavalduse," märkis Kasekamp.

Rahvusvaheliste suhete spetsialisti sõnul on raportis esitatud järelduste seas aga kõige huvitavam see, et Soome jaoks kujuneb kõige ohtlikumaks ja ärevamaks periood, mil Soome on liitumisavalduse esitanud, kuid liitumine pole veel ametlik.

"Kui Soome valitsus alustab ametlikke liitumiskõnelusi võib see ärritada Venemaad, mistõttu võib viimane ette võtta ettearvamatuid samme Soome hirmutamiseks," sõnas Kasekamp. Tema arvates võib Kreml alustada sarnaselt Türgile Soome vastu kaubandus- ja majandussõda.

Kasekampi arvates võib Venemaa piirata näiteks Soome ettevõtete tegevust. "Me teame kui vägev lennujaam on Helsingis ja kui edukalt just Finnair on suutnud tekitada ühendusi Euroopast Aasiasse, kuid kõik need lennud on ju üle Venemaa, mistõttu on Finnair endale saanud soodsad tingimused. See on üks koht, kus Soome majandus on väga haavatav," märkis Kasekamp.

Toimetaja: Allan RajaveeINTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics