Kalmus: idanaaber pole muutnud julgeolekualast ilma, vaid kogu kliimat ({{commentsTotal}})

Kaitseväe aastaraamat annab reaalse pildi nii Eesti kui ka meid ümbritseva piirkonna julgeolekualasest olukorrast, mida mõjutab kõige enam Venemaa agressiivne kaitsedoktriin, mille muutumisest võib järeldada, et tegemist pole pelgalt ilma, vaid kogu julgeolekukliima muutumisega, sõnas kaitseväe operatiivosakonna ülem kolonel Aron Kalmus.

Kalmus ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kaitseväe aastaraamat aitab parandada julgeolekualast reaalsustaju. "See olukord, mis meie ümber valitseb, on sundinud teatud aspektidele tähelepanu pöörama ja sealt lähtub ka huvi ning reaalne vajadus toetada poliitilist juhtkonda otsuste tegemisel kui ka analüüsida kaitse olukorda," rääkis kolonel.

Operatiivosakonna ülema hinnangul annab kaitseväe aastaraamat üsna adekvaatse pildi, kus Eesti kaitsevägi täna on ja kuhu nad sooviksid välja jõuda ning analüüsib Eestit ümbritsevat julgeolekukeskkonda ja proovib pakkuda prognoose.

Kalmus märkis, et Eesti idanaabri tegevus on tõesti murettekitav. "Kindlasti pole tegemist ilma muutusega, vaid väga selge kliima muutusega. Võib vaid oletada milleks selliseid struktuure nagu tankiarmee, mis on väga selgelt ründava iseloomuga, luuakse," märkis kaitseväe ohvitser.

Kalmuse väitel oli eelmine aasta Eesti kaitseväe jaoks märgiline, sest testiti kaitsevõimekus nii iseseisvalt kui ka koos liitlastega. "Seetõttu ma julgen väita, et meil võimekust vastu hakata nii iseseisvalt kui ka liitlastega," toonitas kolonel.

NATO on teatanud, et USA toob Ida-Euroopasse nelja pataljoni jagu sõdureid, mis on umbes 4000 sõdurit, kuid Eesti idapiiri taga on 100 000 Vene föderatsiooni sõdurit. Kalmuse sõnul ei saa aga isik koosseise lihtsalt võrrelda, kuna tänapäevane lahingtegevus on tunduvalt dünaamilisem.

"Teine asi on ka see, et siin ei ole koht, kus hakata sõjatrummi taguma. Tänapäeva julgeolekukeskkond on natuke laiem kui kvantitatiivsed numbrid isikkooseisus. See on ikkagi poliitilise- ja sõjalise tahte küsimus ehk NATO tahe oma liitlasti kaitsta," ütles Kalmus.

Tema sõnul toidab Kremli käitumine Euroopa Liidus toimuvat kainet arutelu ning toob NATO-le lähemale nii Rootsit kui ka Soomet. "Venemaa kaitsedoktriin annab väga selge sõnumi meie põhjanaabritele, kuid on selge, et NATO-ga liitumine on nende suverääne poliitiline otsus, mille nad peavad ise langetama," sõnas Kalmus.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.