Kalmus: idanaaber pole muutnud julgeolekualast ilma, vaid kogu kliimat ({{commentsTotal}})

Kaitseväe aastaraamat annab reaalse pildi nii Eesti kui ka meid ümbritseva piirkonna julgeolekualasest olukorrast, mida mõjutab kõige enam Venemaa agressiivne kaitsedoktriin, mille muutumisest võib järeldada, et tegemist pole pelgalt ilma, vaid kogu julgeolekukliima muutumisega, sõnas kaitseväe operatiivosakonna ülem kolonel Aron Kalmus.

Kalmus ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kaitseväe aastaraamat aitab parandada julgeolekualast reaalsustaju. "See olukord, mis meie ümber valitseb, on sundinud teatud aspektidele tähelepanu pöörama ja sealt lähtub ka huvi ning reaalne vajadus toetada poliitilist juhtkonda otsuste tegemisel kui ka analüüsida kaitse olukorda," rääkis kolonel.

Operatiivosakonna ülema hinnangul annab kaitseväe aastaraamat üsna adekvaatse pildi, kus Eesti kaitsevägi täna on ja kuhu nad sooviksid välja jõuda ning analüüsib Eestit ümbritsevat julgeolekukeskkonda ja proovib pakkuda prognoose.

Kalmus märkis, et Eesti idanaabri tegevus on tõesti murettekitav. "Kindlasti pole tegemist ilma muutusega, vaid väga selge kliima muutusega. Võib vaid oletada milleks selliseid struktuure nagu tankiarmee, mis on väga selgelt ründava iseloomuga, luuakse," märkis kaitseväe ohvitser.

Kalmuse väitel oli eelmine aasta Eesti kaitseväe jaoks märgiline, sest testiti kaitsevõimekus nii iseseisvalt kui ka koos liitlastega. "Seetõttu ma julgen väita, et meil võimekust vastu hakata nii iseseisvalt kui ka liitlastega," toonitas kolonel.

NATO on teatanud, et USA toob Ida-Euroopasse nelja pataljoni jagu sõdureid, mis on umbes 4000 sõdurit, kuid Eesti idapiiri taga on 100 000 Vene föderatsiooni sõdurit. Kalmuse sõnul ei saa aga isik koosseise lihtsalt võrrelda, kuna tänapäevane lahingtegevus on tunduvalt dünaamilisem.

"Teine asi on ka see, et siin ei ole koht, kus hakata sõjatrummi taguma. Tänapäeva julgeolekukeskkond on natuke laiem kui kvantitatiivsed numbrid isikkooseisus. See on ikkagi poliitilise- ja sõjalise tahte küsimus ehk NATO tahe oma liitlasti kaitsta," ütles Kalmus.

Tema sõnul toidab Kremli käitumine Euroopa Liidus toimuvat kainet arutelu ning toob NATO-le lähemale nii Rootsit kui ka Soomet. "Venemaa kaitsedoktriin annab väga selge sõnumi meie põhjanaabritele, kuid on selge, et NATO-ga liitumine on nende suverääne poliitiline otsus, mille nad peavad ise langetama," sõnas Kalmus.

Toimetaja: Allan RajaveeTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema