Toobali eelnõu läbis riigikogus esimese lugemise ({{commentsTotal}})

{{1462271902000 | amCalendar}}

Täna läbis riigikogus esimese lugemise erakonnaseaduse muutmise eelnõu ehk "Toobali eelnõu", millega proovivad viie fraktsiooni saadikud takistada kriminaalkorras karistatud Priit Toobalil kuuluda erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK).

Eelnõu eesmärgiks on keelata ERJK liikmelisus inimestele, keda on karistatud tahtliku kuriteo toime panemise eest, või isikuid, kes ametist eemaldatud koos keeluga jätkata tegevust samal tegevusalal.

Erakonnaseaduse täiendamise seaduse kohta ettekande teinud algatajate esindaja Sotsiaaldemokraatliku erakonna saadik Kalvi Kõva nentis, et tegemist pole unistuste eelnõuga, kuid siiski vajaliku muudatusega, kuna viie aasta eest loodud komisjoni asutamisel ei nähtud kõiki kitsaskohti, mis selle töös võivad ette tulla.

"Täna me oleme selles seisus, me teame ka ju seda, et see erakondade rahastamise järelevalve komisjon ise on püüdnud oma sisemise regulatsiooniga teha seda regulatsiooni, et sinna ei saaks vastavad karistust kandvad isikud, aga nagu on ka näha, on selle otsuse peale pöördutud kohtusse ja me ei tea, kas see on piisav," selgitas Kõva.

"Nii et me peame selle töö tegema ära siin saalis ehk me peame seda seadust muutma. Loomulikult on siia oodatud kõikide meie kolleegide head ettepanekud, muutmaks seda muutmist veel täielikumaks," lisas ta.

Stalnuhhin: nutame ja teeme ära?

Keskerakonna saadikud Marika Tuus-Laul, Mihhail Stalnuhhin ja Heimar Lenk kahtlesid, kas taolist ühest juba karistatud inimesest lähtuvat eelnõud peaks riigikogu üldse arutama. Näiteks Heimar Lenk küsis, kas Toobali kuulumist ERJK koosseisu ei saaks takistada mõne "väiksema" seaduse või dokumendiga. "Minu meelest on see kuidagi natuke naeruväärne, millega me täna siin tegeleme," sõnas Lenk.

Ka Mihhail Stalnuhhin juhtis tähelepanu, et algataja fraktsioonid pole eelnõuga rahul ning seda on tunnistanud nii koalitsiooni kuuluv Valdo Randpere (RE) kui ka opositsiooni esindaja Andres Herkel (VE). "Miks me üldse siis sellega tegeleme? Ei meeldi algatajatele, nad on ju algatajad fraktsioonid. Ei meeldi konkreetsetele inimestele. Kas pisarsilmis on sul ikka selline tunne, et peaks tegema? Nutame, aga teeme ära?" küsis Stalnuhhin.

Stalnuhhinile vastates tõi Kalvi Kõva paralleeli fekaali teisaldamisega. "Sel laupäeval ma tegin kodus ühte tööd, pütiga tõmbasin mingit asja, viisin kuhugi jäätmejaama. See on vilets töö, aga ma pidin selle ära tegema," sõnas SDE saadik.

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Keskerakond toetab seaduse menetlemist, kuid teeb ettepaneku, et komisjoni töös ei saaks osaleda ka maksupettustega tegelenud isikud. Karilaiu sõnul on selliste kahtlustega meedias läbi käinud praegune komisjoni esimees Ardo Ojasalu.

"Ojasalu on olnud puntras offshore-firmade ja maksudest eemalehoidmise juhtumitega. Ma arvan, et kui eetikat ja moraali taga ajada, siis tuleb ajada ikkagi 100-protsendiliselt, mitte poole vinnaga. Meie igal juhul sel juhul toetame, kui meie ettepanekut arvestatakse," rääkis Karilaid.

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul on kahetusväärne, et riigikogu üldse sellise seadusega tegeleb.

"Selle Priit Toobali väljaajamisega rahastamise järelevalve komisjonist ei peaks tegelema riigikogu seaduse tasandil nagu täna tegeleda tuleb, vaid selline inimene peaks omama niisugust respekti Eesti poliitika ja kogu meie riigisüsteemi suhtes, et ta lahkuks ise. Sama kehtib Keskerakonna juhatuse ja tema otsuste kohta," rääkis Herkel.

Kolm uut lõiget

Seaduse muudatusega soovivad viis fraktsiooni täiendada erakonnaseaduse erakondade rahastamise järelevalvet käsitleva paragrahvi kolme uue lõikega.

Esiteks, liikmeks ei saa olla isik, kellel on karistatus tahtlikult toimepandud kuriteo eest. Teiseks ei saa liikmes olla isik, keda on karistatud tahtliku riigivastase kuriteo eest, olenemata karistusandmete kustutamisest ning kolmandaks soovitakse keelata liikmelisus isikule, kellel on jõustunud kohtuotsusega ära võetud teataval ametikohal töötamise või teataval tegevusalal tegutsemise õigus niisugusele ametikohale või tegevusalale.

Seaduseelnõu algatati seoses Keskerakonna otsusega määrata komisjoni liikmeks Priit Toobal, keda on kriminaalkorras karistatud.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon juba muutis oma töökorda ning selle kohaselt ei saa komisjoni istungitel osaleda kriminaalkaristust kandvad inimesed.

Priit Toobal kaebas otsuse halduskohtusse.

 

Toimetaja: Allan RajaveeTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

Kiirabi.Kiirabi.
Korterelamu neljandalt korruselt alla kukkunud laps sai viga

Pärnus kukkus reedel üheksa-aastane poiss alla korterealumu neljandlat korruselt ja sai viga.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema