Euroopa Komisjon: euroala majanduskasv aeglustub investeeringute puuduse tõttu ({{commentsTotal}})

Hoolimata üllatavalt tugevast majanduskasvust käesoleva aasta esimeses kvartalis on eurotsooni majanduskasv siiski aeglustumas, kuna Euroopa Keskpanga ülimadalad intressimäärad pole toonud kaasa investeeringute kasvu, teatas Euroopa Komisjon.

Euroopa Komisjoni prognoosi kohaselt kasvab sel aastal 19 riiki ühendava eurotsooni majandus 1,6 protsenti, mis on 0,1 protsenti vähem kui eelmisel aastal. Samas prognoosib komisjon, et järgmisel aastal kasv kiireneb 1,8 protsendini, vahendas Reuters.

Komisjon lisas, et madalad naftahinnad, nullilähedased või isegi madalamad intressimäärad, nõrk euro ja toetustel põhinev rahanduspoliitika toetavad tänavust majanduskasvu, kuid siiski on investeeringute hulk madal ning töötus endiselt liiga kõrge.

"Tulevane majanduskasv sõltub üha enam võimalustest, mida me ise loome," rõhutas komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis. "See tähendab, et peame hoogustama struktuurseid reforme, millega saaksime vähendada riiklikku ja eraisikute võlakoorumust, vähendada finantssektori nõrkusi ning hoogustada euroala konkurentsivõimet," lisas Dombrovskis.

Euroopa Keskpank on vähendanud oma refinantseerimisprogrammide intressimäärasid nullini ja tasub pankatele selle eest, et viimased hoiavad EKP hoiuseid. Seeläbi püütakse suunata raha läbi laenude reaalmajandusse.

Samuti on EKP ostnud järelturult kokku sadade miljardite eurode väärtuses võlakirjasid, et seeläbi süstida raha rohkem ringlusse. EKP eesmärgiks on ka deflatsiooniga võitlemine, kuna keskpanga andmetel on hinnad kasvanud eelmisel kuul 0,3 protsenti, kuid viimaste aastate jooksul vähenenud 4,2 protsenti.

Euroopa Komisjoni sõnul pole aga EKP püüded olnud piisavad, et liikmesriigid hakkaksid piisaval määral rakendama fiskaalreforme. "On selge, et muudatused fiskaalpoliitikas on vajalikud, aga nende abil ei suudeta kõiki probleeme lahendada," leidis majandusvolinik Pierre Moscovic.

Näiteks Saksamaa majanduse käekäiku kommenteerides ütles komisjon, et "mõned riigid peaksid paremini ära kasutama oma eelarve ülejääki ning tõstma nii palkasid kui ka investeeringuid. Saksamaa eelarve on alates 2014. aastast olnud kuue protsendi suuruses ülejäägis ning praeguste prognooside kohaselt säilib ülejääk järgmise aasta lõpuni.

Samas peab Euroopa Komisjon oma hinnangutes kuue protsendist ülejääki tasakaalustatud eelarve reeglite vastaseks. Komisjoni ametnike sõnul näitab nii suur ülejääk vähest siseriiklikku nõudlust, mida saaks kasvatada kõrgemate palkade ja rohkemate investeeringutega.

Samuti soovitas Komisjon hädas olevatel riikidel kontrollida oma defitsiidi määra ning vähendada avaliku sektori võlakoormust. Prantsusmaa, Itaalia ja Portugal ei täida Komisjoni prognooside kohaselt sel aastal EL-i eelarvereeglites määratud nõudeid, kuna nende riikide eelarve on liialt suures puudujäägis.

"Me peame vähendama eelarve puudujääki ja investeerima rohkem," toonitas Moscovic. Samas keeldus volinik kommenteerimast, kas Euroopa Komisjon alustab distsiplinaarmenetlust riikide vastu, kes on eelarvereeglite vastu eksinud.

Toimetaja: Allan RajaveeLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema