Laaneots: Euroopa riigid ei võtnud ISIS-e avaldust piisava tõsidusega ({{commentsTotal}})

Reformierakonna riigikogu saadiku Ants Laaneotsa sõnul on kõige kahetsusväärsem, et pärast mullu septembris tehtud ISIS-e avaldust ei suutnud Euroopa riigid sellele reageerida, vaid jäid tema hinnangul sportliku huviga jälgima, mis järgmisena juhtub. Juhtusid aga terrorirünnakud nii Pariisis kui Brüsselis.

Laaneots nentis saates "Ringvaade", et lääneriikide ekspertide sõnul võtab äärmusrühmituse ISIS kõrvaldamine veel aastaid aega. "See on pikk lugu, sest ISIS-st toetab tugevasti islamimaailm ehk rühmituse ridasid tugevdavad teistest araabia riikidest tulnud võitlejad ning loomulikult Euroopa riikidest need moslemid, kes on siinses elus kuidagi pettunud," selgitas Laaneots.

Tema sõnul lähevad Euroopa riikidest pärit moslemid võitlema "õige" usu ehk islami sunniitliku usulahu eest. "Sunniitlus on kõige äärmuslikum ja konservatiivsem islamiharu," lisas Laaneots.

ISIS-e sise- ja välispoliitika on terror, mistõttu ei kasuta äärmusrühmitus oma taktikas konventsionaalset lähenemist. "Väga paljudel juhtudel on saadetud võitlejaid ka teistesse näiteks Euroopa kristlikesse riikidesse," sõnas Laaneots.

"Kui te mäletate, siis eelmise aasta septembri alul teatas ISIS avalikult, et koos illegaalsete põgenikega on Euroopasse saatnud 1000 võitlejat. See number on muidugi ülepaisutatud, kuid võitlejad jõudsid Euroopasse, sest sellele järgnesid ka tegelikud terroriaktid nii Pariisi kui ka Brüsselis," märkis Laaneots.

"Kõige kahetsusväärsem on see, et EL jäi sportliku huviga ootama, mis peale avaldust toimuma hakkab," lisas Laaneots. Kuid riigikogu saadiku sõnul on praegu ISIS-el rasked ajad, kuna raha hankimise kanaleid on tunduvalt ahendatud.

"Teisalt on ka Süüria valitsusväed ennast kogunud ning neid toetab ka praegu Vene lahingkopterid. Lisaks on ka lääneriikide õhurünnakud olnud edukad," rääkis Laaneots. Samas nentis, et fundamentalistide vastu on keeruline võidelda, sest nagu Afganistani Talibani näitel on näha, siis pole sealseid äärmuslasi siiani suudetud täielikult seljatada.

Toimetaja: Allan RajaveeRIA: küberkelmuste osakaal on ületamas traditsiooniliste kelmuste arvu

Eestis on küberkelmuste osakaal ja juurdekasv ületamas traditsioonilisel viisil toime pandud kelmuste arvu ning suur osa sellistest kuritegudest jääb varjatuks, rääkis riigi infosüsteemide ameti (RIA) juhtivanalüütik Kadri Kaska küberturvalisusraporti esitlusel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.