"Aktuaalne kaamera": tähtajalise elamisloa saanute sõnul on Eestis hea töö ja sõbralik elukeskkond ({{commentsTotal}})

Viie aasta jooksul on Eestis tähtajalise elamisloa saanud kokku üle 20 000 inimese, nendest umbes pooled on pärit Venemaalt ja Ukrainast. "Aktuaalne kaamera" küsis mõnelt neist, miks nad valisid Eesti ja selgus, et siin on uustulnukate arvates hea töö ja sõbralik elukeskkond.

Ehitaja Viktor Nelip ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Ukrainas kestab tööpäev hommikul kella 6 pimedani ning päevapalk on alla kümne euro. Eestis on aga hea - tööst vaba aega on, jõuab kodus ka midagi teha. Tema taotles Eestis pagulasstaatust ja ei saanud, kuid leidis tööd ning sai tööviisa ja ajutise elamisloa, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mulle üldse meeldib Eestis - siin on rahulik, normaalne elu. Inimesed on heatahtlikud," ütles ta.

Nelipil on Eestis neli sõpra Donetskist, kellel on samuti ajutine elamisluba ja töö. Oma praeguses elus kodumaal on nad pettunud.

"Pole mingit tahtmist tagasi minna. Paljud minu tuttavad sõitsid tagasi Ukrainasse, et ka vormistada tööviisa, tulla siia koos peredega, tööle hakata, elu sisse seada. Ukrainas pole see lähema 25 aasta jooksul võimalik," rääkis Nelip.

Olga Kalita on moskvalanna, kelle abikaasa saadeti Tallinna tööle, sest tema IT-firma avas siin oma filiaali. Naine pidi endale ise töö leidma ning sai vene keele õpetajaks ühes keeltekoolis.

Ta ütles, et Eesti riik soodustab rahvusvahelist IT-ettevõtlust, seetõttu tema abikaasa firma tegigi oma töötajatele ettepaneku siia asuda.

"Kui soovite, avame büroo Tallinnas. Kui palju inimesi oleks nõus sinna minema? Kogunes piisav arv soovijaid. 20 inimest tuli siia koos perede, laste-naistega. Projekt teostus," selgitas Kalita.

Pere ei pidanud mujal tööd otsima, sest nad olid otsustanud Moskvast lahkuda ning Tallinn sobis.

"Moskvast tahtsime juba ammu ära tulla. Aja jooksul see soov süvenes, arutasime asja, tekkisid võimalused. Praegune valik meeldis meile kõige rohkem - kõige mugavam, mitte liiga kaugel kodust, kus elavad vanemad," ütles ta.

Arvutispetsialist on ka Dnepropetrovskist pärit Aleksander Valujev. Tema leidis Eestis töö poolteist aastat tagasi ning eelmisel suvel järgnes talle abikaasa Tatjana. Neile tundub, et Eestis on inimlik elu ja kord majas.

"Kõik on suhteline võrreldes Ukrainaga. Siin on puhas, ilus maa, inimesed on heatahtlikud. Teil on kõik kuidagi rohkem organiseeritud," arvas Valujev.

Tatjana Valujeva sõnul on neil plaan vähemalt viieks aastaks Eestisse jääda.

"Tahaks kuhugi jõuda, areneda, stabiilsust. Sellepärast jääme esialgu Eestisse. Ma ei tea, viieks aastaks jääme kindlasti Eestisse," ütles naine.

Toimetaja: Merili NaelMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.