Korrakaitsebüroo juht: suurte jõudude kasutamine Harkus oli õigustatud, kuid kriisi saanuks paremini juhtida ({{commentsTotal}})

Kui möödunud novembris 13 kuni 15 Harku keskuse kinnipeetavat korrakaitsjatele ei allunud, oli õige reageerida olukorrale kiirreageerimisrühmaga, leidis Põhja prefektuuri korrakaitsebüroo juht. Samas nentis ta, et kummikuulide tulistamine kontrolli saavutamiseks on tegevus, mida politsei peab sügavalt analüüsima.

Valdo Põder sõnas "Terevisioonis", et ei saa kommenteerida, miks politsei ajakirjandusele ja ka asutuse siseselt vahejuhtumi kohta valeinfot esitas. "Ma ei olnud selle sündmuse lahendamise juures, kui hakkaksin teise politseiniku mõtteid ütlema [ja tegusid selgitama], peaksin spekuleerima ja seda ei taha ma teha," lausus Põder.

Nii suurte jõududega reageerimine on Põdra sõnul loomulik juhul, kui on vaja inimgrupi käitumine kontrolli alla saada ja tegu on tavatu olukorraga. Kuni 15-liikmelise grupi üle ülekaaluka kontrolli saavutamiseks kasutati kummikuulide tulistamist, et hoida ära sündmuse eskaleerumine. Põdra sõnul suunasid kiirreageerimisrühma liikmed lasud põrandale, kuid üks kuul lendas tahtmatult rikošetist vastu üht kinnipeetavat.

"Lasud olid mõeldud ülekaaluka vastase üle kontrolli saavutamiseks ja nende mõjutamiseks eriefektiga. Mitte kedagi ei sihitud, lasud olid suunatud põrandasse ehk meie mõistes ohtusse kohta," sõnas Põder.

Korrakaitsebüroo juhi hinnangul tuleb kindlasti ka taolistele olukordadele sama jõuliselt reageerida, kuid relvade kasutamise vajalikkust veel analüüsitakse. "Kõikide olukordade hindamisel näeme kohti, kuidas kriise paremini lahendada. Tõesti, sel juhul oleks saanud sündmust paremini juhtida ja informatsiooni paremini ja kiiremalt liigutada," tunnistas Põder.

Eesti Ekspressi ajakirjanik Mikk Salu selgitas "Terevisioonis", et artikkel, milles selgub, et novembri vahejuhtumis tehti juhtimisvigu ning juhtumi kohta anti valeinfot, hakkas hargnema hoopis teisest loost.

"Tahtsin vestelda Harku kinnipeetavaga ja kui taotlesin kokkusaatmist, võttis minuga prokuratuur, kinnipidamiskeskuse asejuht, kodakondsus-migratsiooni büroo juht. Uuriti, et mida ma tahan ja mida Harkust kirjutada plaani. Sellest läks peas tuluke põlema [ja tekkis küsimus],kas teil on midagi varjata?" rääkis Salu.

Tema sõnul on inimlikult arusaadavad juhud, kus politseinik adrenaliini tõttu liiga vara päästikule vajutab või et info esialgu hästi ei liikunud. "Mind häiris ajakirjaniku ja kodanikuna see, miks hiljem hämati ja valetati," lausus Salu.

Harku kinnipidamiskeskuse juht Pärtel Preinvalts tõdes juhtumi järel, et ei ole oma 12 aasta pikkuse teenistuse jooksul näinud kordagi nii mastaapset intsidenti.

Mullu 9. novembril nõudsid kinnipeetavad lukustatud ruumi paigutatud ja eraldatud kaaslase vabastamist. Politsei kasutas korra taastamiseks sundi ja erivahendeid, sealhulgas kummikuule.

"Seda pealt näinud teised kinnipeetavad avaldasid protesti ja nõudsid kaaslase vabastamist. Mitukümmend kinnipeetavat blokeeris koridori, mehed istusid koridori maha ning keeldusid püsti tõusmast ja lahkumast. Järgneva kahe tunni jooksul ei allunud viimased ühelegi korraldusele," selgitas PPA valvepressiesindaja Marie Aava ERR-i uudisteportaalile novembris.

Salu sõnul selgus aga tagantjärele, et kinnipeetavad olid erijõudude saabumise ajaks rahunenud, käskudele kuuletunud ja puhkeruumist oma tubadesse naasnud. "Üks Malist pärit noormees kuulis oma toas koridorist hääli, pani pea ukse vahelt välja ja sai kohe kummikuuliga pihta. Hiljem selgus, et politseinikud olid sisekontrollile valetanud ja ütlesid, et Mali noormees ähvardas neid, kätega vehkinud ja arusaamatus keeles karjunud," sõnas Eesti Ekspressi ajakirjanik.

Politseinike vale ilmnes turvakaamerate pildist, mis näitas, et Mali noormees ei olnud ärevuses.

Toimetaja: Greete PalmisteRail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.Rail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.
Läti seim ratifitseeris Rail Balticu kokkuleppe

Läti seim ratifitseeris Läti, Leedu ja Eesti valitsuste vahelise Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe.

Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Joachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondisJoachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondis
TÄNA OTSE | Löw jahib Tšiili vastu sajandat võitu Saksamaa juhendajana

Teises tänases kohtumises ristavad maailmajagude karikaturniiril sarved avavoorus võidukad olnud Saksamaa ja Tšiili. Otseülekanne algab ETV2 eetris kell 20.50. Kommentaatorid Kristjan Kalkun ja Mihkel Uiboleht, stuudios Tarmo Tiisler.

Jaanituli.Jaanituli.
Prognoos: jaanilaupäev möödub jahedalt, aga suurema sajuta

Reedesel võidupühal ja jaanilaupäeval on Eesti kohal jaheda õhumassiga nõrk kõrgrõhuala ning suurema tõenäosusega võib Eesti idaservas hoovihma tulla.

IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.
Lang: anname Araabias edasi Eesti kümne aasta taguseid tublisid saavutusi

IT-ettevõte Nortal asub Araabia Ühendemiraatide föderaalvalitsusele ja Dubai emiraadile valmistama ette seadusandlust e-riigi lahenduste ettevalmistamiseks. Nortali üheks "soovituskirjaks" on Omaani valitsusele tehtud analoogne töö, mille tulemusel see araabiariik sai omale Eestiga sarnased e-riigi lahendused. Uue koostöö lepingute sisu jääb aga konfidentsiaalseks.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Tallinna tehnikaülikooli peahoone.Tallinna tehnikaülikooli peahoone.
Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii Tallinna tehnikaülikool, maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
Regula Paljassaare sadamas.Regula Paljassaare sadamas.
Parvlaev Regula taastusremont sai valmis

Parvlaev Regula läbis põhjaliku remondi - alusel puhastati ja värviti korpus, samuti taastati erinevad masinad ja seadmed.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema