Korrakaitsebüroo juht: suurte jõudude kasutamine Harkus oli õigustatud, kuid kriisi saanuks paremini juhtida ({{commentsTotal}})

Kui möödunud novembris 13 kuni 15 Harku keskuse kinnipeetavat korrakaitsjatele ei allunud, oli õige reageerida olukorrale kiirreageerimisrühmaga, leidis Põhja prefektuuri korrakaitsebüroo juht. Samas nentis ta, et kummikuulide tulistamine kontrolli saavutamiseks on tegevus, mida politsei peab sügavalt analüüsima.

Valdo Põder sõnas "Terevisioonis", et ei saa kommenteerida, miks politsei ajakirjandusele ja ka asutuse siseselt vahejuhtumi kohta valeinfot esitas. "Ma ei olnud selle sündmuse lahendamise juures, kui hakkaksin teise politseiniku mõtteid ütlema [ja tegusid selgitama], peaksin spekuleerima ja seda ei taha ma teha," lausus Põder.

Nii suurte jõududega reageerimine on Põdra sõnul loomulik juhul, kui on vaja inimgrupi käitumine kontrolli alla saada ja tegu on tavatu olukorraga. Kuni 15-liikmelise grupi üle ülekaaluka kontrolli saavutamiseks kasutati kummikuulide tulistamist, et hoida ära sündmuse eskaleerumine. Põdra sõnul suunasid kiirreageerimisrühma liikmed lasud põrandale, kuid üks kuul lendas tahtmatult rikošetist vastu üht kinnipeetavat.

"Lasud olid mõeldud ülekaaluka vastase üle kontrolli saavutamiseks ja nende mõjutamiseks eriefektiga. Mitte kedagi ei sihitud, lasud olid suunatud põrandasse ehk meie mõistes ohtusse kohta," sõnas Põder.

Korrakaitsebüroo juhi hinnangul tuleb kindlasti ka taolistele olukordadele sama jõuliselt reageerida, kuid relvade kasutamise vajalikkust veel analüüsitakse. "Kõikide olukordade hindamisel näeme kohti, kuidas kriise paremini lahendada. Tõesti, sel juhul oleks saanud sündmust paremini juhtida ja informatsiooni paremini ja kiiremalt liigutada," tunnistas Põder.

Eesti Ekspressi ajakirjanik Mikk Salu selgitas "Terevisioonis", et artikkel, milles selgub, et novembri vahejuhtumis tehti juhtimisvigu ning juhtumi kohta anti valeinfot, hakkas hargnema hoopis teisest loost.

"Tahtsin vestelda Harku kinnipeetavaga ja kui taotlesin kokkusaatmist, võttis minuga prokuratuur, kinnipidamiskeskuse asejuht, kodakondsus-migratsiooni büroo juht. Uuriti, et mida ma tahan ja mida Harkust kirjutada plaani. Sellest läks peas tuluke põlema [ja tekkis küsimus],kas teil on midagi varjata?" rääkis Salu.

Tema sõnul on inimlikult arusaadavad juhud, kus politseinik adrenaliini tõttu liiga vara päästikule vajutab või et info esialgu hästi ei liikunud. "Mind häiris ajakirjaniku ja kodanikuna see, miks hiljem hämati ja valetati," lausus Salu.

Harku kinnipidamiskeskuse juht Pärtel Preinvalts tõdes juhtumi järel, et ei ole oma 12 aasta pikkuse teenistuse jooksul näinud kordagi nii mastaapset intsidenti.

Mullu 9. novembril nõudsid kinnipeetavad lukustatud ruumi paigutatud ja eraldatud kaaslase vabastamist. Politsei kasutas korra taastamiseks sundi ja erivahendeid, sealhulgas kummikuule.

"Seda pealt näinud teised kinnipeetavad avaldasid protesti ja nõudsid kaaslase vabastamist. Mitukümmend kinnipeetavat blokeeris koridori, mehed istusid koridori maha ning keeldusid püsti tõusmast ja lahkumast. Järgneva kahe tunni jooksul ei allunud viimased ühelegi korraldusele," selgitas PPA valvepressiesindaja Marie Aava ERR-i uudisteportaalile novembris.

Salu sõnul selgus aga tagantjärele, et kinnipeetavad olid erijõudude saabumise ajaks rahunenud, käskudele kuuletunud ja puhkeruumist oma tubadesse naasnud. "Üks Malist pärit noormees kuulis oma toas koridorist hääli, pani pea ukse vahelt välja ja sai kohe kummikuuliga pihta. Hiljem selgus, et politseinikud olid sisekontrollile valetanud ja ütlesid, et Mali noormees ähvardas neid, kätega vehkinud ja arusaamatus keeles karjunud," sõnas Eesti Ekspressi ajakirjanik.

Politseinike vale ilmnes turvakaamerate pildist, mis näitas, et Mali noormees ei olnud ärevuses.

Toimetaja: Greete PalmisteVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.