Mentooliga sigarettide müügikeeld jäi kehtima ({{commentsTotal}})

{{1462359086000 | amCalendar}}

Euroopa Liidu (EL) kohus lükkas kolmapäeval tagasi USA tubakafirma Philip Morris, Poola riigi ja teiste hagid, millega püüti vaidlustada EL-i uut tubakadirektiivi, mis keelustab mentooliga sigarettide müügi.

Kolmapäeval väljakuulutatud kohtuotsuses jättis Euroopa Kohus Poola hagi rahuldamata ja kinnitas direktiivi sätete kehtivust, selgub Euroopa Liidu Kohtu otsusest. Seega lõppeb EL-is mentooliga sigarettide müümine 2020. aasta 20. maist.

Kõigepealt tuvastas kohus seoses mentooli sisaldavate sigarettide keeluga, et eristava maitse või lõhnaga tubakatoodetel on sarnased omadused ja sarnane mõju suitsetama hakkamisele ja suitsetamise jätkamisele. Kohtu hinnangul muudab mentool meeldiva maitse ja lõhnaga tubakatooted tarbijate jaoks atraktiivsemaks ning nimetatud toodete atraktiivsuse vähendamine võib aidata kaasa suitsetamise leviku vähendamisele.

Veel tuvastas kohus, et direktiivi jõustamine ennetab siseriiklike õigusnormide erinevat arengut ning seega soodustab siseturu takistusteta toimimist ning on sobiv tagamaks inimest tervise kaitse.

Samuti otsustas kohus, et Euroopa Liidu seadusandja võib kehtestada nimetatud tubakatoodete keelu õiguspäraselt, teostades oma suurt kaalutlusõigust, kuna vähem piiravad meetmed, millele viitas Poola, ei ole samaväärselt tõhusad seatud eesmärkide saavutamiseks. Kohtu hinnangul ei riku niisugune keeld subsidiaarsuse põhimõtet.

Tubakatoodete märgistuse ja pakendite ühtlustamise kohta täpsustas kohus, et liikmesriigid võivad säilitada või kehtestada lisanõudeid ainult tubakatoodete pakendite nende aspektide kohta, mida direktiiviga ei ole ühtlustatud. Kohus tuvastas, et igale tarbijapakendile kantavad terviseohu hoiatused, mis koosnevad teksthoiatusest ja värvifotost ning katavad 65 protsenti pakendi pinnast on sobivad ja vajalikud.

Seoses elektrooniliste sigarettide suhtes kohaldatava erikorraga märkis kohus, et elektroonilised sigaretid on objektiivselt teistsuguste tunnustega kui tubakatooted, mistõttu elektroonilistele sigarettidele kehtestatud eraldiseisev õiguslik režiim ei ole võrdse kohtlemise põhimõtte rikkumine.

Kohus otsustas, et direktiiv ei riku proportsionaalsuse, õiguskindluse, ettevõtlusvabaduse, omandiõiguse ega subsidiaarsuse põhimõtteid.

Euroopa Parlament toetas 2013. aasta oktoobris tubakatoodete ja e-sigarettide turgu reguleerivate seaduste karmistamist. Seadus võeti vastu lahjendatud kujul, kõik esialgsed ettepanekud toetust ei leidnud. Europarlamendi konservatiivide fraktsiooni survel jäeti seadusest välja e-sigarettide määratlemine meditsiinitoodetena, mis oleks piiranud nende müüki üksnes apteekidega.

Seadused näevad ette hoiatussilte sigaretipakkidel, mis katavad 65 protsenti pinnast. "Saledad" sigaretid jäävad turule ning mentooliiga ja muud moodi maitsestatud sigaretid keelustatakse alates 2020. aasta 20. maist.

Kõigi nende meetmete eesmärk on vähendada 500 miljoni elanikuga Euroopa Liidus (EL) järgmise viie aasta jooksul suitsetajate arvu 2 protsendi võrra, ütles Euroopa Komisjoni tervishoiuvolinik Tonio Borg parlamendisaadikuid enne eelnõu vastu võtmist.

Suitsetamisega seotud haiguste ravile kulub Euroopa Liidus hinnanguliselt 25 miljardit eurot aastas. EL-i hinnangul sureb igal aastal ühenduse 28 liikmesriigis suitsetamise tagajärjel 700 000 inimest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema