Eesti kaitsetööstus on avamas ust USA turule ({{commentsTotal}})

Eesti ja USA on jõudnud kokkuleppeni, mis annaks Eesti ettevõtetele USA firmadega võrdse ligipääsu Ühendriikide kaitsehangetele, mis avaks Eesti kaitsetööstusele suure kasvuperspektiivi. Kaitsetööstuse Liit peab Eesti ettevõtete tugevuseks eeskätt küberkaitset ja muud tarka tehnoloogiat. USA on seni sõlminud analoogse leppe vaid 22 riigiga.

600 miljardi dollarise kaitseeelarvega USA turg on ihaldusväärne mängumaa iga riigi kaitsetööstusettevõtetele. Eesti lähinaabritest on analoogne leping vaid Soomel, endisest idablokist Poolal ja Tšehhil, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui me oleme selles ikkagi väga väärikas nimekirjas 23 riigi hulgas, kellel on vaba ligipääs USA kaitsevaldkonna turgudele, siis see räägib Eesti kaitsetööstuse spetsiifilistest headest võimekustest, mida on Ühendriikidel tarvis ja mida seal hinnatakse. Meil on nišivõimekusi, milles oleme päris tugevad," selgitab kaitseminister Hannes Hanso.

Ka Eesti Kaitsetööstuse Liidu juhatuse esimees Kuldar Väärsi sõnul on Eesti ettevõtete tugevuseks küberkaitse ja muud targad lahendused. "Samast kahest valdkonnast näiteks Guardtime küberkaitseettevõte on juba täna väga heas koostöös USA ettevõtetega, on Defendec, kes on läbi USA finantseeringu müünud kolmandatesse riikidesse oma piirivalvesüsteeme," selgitab Väärsi.

Lisaks eelpool mainitud ettevõtetele on USA partneriga koostööleppe allkirjastanud ka Eesti UAV-de tootja Thereod. "Leppe alusel võib Eestis toodetud UAV-sid müüa USA-sse ja teistesse riikidesse," lisab Väärsi.

Kuldar Väärsi enda juhitud ettevõte Milrem loodab pääseda USA turule enda väljatöötatud mehitamata maismaaplatvormiga, mis sobib hästi kokku Ühendriikide armee programmi ESMET eesmärkidega. "ESMETi programm on rühma tasemel mehitamata toetuselemendi toomine lahinguväljale, mis lihtsalt öeldes tähendab seda, et selline mehitamata platvorm kannab kaasas rühma varustust, olgu need siis laskemoon, vesi, mis iganes varustus," ütleb ettevõtja.

Väärsi hinnangul jääb Eesti kaitsetööstuse aastane ekspordikäive praegu vahemikku 5 kuni 10 miljonit eurot, 30 kuni 40 miljonise kogukäibe juures.

Eeldatavasti juuni keskpaigas NATO kaitseministrite kohtumisel allkirjastatav leping peaks käivet lähiaastatel oluliselt kasvatama, sest avab ukse koostööks maailma suurte kaitsetööstuskontsernidega.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.