Eesti kaitsetööstus on avamas ust USA turule ({{commentsTotal}})

Eesti ja USA on jõudnud kokkuleppeni, mis annaks Eesti ettevõtetele USA firmadega võrdse ligipääsu Ühendriikide kaitsehangetele, mis avaks Eesti kaitsetööstusele suure kasvuperspektiivi. Kaitsetööstuse Liit peab Eesti ettevõtete tugevuseks eeskätt küberkaitset ja muud tarka tehnoloogiat. USA on seni sõlminud analoogse leppe vaid 22 riigiga.

600 miljardi dollarise kaitseeelarvega USA turg on ihaldusväärne mängumaa iga riigi kaitsetööstusettevõtetele. Eesti lähinaabritest on analoogne leping vaid Soomel, endisest idablokist Poolal ja Tšehhil, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui me oleme selles ikkagi väga väärikas nimekirjas 23 riigi hulgas, kellel on vaba ligipääs USA kaitsevaldkonna turgudele, siis see räägib Eesti kaitsetööstuse spetsiifilistest headest võimekustest, mida on Ühendriikidel tarvis ja mida seal hinnatakse. Meil on nišivõimekusi, milles oleme päris tugevad," selgitab kaitseminister Hannes Hanso.

Ka Eesti Kaitsetööstuse Liidu juhatuse esimees Kuldar Väärsi sõnul on Eesti ettevõtete tugevuseks küberkaitse ja muud targad lahendused. "Samast kahest valdkonnast näiteks Guardtime küberkaitseettevõte on juba täna väga heas koostöös USA ettevõtetega, on Defendec, kes on läbi USA finantseeringu müünud kolmandatesse riikidesse oma piirivalvesüsteeme," selgitab Väärsi.

Lisaks eelpool mainitud ettevõtetele on USA partneriga koostööleppe allkirjastanud ka Eesti UAV-de tootja Thereod. "Leppe alusel võib Eestis toodetud UAV-sid müüa USA-sse ja teistesse riikidesse," lisab Väärsi.

Kuldar Väärsi enda juhitud ettevõte Milrem loodab pääseda USA turule enda väljatöötatud mehitamata maismaaplatvormiga, mis sobib hästi kokku Ühendriikide armee programmi ESMET eesmärkidega. "ESMETi programm on rühma tasemel mehitamata toetuselemendi toomine lahinguväljale, mis lihtsalt öeldes tähendab seda, et selline mehitamata platvorm kannab kaasas rühma varustust, olgu need siis laskemoon, vesi, mis iganes varustus," ütleb ettevõtja.

Väärsi hinnangul jääb Eesti kaitsetööstuse aastane ekspordikäive praegu vahemikku 5 kuni 10 miljonit eurot, 30 kuni 40 miljonise kogukäibe juures.

Eeldatavasti juuni keskpaigas NATO kaitseministrite kohtumisel allkirjastatav leping peaks käivet lähiaastatel oluliselt kasvatama, sest avab ukse koostööks maailma suurte kaitsetööstuskontsernidega.

Toimetaja: Allan RajaveeVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema