Pevkur: Türgi pagulaslaagrite elanikud võivad näha viisavabadust soodsa võimalusena Euroopasse pääsemiseks ({{commentsTotal}})

Eesti poliitikute hinnangul on oluline, et Türgile ei tehtud Euroopa Liiduga viisavabaduse saamiseks allahindlust. Dublini reegli reformise ettepanekus on meie siseministri sõnul positiivseid punkte, kuid tema arvates ei saa Eesti nõustuda automaatse varjupaigataotlejate ümberjaotamisega.

Siseminister Hanno Pevkuri hinnagul on Eesti vaatevinklist oluline, et Türgi peab Euroopa Liiduga viisavabaduse saamiseks täitma kõik ettenähtud tingimused. "Ühest küljest on need positiivsed mõjud, teisest küljest me teame, et Türgis on väga palju pagulaslaagris inimesi, kes siis võib-olla näevad endal võimalust vähe lihtsamini Euroopa Liitu siseneda," selgitab Pevkur, vahendab "Aktuaalne kaamera".

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni liikme Marko Mihkelsoni sõnul on viisavabaduse küsimus EL-i ja Türgi vahelise leppe kontekstis kõige väiksem asi. "Selle viisavabaduse puhul ei ole piirid ju avatud, sest dokumendikontroll ju jätkub," märgib Mihkelson.

Dublini reegli reformimise kohta ütleb Mihkelson, et tema jaoks on arusaamatu komisjoni ettepaneku punkt, mis kohustab neid liikmesriike tasuma solidaarsusmaksu, kes ei soovi varjupaigataotlejate ajutises ümberjaotamises osaleda.

"See pigem tõrjub ka Euroopa kodanikke justnimelt Euroopa institutsioonide tegevuse suhtes või esitab täiesti loomuliku küsimuse, et kas see ei ole ikkagi suveräänsuse riive," möönab IRL-i saadik.

Pevkuri sõnul on positiivne, et komisjon soovib näiteks Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti muutmist täievoliliseks agentuuriks, kuid samas ei saa Eesti tema hinnangul nõustuda automaatse varjupaigataotlejate ümberjaotamisega. Samuti ei ole praegu selge, kuidas see täpselt toimima peaks.

"Kuidas arvutatakse näiteks seda, et kui eelmise aasta varjupaigataotlejate number ületab 150 protsenti, kas toimub siis näiteks tasaarveldus, kui Eestisse siseneb 150 protsenti varjupaigataotlejaid, võrreldes eelmise aastaga, kas ka Eesti saab ära anda osad varjupaigataotlejad või mitte," loetleb Pevkur komisjoni muudatusettepanekutega kerkinud küsimusi

Dublini reegli reformimisega seoses rõhutab Pevkur, et tegu on komisjoni esialgse ettepanekuga ning ükski liikmesriik ei ole veel seisukohta kujundanud.

Toimetaja: Allan RajaveeKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.