Pevkur: Türgi pagulaslaagrite elanikud võivad näha viisavabadust soodsa võimalusena Euroopasse pääsemiseks ({{commentsTotal}})

Eesti poliitikute hinnangul on oluline, et Türgile ei tehtud Euroopa Liiduga viisavabaduse saamiseks allahindlust. Dublini reegli reformise ettepanekus on meie siseministri sõnul positiivseid punkte, kuid tema arvates ei saa Eesti nõustuda automaatse varjupaigataotlejate ümberjaotamisega.

Siseminister Hanno Pevkuri hinnagul on Eesti vaatevinklist oluline, et Türgi peab Euroopa Liiduga viisavabaduse saamiseks täitma kõik ettenähtud tingimused. "Ühest küljest on need positiivsed mõjud, teisest küljest me teame, et Türgis on väga palju pagulaslaagris inimesi, kes siis võib-olla näevad endal võimalust vähe lihtsamini Euroopa Liitu siseneda," selgitab Pevkur, vahendab "Aktuaalne kaamera".

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni liikme Marko Mihkelsoni sõnul on viisavabaduse küsimus EL-i ja Türgi vahelise leppe kontekstis kõige väiksem asi. "Selle viisavabaduse puhul ei ole piirid ju avatud, sest dokumendikontroll ju jätkub," märgib Mihkelson.

Dublini reegli reformimise kohta ütleb Mihkelson, et tema jaoks on arusaamatu komisjoni ettepaneku punkt, mis kohustab neid liikmesriike tasuma solidaarsusmaksu, kes ei soovi varjupaigataotlejate ajutises ümberjaotamises osaleda.

"See pigem tõrjub ka Euroopa kodanikke justnimelt Euroopa institutsioonide tegevuse suhtes või esitab täiesti loomuliku küsimuse, et kas see ei ole ikkagi suveräänsuse riive," möönab IRL-i saadik.

Pevkuri sõnul on positiivne, et komisjon soovib näiteks Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti muutmist täievoliliseks agentuuriks, kuid samas ei saa Eesti tema hinnangul nõustuda automaatse varjupaigataotlejate ümberjaotamisega. Samuti ei ole praegu selge, kuidas see täpselt toimima peaks.

"Kuidas arvutatakse näiteks seda, et kui eelmise aasta varjupaigataotlejate number ületab 150 protsenti, kas toimub siis näiteks tasaarveldus, kui Eestisse siseneb 150 protsenti varjupaigataotlejaid, võrreldes eelmise aastaga, kas ka Eesti saab ära anda osad varjupaigataotlejad või mitte," loetleb Pevkur komisjoni muudatusettepanekutega kerkinud küsimusi

Dublini reegli reformimisega seoses rõhutab Pevkur, et tegu on komisjoni esialgse ettepanekuga ning ükski liikmesriik ei ole veel seisukohta kujundanud.

Toimetaja: Allan RajaveeAnne ReiAnne Rei
UEFA nimetas Anne Rei naiste jalgpalli komitee juhiks

Euroopa jalgpalli katusorganisatsioon UEFA nimetas naiste jalgpalli komitee juhiks Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) peasekretäri Anne Rei. Varasemalt oli Rei sama komitee aseesinaine.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema