Kohalikud valimised Suurbritannias: Londoni linnapeaks pürgivad juut ja moslem ({{commentsTotal}})

Suurbritannias toimuvad neljapäeval Šotimaa, Walesi ja Põhja-Iirimaa parlamendi ning Inglismaa kohalikud valimised, mille tulemusena võib London saada esimese Euroopa Liidu liikmesriigi pealinnana moslemist meeri.

Opositsiooniliste leiboristide moslemist linnapeakandidaat, pakistani päritolu Sadiq Khan andis oma hääle varahommikul Lõuna-Londoni paljurahvuselises Tootingi valimisringkonnas.

Tema põhivastane, valitsevate konservatiivide kandidaat Zac Goldsmith, juudi päritolu miljonärist keskkonnakaitsja hääletas Richmondi linnaosas.

Valimised on proovikiviks leiboristide liidrile Jeremy Corbynile, kelle erakonnas on puhkenud sisetülid antisemitismisüüdistustega seoses.

Piirkondlike valimiste tulemused võivad anda tooni 23. juunil peetava Suurbritannia EL-i liikmesuse referendumi viimastele kampaanianädalatele.

Šoti parlamendis tugevneb eeldatavasti esimese ministri Nicola Sturgeoni iseseisvust pooldava erakonna võim.

Kui Suurbritannia tervikuna otsustab EL-ist lahkuda, kuid Šotimaa tahab ühendusse jääda, on see Sturgeoni sõnul Šoti Rahvuspartei jaoks piisav põhjus nõuda uut iseseisvusreferendumit. 2014. aasta rahvahääletusel eelistasid šotlased jääda Ühendkuningriigi koosseisu.

Londonis peetakse valimisvõitlus kõigi arvamusküsitluste põhjal kahe peakandidaadi - Khani ja Goldsmithi vahel.

Kahed kolmapäeval avaldatud arvamusküsitluste tulemused näitasid, et Khan juhib inetuks kiskunud kampaania järel Goldsmithi ees 14 protsendipunktiga.

Praeguse konservatiivist linnapea Boris Johnsoni kohale kandideerib veel kümme inimest, kuid ühelgi neist ei ole võiduvõimalusi.

Johnson ise, kellest on kujunenud EL-ist väljaastumist pooldajate leeri käilakuju, sihib konservatiivide liidri David Cameroni peaministrikohta.

Kampaania vältel on andnud tooni vastastikune laim ja süüdistused. Goldsmith on püüdnud siduda Khani islamiäärmuslastega, kuid too on süüdistusi tõrjunud kui vastase meeleheitlikku katset peale jääda.

Khan on püüdnud end distantseerida leiboristide antisemitismiskandaalist.

Kandidaadid on väga erineva taustaga. Khan (45) on pakistani immigrandist bussijuhi poeg, kes kasvas üles sotsiaalmajas ja töötas inimõigusadvokaadina, enne kui valitsusliikmeks sai.

Goldsmith (41) seevastu on miljardärist ärimehe ja rahandustegelase poeg, konservatiivist parlamendiliige ja keskkonnakaitsja.

Pealispindsest erinevusest hoolimata on mõlemad ühel meelel, et valijate silmis on peamised lahendust nõudvad probleemid kõrged eluasemehinnad ja tõrgetega toimiv transpordisüsteem.

Kõige rohkem on neljapäevastel valimistel kaalul septembris leiboristide liidriks tõusnud sotsialisti Corbyni jaoks. Kui leiboristid valimistel alla jäävad, võivad erakonna mõõdukad ja tsentristlikud jõud pead tõsta ja nõuda uue esimehe valimist, kirjutavad ajalehed.

Walesi valimistel peaks leiboristid prognooside põhjal senise ülekaalu säilitama. Teise koha pärast võistlevad konservatiivid ja rahvuserakond Plaid Cymru.

Jagatud võimuga Põhja-Iirimaal on Demokraatikud Unionistid (britimeelsed protestantlikud konservatiivid) viimaste arvamusküsitluste põhjal Sinn Feinist (vasakpoolsetest iiri vabariiklastest) napilt ees.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.