Kohalikud valimised Suurbritannias: Londoni linnapeaks pürgivad juut ja moslem ({{commentsTotal}})

Suurbritannias toimuvad neljapäeval Šotimaa, Walesi ja Põhja-Iirimaa parlamendi ning Inglismaa kohalikud valimised, mille tulemusena võib London saada esimese Euroopa Liidu liikmesriigi pealinnana moslemist meeri.

Opositsiooniliste leiboristide moslemist linnapeakandidaat, pakistani päritolu Sadiq Khan andis oma hääle varahommikul Lõuna-Londoni paljurahvuselises Tootingi valimisringkonnas.

Tema põhivastane, valitsevate konservatiivide kandidaat Zac Goldsmith, juudi päritolu miljonärist keskkonnakaitsja hääletas Richmondi linnaosas.

Valimised on proovikiviks leiboristide liidrile Jeremy Corbynile, kelle erakonnas on puhkenud sisetülid antisemitismisüüdistustega seoses.

Piirkondlike valimiste tulemused võivad anda tooni 23. juunil peetava Suurbritannia EL-i liikmesuse referendumi viimastele kampaanianädalatele.

Šoti parlamendis tugevneb eeldatavasti esimese ministri Nicola Sturgeoni iseseisvust pooldava erakonna võim.

Kui Suurbritannia tervikuna otsustab EL-ist lahkuda, kuid Šotimaa tahab ühendusse jääda, on see Sturgeoni sõnul Šoti Rahvuspartei jaoks piisav põhjus nõuda uut iseseisvusreferendumit. 2014. aasta rahvahääletusel eelistasid šotlased jääda Ühendkuningriigi koosseisu.

Londonis peetakse valimisvõitlus kõigi arvamusküsitluste põhjal kahe peakandidaadi - Khani ja Goldsmithi vahel.

Kahed kolmapäeval avaldatud arvamusküsitluste tulemused näitasid, et Khan juhib inetuks kiskunud kampaania järel Goldsmithi ees 14 protsendipunktiga.

Praeguse konservatiivist linnapea Boris Johnsoni kohale kandideerib veel kümme inimest, kuid ühelgi neist ei ole võiduvõimalusi.

Johnson ise, kellest on kujunenud EL-ist väljaastumist pooldajate leeri käilakuju, sihib konservatiivide liidri David Cameroni peaministrikohta.

Kampaania vältel on andnud tooni vastastikune laim ja süüdistused. Goldsmith on püüdnud siduda Khani islamiäärmuslastega, kuid too on süüdistusi tõrjunud kui vastase meeleheitlikku katset peale jääda.

Khan on püüdnud end distantseerida leiboristide antisemitismiskandaalist.

Kandidaadid on väga erineva taustaga. Khan (45) on pakistani immigrandist bussijuhi poeg, kes kasvas üles sotsiaalmajas ja töötas inimõigusadvokaadina, enne kui valitsusliikmeks sai.

Goldsmith (41) seevastu on miljardärist ärimehe ja rahandustegelase poeg, konservatiivist parlamendiliige ja keskkonnakaitsja.

Pealispindsest erinevusest hoolimata on mõlemad ühel meelel, et valijate silmis on peamised lahendust nõudvad probleemid kõrged eluasemehinnad ja tõrgetega toimiv transpordisüsteem.

Kõige rohkem on neljapäevastel valimistel kaalul septembris leiboristide liidriks tõusnud sotsialisti Corbyni jaoks. Kui leiboristid valimistel alla jäävad, võivad erakonna mõõdukad ja tsentristlikud jõud pead tõsta ja nõuda uue esimehe valimist, kirjutavad ajalehed.

Walesi valimistel peaks leiboristid prognooside põhjal senise ülekaalu säilitama. Teise koha pärast võistlevad konservatiivid ja rahvuserakond Plaid Cymru.

Jagatud võimuga Põhja-Iirimaal on Demokraatikud Unionistid (britimeelsed protestantlikud konservatiivid) viimaste arvamusküsitluste põhjal Sinn Feinist (vasakpoolsetest iiri vabariiklastest) napilt ees.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics