Uurimiskomisjonile aru andnud Seli: jäälõhkuja Botnica ostmine oli algusest peale kahtlane, aga Parts otsustas selle ikkagi ära ({{commentsTotal}})

{{1462458052000 | amCalendar}}

Tallinna Sadama korruptsiooniskandaali uuriva riigikogu komisjoni ette ütlusi andma saabunud sadamaettevõtte nõukogu endine esimees Neinar Seli kinnitas ”Aktuaalsele kaamerale”, et tema isiklikult ei ole seotud ühegi korruptiivse tegevusega.

”Mina ei ole küll ühegi asjaga seotud,” tõdes Seli ja märkis, et ei ole altkäemaksu võtmises kahtlustatavate Tallinna Sadama eksjuhtide Ain Kaljuranna ja Allan Kiiliga suhelnud üle aasta.

Küsimusele selle kohta, mida ta ise plaanib komisjonile rääkida, vastas Seli: ”Tõtt ja ainult tõtt! Kõik, mida ma tean, ma räägin ära.”

Kohtumine kestis üle kahe tunni ning Seli sõnul puudutati mitut olulist teemat.

"Alates parvlaevade hankest, millest mul ei olnud väga palju rääkida, sest see jäi minu perioodist väljapoole - aga jäälõhkuja Botnica ostmisest oli ja ka varasematest investeeringutest. Kõik, mis puutus tegelikult nõukogu ja juhatuse vahelistesse suhetesse."

Märtsi alguses otsustas riigiprokuratuur hakata riigikogu Tallinna Sadama uurimiskomisjoni avalduse alusel uurima, kas jäälõhkuja Botnica ostmisel esitati valeandmeid. Seli sõnul oli sadama nõukogu jaoks Botnica ostmine juba algusest peale kahtlane tehing.

"Minu initsiatiivil jätsime selle nõukogu otsuse vastu võtmata ja selle peale võttis Juhan Parts tookord [vastu] ainuaktsionäri otsuse ja ikkagi osteti ta ära," väitis Seli.

Riigikogu Tallinna Sadama uurimiskomisjoni esimees Artur Talvik (VE) esitas hinnangu, et Tallinna Sadama läbisaamine omaniku (ehk riigi) esindaja, majandusminister Juhan Partsiga oli väga kehv.

"Sinna suunas tuli kõvasti kriitikat ja paljud võib-olla enda juhtimisvead lükati kiiresti sinna ülespoole," arvas Talvik.

Seli sõnul üllatasid teda Tallinna Sadama endiste juhtide Ain Kaljuranna ja Allan Kiili korruptsioonikahtlustusted. Endal ja sadama nõukogul Seli mingit süüd ei näe.

"Ma usun, et kindlasti oleks saanud sisekontroll seal palju asju teha juurde veel, aga see ei paistnud ju kuskilt välja. Nii ta on juhtunud."

Seli hinnagul peaks Tallinna Sadama juhtimises muudatusi tegema ning ta leiab, et sadama tegevjuhtkonnal võiks olla suurem valitsuse ja nõukogu poolne toetus.

Artur Talviku sõnul on nii mõnedki uurimiskomisjoni ees käinud inimesed rääkinud, et sadama omanikukultuur peaks muutuma.

"Kogu see n-ö nõukogude mehitamine ja mismoodi see on toimunud - see on ikkagi väga suure kriitika koht," tõdes Talvik.

Talvik lisas, et kindlasti pakub uurimiskomisjon lõppraportis välja mingisuguseid lahendusi, kuid avalikkusel ei tasu oodata, et see on ühiskonna alustalasid raputav dokument. Tallinna Sadama uurimiskomisjoni lõppraport peaks välja tulema juuni alguses.

Altkäemaksu võtmises kahtlustavad Tallinna Sadama eksjuhid Ain Kaljurand ja Allan Kiil ei kavatse vähemalt esialgu minna riigikogu uurimiskomisjoni ette ütlusi andma, kuigi neid on sinna korduvalt kutsutud. Allan Kiili kaitsja tõi muu hulgas põhjuseks, et komisjon on avaldanud meeste kohta süüdistavaid seisukohti.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: "Aktuaalne kaamera"Fotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.