Uurimiskomisjonile aru andnud Seli: jäälõhkuja Botnica ostmine oli algusest peale kahtlane, aga Parts otsustas selle ikkagi ära ({{commentsTotal}})

{{1462458052000 | amCalendar}}

Tallinna Sadama korruptsiooniskandaali uuriva riigikogu komisjoni ette ütlusi andma saabunud sadamaettevõtte nõukogu endine esimees Neinar Seli kinnitas ”Aktuaalsele kaamerale”, et tema isiklikult ei ole seotud ühegi korruptiivse tegevusega.

”Mina ei ole küll ühegi asjaga seotud,” tõdes Seli ja märkis, et ei ole altkäemaksu võtmises kahtlustatavate Tallinna Sadama eksjuhtide Ain Kaljuranna ja Allan Kiiliga suhelnud üle aasta.

Küsimusele selle kohta, mida ta ise plaanib komisjonile rääkida, vastas Seli: ”Tõtt ja ainult tõtt! Kõik, mida ma tean, ma räägin ära.”

Kohtumine kestis üle kahe tunni ning Seli sõnul puudutati mitut olulist teemat.

"Alates parvlaevade hankest, millest mul ei olnud väga palju rääkida, sest see jäi minu perioodist väljapoole - aga jäälõhkuja Botnica ostmisest oli ja ka varasematest investeeringutest. Kõik, mis puutus tegelikult nõukogu ja juhatuse vahelistesse suhetesse."

Märtsi alguses otsustas riigiprokuratuur hakata riigikogu Tallinna Sadama uurimiskomisjoni avalduse alusel uurima, kas jäälõhkuja Botnica ostmisel esitati valeandmeid. Seli sõnul oli sadama nõukogu jaoks Botnica ostmine juba algusest peale kahtlane tehing.

"Minu initsiatiivil jätsime selle nõukogu otsuse vastu võtmata ja selle peale võttis Juhan Parts tookord [vastu] ainuaktsionäri otsuse ja ikkagi osteti ta ära," väitis Seli.

Riigikogu Tallinna Sadama uurimiskomisjoni esimees Artur Talvik (VE) esitas hinnangu, et Tallinna Sadama läbisaamine omaniku (ehk riigi) esindaja, majandusminister Juhan Partsiga oli väga kehv.

"Sinna suunas tuli kõvasti kriitikat ja paljud võib-olla enda juhtimisvead lükati kiiresti sinna ülespoole," arvas Talvik.

Seli sõnul üllatasid teda Tallinna Sadama endiste juhtide Ain Kaljuranna ja Allan Kiili korruptsioonikahtlustusted. Endal ja sadama nõukogul Seli mingit süüd ei näe.

"Ma usun, et kindlasti oleks saanud sisekontroll seal palju asju teha juurde veel, aga see ei paistnud ju kuskilt välja. Nii ta on juhtunud."

Seli hinnagul peaks Tallinna Sadama juhtimises muudatusi tegema ning ta leiab, et sadama tegevjuhtkonnal võiks olla suurem valitsuse ja nõukogu poolne toetus.

Artur Talviku sõnul on nii mõnedki uurimiskomisjoni ees käinud inimesed rääkinud, et sadama omanikukultuur peaks muutuma.

"Kogu see n-ö nõukogude mehitamine ja mismoodi see on toimunud - see on ikkagi väga suure kriitika koht," tõdes Talvik.

Talvik lisas, et kindlasti pakub uurimiskomisjon lõppraportis välja mingisuguseid lahendusi, kuid avalikkusel ei tasu oodata, et see on ühiskonna alustalasid raputav dokument. Tallinna Sadama uurimiskomisjoni lõppraport peaks välja tulema juuni alguses.

Altkäemaksu võtmises kahtlustavad Tallinna Sadama eksjuhid Ain Kaljurand ja Allan Kiil ei kavatse vähemalt esialgu minna riigikogu uurimiskomisjoni ette ütlusi andma, kuigi neid on sinna korduvalt kutsutud. Allan Kiili kaitsja tõi muu hulgas põhjuseks, et komisjon on avaldanud meeste kohta süüdistavaid seisukohti.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: "Aktuaalne kaamera"Lõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema