Erdogan kritiseeris Euroopat nõudmiste esitamise eest ({{commentsTotal}})

Türgi president Recep Tayyip Erdogan teatas peaminister Ahmet Davutoglu peatset tagasiastumist kommenteerides, et mingit pausi riigivalitsemises ei teki. Samas heitis ta Euroopale ette nõudmiste esitamist Türgi terrorismisvastaste seaduste asjus.

Erdogan kritiseeris Euroopa Liitu selle eest, et viimane soovib, et Ankara muudaks viisavabaduse saavutamise nimel oma terrorismivastaseid seadusi ja seda hoolimata asjaolust, et Türgi on praegu pidevalt terrorirünnakute sihtmärgiks, vahendasid Reuters ja BBC.

"Meie läheme oma teed, teie enda oma," sõnas president.

Euroopa Liit soovib, et Türgi muudaks oma seadustes terrorismi mõiste kitsamaks, et see oleks kooskõlas Euroopa standarditega. Tegemist on ühega viiest viisavabaduse kriteeriumist, millega Türgi peab veel täies mahus nõustuma.

Erdogan rõhutas ka televisioonis tehtud pöördumises, et uue põhiseaduse ja presidentaalse süsteemi loomise tingib kiireloomuline riiklik vajadus ning et tegu pole tema isikliku agendaga.

Riigipea sõnul ei mõjuta viimase aja politiilised arengud otseselt Türgi majandust ning mingi pausi valitsemises ei teki.

Türgi peaminister Ahmet Davutoglu teatas eile ametlikult, et ei kandideeri valitseva Õigluse ja Arengu Partei (AKP) erakorralisel kongressil uuesti partei esimeheks. Sisuliselt tähendab see ka valitsusjuhi kohalt lahkumist, sest tava kohaselt on peaministriks valitseva erakonna juht.

Meedia teatel on mõõdukamat poliitikat toetava peaministri ja suurema presidendivõimu poole pürgiva Erdogani vahel juba pikemat aega pinged valitsenud. Davutoglu toetus Erdogani vaadetele oli leige ja tema järeltulija peab ilmselt tugevamalt toetama Erdogani püüdlusi muuta põhiseadust, et luua presidentaalne süsteem.

Euroopa Komisjoni Türgi esinduse juhi Hansjorg Haber tegi täna avalduse, mille kohaselt Euroopa Liit eeldab, et ka tulevane Türgi valitsus jätkab koostööd migratsiooni ja viisavabadust puudutavates küsimustes vastavalt äsja sõlmitud kokkulepetele.

Analüütikute arvates suurendab Erdogani äsja tehtud avaldus muret, et Euroopa Liidu ja Türgi vahel sõlmitud kokkulepped võivad läbi kukkuda.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.