Pevkur: Narva Aleksandri kirik peab jääma avalikku kasutusse ({{commentsTotal}})

Siseminister Hanno Pevkuri sõnul on väga oluline, et koguduse võlgade katteks haamri alla läinud Narva Aleksandri Suurkirik jääks avalikku kasutusse ning eeldatavalt tuleb kirikuhoone riigi omandusse, kuid kuidas ja millistel tingimustel, on praegu veel lahtine.

Eile selgus, et Narva Aleksandri suurkiriku poole miljoni eurose alghinnaga enampakkumine tühistati. Võlausaldaja esindaja polnud nõus avaldama, kas keegi sellele enampakkumisele ka registreerus või kukkus see läbi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Küll aga on teada see, et enampakkumise tühistamist soovis siseministeerium. Ministeerium ja võlausaldaja hakkavad nüüd pidama läbirääkimisi ning on täiesti reaalne võimalus, et kirikuhoone omanikuks saab riik.

Siseminister Hanno Pevkuri sõnul on kõige olulisem, et kirik jääks avalikku kasutusse. "Kui me oleme huvitatud sellest, et see hoone jääb avalikku kasutusse, siis eeldatavalt see kirik mingil moel riigi omandusse ka tuleb. Kes see täpselt saab olema, kas see on RKAS, kas see on mõni SA, kas see on Narva Muuseum, kas see on see sama SA, kes täna on neid renoveerimistöid seal teinud ehk siis SA Narva Aleksandri suurkirik," selgitas minister.

Kultuuriministeeriumi haldusalast võiksid olla hoonest huvitatud SA Narva Muuseum või Eesti Kontsert, kuid kummalgi pole endal piisavalt raha, et hoonet osta ja renoveerida. "Seal on tegelikult kaks erinevat poolt, omandamine ja haldamine. Suure tõenäosusega see haldamise pool on ikka kultuuriministeeriumi valitsemisalast ja me kultuuriministeeriumiga hoiame tihedat sidet," kinnitas Pevkur.

Kirikuhoone ostmine ei ole kaugeltki mitte odav. Üsna tõenäoline on, et võlausaldajal ei õnnestu hoone eest saada poolt miljonit eurot, millega see enampakkumisele läks, kuid samas peab ostja arvestama, et hoone on praegu kehvas seisus ning uus omanik peab selle renoveerimisse paigutama suure summa raha. Varasemalt on räägitud miljonitest eurodest.

Milline võiks olla luteri kiriku roll selles ostuprotsessis, pole samuti veel selge. EELK pressiesindaja selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et nemad oleks huvitatud riigiga koostöö tegemisest ning välistada ei saa ka seda, hoone ostetakse riigiga kahasse.

EELK on suurkiriku ostmiseks käivitanud korjanduse ning tänase seisuga on annetatud üle 27 000 euro. Mis saab sellest rahast siis, kui EELK ise ostuprotsessis ei osaleks, ei ole veel otsustatud.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.