Eesti kaotab Läti vastuseisust hoolimata kahe riigi kontaktpunkti ({{commentsTotal}})

Politsei- ja piirivalveamet otsustas Eesti ja Läti piirile Valkas kahe riigi operatiivseks andmekontrolliks loodud kontaktpunkti 1. juulist kinni panna.

Teavet Lätiga hakatakse vahetama nagu teiste riikidega Tallinnas asuva kontaktkeskuse kaudu. Läti sooviks piiril asuva teabepunkti tööd jätkata, kuid ei saa seda üksi teha.

Kes sagedamini Lätti sõidab, teab, et Eesti numbriga autosid peatatakse dokumendikontrolliks üsna tihti. Kui on vaja midagi täpsustada, tehti seda seni selles Läti pool piiri asuvas endises piiripunktis. Eesti ja Läti esindaja istuvad seal kõrvuti ning andmete kontroll võtab vähe aega.

Kahe riigi tehtud päringute hulk erineb kordades - lätlased on aastas Eestile esitanud üle 20 000 päringu, Eesti omakorda küsis Lätilt andmeid vaid 1700 korral.

"See kontaktpunkt loodi aastal 2007. Praegu on 2016. Aeg on palju edasi läinud. Eesti poole eesmärk on, et kõik päringud käiksid läbi ühe koha - selleks on kontaktkeskus Tallinnas PPA-s. Et kõik välispäringud tuleks ühte kohta kokku. Ja teine põhjus on, et piirivalvur peab täna valvama Euroopa Liidu välispiiri - Eesti piiri Venemaaga," põhjends otsust PPA Lõuna prefektuuri piirivalvebüroo juht Tamar Tamm.

Läti pool on kontaktpunkti sulgemise tagamaid asunud selgitama peaminister Maris Kućinskis.

"Läti poole arvates peaksime selle küsimuse läbi arutama koos, arvestades ka piirilinnade vajadusi. Lähiajal olen valmis sel teemal kõnelema Eesti peaministriga,
et saada ülevaate Eesti seisukohtadest," selgitas Kućinskis.

Läti piirivalve esindaja Kristine Petersone teatas "Aktuaalsele kaamerale", et toimunud on alles esimene kahe riigi ekspertide kohtumine, mille põhjal ajakirjandusele kommentaare ei anta. Politsei- ja piirivalveameti kinnitusel on aga kontaktpunkti sulgemine 1. juulist otsustatud ja Läti poolele said esitatud teabevahetuseks uued võimalused Tallinnas. Läti piiriäärsete omavalitsuste juhid kardavad, et dokumendikontroll maanteel võtab nüüdsest kauem aega, Eesti pool seda ei usu.

"Loomulikult võtke Lätti minnes kaasa sõiduki dokumendid, kindlustus, ID-kaart, siis pole ka vaja oodata teie isiku tuvastamist," soovitas Tamm.

Politsei ja piirivalve ei näe otse oma andmebaasis teavet teise riigi isikute ja sõidukite kohta. Pealegi kasutavad Eesti ja Läti erinevaid infotehnoloogialahendusi. Eestis on politsei ja piirivalve ühendatud, Lätis aga eraldi.

 

 

Toimetaja: Merilin PärliRail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.Rail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.
Läti seim ratifitseeris Rail Balticu kokkuleppe

Läti seim ratifitseeris Läti, Leedu ja Eesti valitsuste vahelise Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe.

Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Joachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondisJoachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondis
TÄNA OTSE | Löw jahib Tšiili vastu sajandat võitu Saksamaa juhendajana

Teises tänases kohtumises ristavad maailmajagude karikaturniiril sarved avavoorus võidukad olnud Saksamaa ja Tšiili. Otseülekanne algab ETV2 eetris kell 20.50. Kommentaatorid Kristjan Kalkun ja Mihkel Uiboleht, stuudios Tarmo Tiisler.

Jaanituli.Jaanituli.
Prognoos: jaanilaupäev möödub jahedalt, aga suurema sajuta

Reedesel võidupühal ja jaanilaupäeval on Eesti kohal jaheda õhumassiga nõrk kõrgrõhuala ning suurema tõenäosusega võib Eesti idaservas hoovihma tulla.

IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.
Lang: anname Araabias edasi Eesti kümne aasta taguseid tublisid saavutusi

IT-ettevõte Nortal asub Araabia Ühendemiraatide föderaalvalitsusele ja Dubai emiraadile valmistama ette seadusandlust e-riigi lahenduste ettevalmistamiseks. Nortali üheks "soovituskirjaks" on Omaani valitsusele tehtud analoogne töö, mille tulemusel see araabiariik sai omale Eestiga sarnased e-riigi lahendused. Uue koostöö lepingute sisu jääb aga konfidentsiaalseks.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Tallinna tehnikaülikooli peahoone.Tallinna tehnikaülikooli peahoone.
Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii Tallinna tehnikaülikool, maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
Regula Paljassaare sadamas.Regula Paljassaare sadamas.
Parvlaev Regula taastusremont sai valmis

Parvlaev Regula läbis põhjaliku remondi - alusel puhastati ja värviti korpus, samuti taastati erinevad masinad ja seadmed.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema