Eesti kaotab Läti vastuseisust hoolimata kahe riigi kontaktpunkti ({{commentsTotal}})

Politsei- ja piirivalveamet otsustas Eesti ja Läti piirile Valkas kahe riigi operatiivseks andmekontrolliks loodud kontaktpunkti 1. juulist kinni panna.

Teavet Lätiga hakatakse vahetama nagu teiste riikidega Tallinnas asuva kontaktkeskuse kaudu. Läti sooviks piiril asuva teabepunkti tööd jätkata, kuid ei saa seda üksi teha.

Kes sagedamini Lätti sõidab, teab, et Eesti numbriga autosid peatatakse dokumendikontrolliks üsna tihti. Kui on vaja midagi täpsustada, tehti seda seni selles Läti pool piiri asuvas endises piiripunktis. Eesti ja Läti esindaja istuvad seal kõrvuti ning andmete kontroll võtab vähe aega.

Kahe riigi tehtud päringute hulk erineb kordades - lätlased on aastas Eestile esitanud üle 20 000 päringu, Eesti omakorda küsis Lätilt andmeid vaid 1700 korral.

"See kontaktpunkt loodi aastal 2007. Praegu on 2016. Aeg on palju edasi läinud. Eesti poole eesmärk on, et kõik päringud käiksid läbi ühe koha - selleks on kontaktkeskus Tallinnas PPA-s. Et kõik välispäringud tuleks ühte kohta kokku. Ja teine põhjus on, et piirivalvur peab täna valvama Euroopa Liidu välispiiri - Eesti piiri Venemaaga," põhjends otsust PPA Lõuna prefektuuri piirivalvebüroo juht Tamar Tamm.

Läti pool on kontaktpunkti sulgemise tagamaid asunud selgitama peaminister Maris Kućinskis.

"Läti poole arvates peaksime selle küsimuse läbi arutama koos, arvestades ka piirilinnade vajadusi. Lähiajal olen valmis sel teemal kõnelema Eesti peaministriga,
et saada ülevaate Eesti seisukohtadest," selgitas Kućinskis.

Läti piirivalve esindaja Kristine Petersone teatas "Aktuaalsele kaamerale", et toimunud on alles esimene kahe riigi ekspertide kohtumine, mille põhjal ajakirjandusele kommentaare ei anta. Politsei- ja piirivalveameti kinnitusel on aga kontaktpunkti sulgemine 1. juulist otsustatud ja Läti poolele said esitatud teabevahetuseks uued võimalused Tallinnas. Läti piiriäärsete omavalitsuste juhid kardavad, et dokumendikontroll maanteel võtab nüüdsest kauem aega, Eesti pool seda ei usu.

"Loomulikult võtke Lätti minnes kaasa sõiduki dokumendid, kindlustus, ID-kaart, siis pole ka vaja oodata teie isiku tuvastamist," soovitas Tamm.

Politsei ja piirivalve ei näe otse oma andmebaasis teavet teise riigi isikute ja sõidukite kohta. Pealegi kasutavad Eesti ja Läti erinevaid infotehnoloogialahendusi. Eestis on politsei ja piirivalve ühendatud, Lätis aga eraldi.

 

 

Toimetaja: Merilin PärliVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.