Vene hävitaja jõudis Soome taluõuelt Tartu külje alla ({{commentsTotal}})

{{1462560975000 | amCalendar}}

Eesti sai endale juurde ühe hävitaja, kuid sedapuhku muuseumisse: nimelt jõudis lennundusmuuseumisse Nõukogude-aegne hävitaja MiG-25, mis on purustanud mitmeid maailmarekordeid, aga saabus Eestisse hoopis Soome taluõuelt.

See, et selline 1970ndatel valminud raudlind nüüd Tartu külje alla lennundusmuuseumisse jõudis, on muidugi eramuusuemi aastatepikkune töö.

"Paberite järgi on see ainuke kolmekordne ülehelikiirusega hävitaja. Alguses taheti tast ikka püüdurhävitajat teha ja see oli ameeriklaste kolmekordse helikiirusega luurelennukite ja pommitajate tõrjeks tehtud," selgitas lennundusmuuseumi juht Mati Meos.

Ja kuigi tegelikult kolmekordse helikiirusega see ikkagi ei lennanud, on lennuk enda arvele korjanud 29 maailmarekordit, millest 7 püsivad tänaseni. Kui muuseumi juht mõni aasta tagasi oksjoniteadet nägi, et Soomes MiG-25 müüakse, otsustas ta õnne proovida. Rahakott oli toona liiga õhuke, aga saatus mängis natuke hiljem oma võimaluse kätte.

"Veofirma Kaarlaid juht teatas, et Soomes ühes metsatalus on see lennuk olemas. Mina ütlen, et ei ole võimalik. Tema ütleb, et on ja saadab pildi, ja ongi! Järgmisel päeval peaaegu olin ma Soomes kontrollimas, kas ikka on," meenutas Meos.

Seejärel võttis kaks aastat aega, et lennuki omaniku Mikael Ojaga kaubale jõuda. Jõuti. Soomlane oli ka ise lennundusmuuseumis kohal, et veenduda isaliku hoole ja väikese kurbusega silmis, et kõik on ikkagi tipp-topp korras.

"See oli ainus lennuk väljaspool Venemaad, see mudel. Selle lennuki hoidmine ja hooldamine võttis palju aega. See on võtnud kogu minu vaba aja. Mõnikord ma ütlen, et see on mulle osaks saanud Auschwitzi laager - sunnitöölaager, aga sellegipoolest on see minu harrastustest minu eluaja parim," tõi lennuki senine omanik Mikael Oja markantse paralleeli.

Lähipäevil saab lennuk komplekteeritud ja kohtub suurema publikuga juuni esimesel nädalavahetusel lennupäevadel, kuid enam see ei lenda ja enam ei hävita.

Toimetaja: Merilin PärliViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema