Varssavis avaldas EL-i poolt ja valitsuse vastu meelt 240 000 inimest ({{commentsTotal}})

{{1462631658000 | amCalendar}}

Varssavi kesklinnas kogunes laupäeval ligi veerand miljonit inimest protestimarsile valitsuse tegevuse vastu ning riigi koha kaitseks Euroopa Liidus.

Varssavi linnavalitsuse teatel osales protestil umbes 240 000 inimest, mis tähendab, et tegemist on ühe suurima meeleavaldusega Poolas alates kommunismi kokkuvarisemisest 1989. aastal.

Opositsioonierakonna Kodanikeplatvorm ja kodanikuühenduse Demokraatia kaitse komitee (KOD) korraldatud rongkäigu moto oli "Me oleme ja jääme Euroopasse".

Suurmeeleavaldus sündis, kui iga-aastasele EL-i pooldavale meeleavaldusele kogunenud rahvahulk ühines opositsiooni ja demokraatiameelsete vabaühenduste valitsusvastase protestiga konservatiivse Seaduse ja Õigluse (PiS) valitsuse sammude vastu, milles nad näevad ohtu riigi demokraatiale ja põhiseaduslikule korrale.

Rongkäigulised hüüdsid hüüdlauseid EL-i ja demokraatia toetuseks ja lehvitasid Poola ja EL-i lippe. "Oleme siin, sest tahame võidelda Poola vabaduse ja demokraatia eest," ütles meeleavaldusel osalenud endine president Bornislaw Komorowski.

"See, mis praegu toimub, on poolakate õiguste rikkumine, õigusriigi lammutamine ja põhiseaduse rikkumine," ütles ehitustööline Rafał Zagórowski (60) AFP-le. "Ma kardan, et Kaczyński provotseerib vastasseisu ja läheb verevalamiseks. Ta on hull, kes ei kuula kedagi, ei kuula poolakaid ja ei austa seadusi," sõnas ta.

PiS-i esimeest Jarosław Kaczyńskit peetakse Poola tegelikuks juhiks, ehkki ametlikult juhivad riiki peaminister Beata Szydło ja president Andrzej Duda.

Kaczyński ütles laupäeval, et Poolas ei ohusta demokraatiat keegi ja meeleavaldus on ajendatud opositsiooni kibestumusest läinud aastaste valimiskaotuste pärast presidendi- ja parlamendivalimistel. "Need, kes täna protestivad, tahavad vaid paati kõigutada."

Protestija Danuta Grzymkowska ütles AFP-le, et kardab jätkuva poliitilise kriisi vägivaldseks muutumist. "Paljud usuvad, et see kasvab üle Poola Maidaniks. Loodan, et eksin," sõnas ta Ukraina venemeelse presidendi Viktor Janukovõtši tagandamiseni viinud Kiievi meeleavaldustele viidates.

KOD moodustati novembris pärast PiS-i valitsuse samme konstitutsioonikohtu sõltumatuse vastu.

Neljapäeval teatasid opositsiooniparteid Nowoczesna, Talurahvapartei (PSL), Demokraatlik Vasakliit (SLD) ja veel mitu erakonda koalitsiooni "Vabadus, võrdsus ja demokraatia" moodustamisest koos KOD-iga. Koalitsiooni eesmärk on kaitsta "õigusriiki Poolas ja riigi kohta EL-is".

Suhted jahenenud juba pool aastat

Poola ja EL-i suhted on jahenenud alates novembrist, mil võimule saanud PiS-i valitsus asus allutama enda kontrollile konstitutsioonikohut ja riigimeediat. EL ja Euroopa Parlament on Varssavi samme teravalt kritiseerinud. Poola on nimetanud EL-i kriitikat sekkumiseks riigi siseasjadesse.

Kolm Poola ekspresidenti, sealhulgas liikumise Solidaarsus kangelane Lech Wałęsa süüdistasid aprillis PiS-i Poola põhiseaduse hävitamises, kutsudes kodanikke "demokraatiat kaitsma".

Detsembris vastu võetud konstitutsioonikohtu töökorra muudatused sisaldavad reeglit, mis nõuab kohtult juhtumite menetlemist kronoloogilises järjekorras, sedamööda, kuidas asjad on kohtusse jõudnud. Teine muudatus ütleb, et otsuse jõustumiseks peab seda toetama kahekolmandikuline enamus, varem oli nõutud lihthäälteenamus.

Muudatused on kohtu tegevuse halvanud, enam ei ole võimalik seada juhtumeid tähtsuse järjekorda ega kontrollida uusi seadusi, mille võimuerakond on läbi surunud.

Konstitutsioonikohus ise kuulutas märtsis muudatused põhiseadusvastaseks. PiS omakorda lükkas kohtu hinnangu tagasi.

Järgnenud patiseis on jätnud Poola ilma elutähtsast kontrollimehhanismist valitsuse üle.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: BNSKaablid.

Euroopa ja USA suurfirmad teatavad levivast lunavararünnakust

RIA andmetel pole rünnak Eestisse jõudnud

proovisproovis
Fotod ja video: Tallinna staadionitel algasid tantsupeo proovid

Tallinnasse kogunes 585 tantsu- ja võimlemisrühma ligi 8500 esinejaga, sest staadionitel algasid teisipäeval tantsupeo proovid.

Uuendatud: 19:27 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics