Varssavis avaldas EL-i poolt ja valitsuse vastu meelt 240 000 inimest ({{commentsTotal}})

{{1462631658000 | amCalendar}}

Varssavi kesklinnas kogunes laupäeval ligi veerand miljonit inimest protestimarsile valitsuse tegevuse vastu ning riigi koha kaitseks Euroopa Liidus.

Varssavi linnavalitsuse teatel osales protestil umbes 240 000 inimest, mis tähendab, et tegemist on ühe suurima meeleavaldusega Poolas alates kommunismi kokkuvarisemisest 1989. aastal.

Opositsioonierakonna Kodanikeplatvorm ja kodanikuühenduse Demokraatia kaitse komitee (KOD) korraldatud rongkäigu moto oli "Me oleme ja jääme Euroopasse".

Suurmeeleavaldus sündis, kui iga-aastasele EL-i pooldavale meeleavaldusele kogunenud rahvahulk ühines opositsiooni ja demokraatiameelsete vabaühenduste valitsusvastase protestiga konservatiivse Seaduse ja Õigluse (PiS) valitsuse sammude vastu, milles nad näevad ohtu riigi demokraatiale ja põhiseaduslikule korrale.

Rongkäigulised hüüdsid hüüdlauseid EL-i ja demokraatia toetuseks ja lehvitasid Poola ja EL-i lippe. "Oleme siin, sest tahame võidelda Poola vabaduse ja demokraatia eest," ütles meeleavaldusel osalenud endine president Bornislaw Komorowski.

"See, mis praegu toimub, on poolakate õiguste rikkumine, õigusriigi lammutamine ja põhiseaduse rikkumine," ütles ehitustööline Rafał Zagórowski (60) AFP-le. "Ma kardan, et Kaczyński provotseerib vastasseisu ja läheb verevalamiseks. Ta on hull, kes ei kuula kedagi, ei kuula poolakaid ja ei austa seadusi," sõnas ta.

PiS-i esimeest Jarosław Kaczyńskit peetakse Poola tegelikuks juhiks, ehkki ametlikult juhivad riiki peaminister Beata Szydło ja president Andrzej Duda.

Kaczyński ütles laupäeval, et Poolas ei ohusta demokraatiat keegi ja meeleavaldus on ajendatud opositsiooni kibestumusest läinud aastaste valimiskaotuste pärast presidendi- ja parlamendivalimistel. "Need, kes täna protestivad, tahavad vaid paati kõigutada."

Protestija Danuta Grzymkowska ütles AFP-le, et kardab jätkuva poliitilise kriisi vägivaldseks muutumist. "Paljud usuvad, et see kasvab üle Poola Maidaniks. Loodan, et eksin," sõnas ta Ukraina venemeelse presidendi Viktor Janukovõtši tagandamiseni viinud Kiievi meeleavaldustele viidates.

KOD moodustati novembris pärast PiS-i valitsuse samme konstitutsioonikohtu sõltumatuse vastu.

Neljapäeval teatasid opositsiooniparteid Nowoczesna, Talurahvapartei (PSL), Demokraatlik Vasakliit (SLD) ja veel mitu erakonda koalitsiooni "Vabadus, võrdsus ja demokraatia" moodustamisest koos KOD-iga. Koalitsiooni eesmärk on kaitsta "õigusriiki Poolas ja riigi kohta EL-is".

Suhted jahenenud juba pool aastat

Poola ja EL-i suhted on jahenenud alates novembrist, mil võimule saanud PiS-i valitsus asus allutama enda kontrollile konstitutsioonikohut ja riigimeediat. EL ja Euroopa Parlament on Varssavi samme teravalt kritiseerinud. Poola on nimetanud EL-i kriitikat sekkumiseks riigi siseasjadesse.

Kolm Poola ekspresidenti, sealhulgas liikumise Solidaarsus kangelane Lech Wałęsa süüdistasid aprillis PiS-i Poola põhiseaduse hävitamises, kutsudes kodanikke "demokraatiat kaitsma".

Detsembris vastu võetud konstitutsioonikohtu töökorra muudatused sisaldavad reeglit, mis nõuab kohtult juhtumite menetlemist kronoloogilises järjekorras, sedamööda, kuidas asjad on kohtusse jõudnud. Teine muudatus ütleb, et otsuse jõustumiseks peab seda toetama kahekolmandikuline enamus, varem oli nõutud lihthäälteenamus.

Muudatused on kohtu tegevuse halvanud, enam ei ole võimalik seada juhtumeid tähtsuse järjekorda ega kontrollida uusi seadusi, mille võimuerakond on läbi surunud.

Konstitutsioonikohus ise kuulutas märtsis muudatused põhiseadusvastaseks. PiS omakorda lükkas kohtu hinnangu tagasi.

Järgnenud patiseis on jätnud Poola ilma elutähtsast kontrollimehhanismist valitsuse üle.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: BNSMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.