Russalka monumenti hakatakse georadari ja röntgeniga uurima ({{commentsTotal}})

Tallinna üks tuntum monument - Russalka - ümbritsetakse homme tellingutega, et teha ausambale põhjalik uuring. Selliseid mitme ameti koostöös toimuvaid monumendi uurimistöid pole Eestis seni tehtud. Kolmapäeva õhtuks peaks selguma, kui hea tervise juures Russalka on.

1902. aastal avatud Amandus Adamsoni monument on pühendatud Venemaa keisririigi soomuslaeva Russalka hukkumisele. Skulptorilt pole säilinud ühtegi kuju joonist ja nii ongi teadmata, kuidas pronksist ingel tegelikult graniidist sambaalusele teotub, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Peterburi arhiivisügavustest on kätte saadud vaid arhitekt Nikolai Thamme tehtud märkmed samba jalamist, millest selgub, et vaid alumine kivi on tervikplokk, teised on seest tühjad. 16 meetri kõrguse Russalka uurimiseks tuuakse kohale seninägematu raskekahurvägi - georadar ning maksu- ja tolliameti röntgen.

"Eestis on toimunud kiire areng selles osas, kuidas kunstiteoseid uurida mittelõhkuvalt, meil on olnud erinevate asutustega koostöö ja see mittelõhkuv uuring on hädavajalik just selleks, et mis asjades sees on ilma, et me peaksime nende pinna sisse mingeid auke puurima või midagi spetsiifilist tegema," selgitas muinsuskaitseameti kunstimälestiste peainspektor Linda Lainvoo.

Oma rolli mängib Russalka uurimise vajalikkuse juures ka asjaolu, et suvel peaks siinkandis algama ulatuslikud tee-ehitustööd. Tegelikult valmis Tallinna linnas juba eelmisel aastal monumentide korrastustööde kava ja Russalka uuring on osa sellest.

"Kindlasti on need vajalikud, et täpsustada seda korrastustööde kava, kui tuleb näiteks välja selle ülaosa skaneerimisega, et on tarvilik veel mingisuguseid töid ette võtta selle monumendiga, siis seda kindlasti ka tehakse," rääkis Tallinna linnaplaneerimisameti muinsuskaitseosakonna peaspetsialist Eero Kangor.

Tellingute ehitamine algab homme ja peamised uurimistööd loodetakse läbi viia kolmapäeva jooksul, siis luuakse monumendi umber ka 30 meetri laiune turvatsoon.

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema