Russalka monumenti hakatakse georadari ja röntgeniga uurima ({{commentsTotal}})

Tallinna üks tuntum monument - Russalka - ümbritsetakse homme tellingutega, et teha ausambale põhjalik uuring. Selliseid mitme ameti koostöös toimuvaid monumendi uurimistöid pole Eestis seni tehtud. Kolmapäeva õhtuks peaks selguma, kui hea tervise juures Russalka on.

1902. aastal avatud Amandus Adamsoni monument on pühendatud Venemaa keisririigi soomuslaeva Russalka hukkumisele. Skulptorilt pole säilinud ühtegi kuju joonist ja nii ongi teadmata, kuidas pronksist ingel tegelikult graniidist sambaalusele teotub, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Peterburi arhiivisügavustest on kätte saadud vaid arhitekt Nikolai Thamme tehtud märkmed samba jalamist, millest selgub, et vaid alumine kivi on tervikplokk, teised on seest tühjad. 16 meetri kõrguse Russalka uurimiseks tuuakse kohale seninägematu raskekahurvägi - georadar ning maksu- ja tolliameti röntgen.

"Eestis on toimunud kiire areng selles osas, kuidas kunstiteoseid uurida mittelõhkuvalt, meil on olnud erinevate asutustega koostöö ja see mittelõhkuv uuring on hädavajalik just selleks, et mis asjades sees on ilma, et me peaksime nende pinna sisse mingeid auke puurima või midagi spetsiifilist tegema," selgitas muinsuskaitseameti kunstimälestiste peainspektor Linda Lainvoo.

Oma rolli mängib Russalka uurimise vajalikkuse juures ka asjaolu, et suvel peaks siinkandis algama ulatuslikud tee-ehitustööd. Tegelikult valmis Tallinna linnas juba eelmisel aastal monumentide korrastustööde kava ja Russalka uuring on osa sellest.

"Kindlasti on need vajalikud, et täpsustada seda korrastustööde kava, kui tuleb näiteks välja selle ülaosa skaneerimisega, et on tarvilik veel mingisuguseid töid ette võtta selle monumendiga, siis seda kindlasti ka tehakse," rääkis Tallinna linnaplaneerimisameti muinsuskaitseosakonna peaspetsialist Eero Kangor.

Tellingute ehitamine algab homme ja peamised uurimistööd loodetakse läbi viia kolmapäeva jooksul, siis luuakse monumendi umber ka 30 meetri laiune turvatsoon.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.