Putin: teise maailmasõja võit olgu hoiatuseks meie vaenlastele ({{commentsTotal}})

Vene president Vladimir Putin nimetas Teise maailmasõja võitu meenutuseks sellest, et vene rahvas kaitseb oma riigi huve, ja hoiatuseks nendele, kes tahavad teda proovile panna.

"Võidud kätkevad endas kõike meie rahva iseloomu parimat, väärikaimat, kangelaslikumat. Võit on meie uhkus ja valmidus kaitsta riigi huve. Võit on ähvardav hoiatus neile, kes tahaksid meid proovile panna," ütles Putin esmaspäeval Kremlis võidupühavastuvõtul.

"Me teame, et sõda muutub isamaasõjaks, kui inimesed seisavad seinana kodumaa kaitsel. Nii sündis see traagilisel 1941. aastal. Võitlusse vaenlasega tõusis paljurahvuseline nõukogude rahvas," ütles riigipea.

Ta ütles, et andis eelmisel õhtul Kasahstani presidendi Nursultan Nazarbajeviga kohtudes talle üle sõjaaegsed ajalehed, kus oli juttu kasahhi rahva maailmasõjaaegsetest kangelastegudest. Putin palus vastuvõtul osalejate poole pöördudes tervitada kasahhi külalist. "Tänan, et olete täna siin, meie seas," ütles Vene president.

"Me jääme igavesti mäletama, et just nõukogude rahvas hävitas fašismi, saavutas tohutu võidu," ütles Putin.

"Teie, kallid veteranid, läbisite auga sõjateed, võitlesite vapralt kõigil sillapeadel ja kõrgendikel, suurimates lahingutes. Igaüks andis võitu oma panuse, kõik olid isamaa sõdurid - nii rindemehed kui ka tagalatöötajad, raugad ja lapsed, kõik kannatasid ja talusid rängimaid katsumusi ja kohutavaid kaotusi," rõhutas president.

Veteranide poole pöördudes märkis president nende kõrgeid kõlbelisi omadusi ja tänas selle eest, et nad suutsid "lühima tähtajaga taastada tehased ja vabrikud, tugevdada põllumajandust, jõuda teaduse ja kultuuri esirinda."

"Teie teod, oskus hinnata elu, hoida sõprust, perekollet jäävad meile alati eeskujuks," tõotas Putin.

Riigipea märkis võidupüha "tohutut, kõikiühendavat väge" ja tõstis klaasi "võitjate vapra põlvkonna, Venemaa, suure võidu terviseks".

Putin: Vene kodanike tugevus seisneb lojaalsuses isamaale

Vene kodanike tugevus seisneb ustavuses isamaale, ütles president Putin varem Moskva Punasel väljakul võidupüha sõjaväeparaadil.

"See püha on muutunud Venemaa ja selle rahva ühtsuse sümboliks. Meie tugevus, kindlustunne ja väärikus seisnevad ühtsuses ja lojaalsuses isamaale," lausus president paraadil peetud kõnes.

Suure võidu päev "on nii riiklik kui ka väga isiklik, perekondlik püha", ütles Putin ja kuulutas välja leinaminuti sõjas langenute mälestuseks.

Putin märkis, et pärast sõnamurdlikku kallaletungi Nõukogude Liidule "muutus hetkega hiiglasliku riigi elu ja selles traagilises murrangus oli vaid üks, kuid kõrgeim valik." "Kogu rahva jaoks oli tähtsaim asi isamaa päästmine. Algas kangelaslik ja ohvriterohke teekond Võidu poole, tuli viivitamatult lahendada arvukalt ülikeerukaid küsimusi," ütles ta.

President pühendas oma esinemises palju tähelepanu sõjaaegsele tagalatööle ning rõhutas, et "üks keerulisimaid ülesandeid oli "miljonite rahulike elanike ja tööstuse evakueerimine itta ja seda kõike vaenlase pealetungi rasketes tingimustes, sõjaturmas."

"Praegu on isegi raske ette kujutada, millise üleinimliku pingutusega veeti minema ja pandi uuesti üles üle 1500 tehase, nii et need juba mõne kuu pärast tootsid rinde tarvis tanke, lennukeid, moona," ütles president.

"See võrreldamatu, suurim töövõit võimaldas meie vägedel vaenlane tagasi süüa, hävitada agressor, kes oli oma teenistusse pannud pea kogu Euroopa tööstusvõimsuse."

Venemaa tähistab 9. mail Nõukogude Liidu võitu Natsi-Saksamaa üle Teises maailmasõjas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema