Putin: teise maailmasõja võit olgu hoiatuseks meie vaenlastele ({{commentsTotal}})

Vene president Vladimir Putin nimetas Teise maailmasõja võitu meenutuseks sellest, et vene rahvas kaitseb oma riigi huve, ja hoiatuseks nendele, kes tahavad teda proovile panna.

"Võidud kätkevad endas kõike meie rahva iseloomu parimat, väärikaimat, kangelaslikumat. Võit on meie uhkus ja valmidus kaitsta riigi huve. Võit on ähvardav hoiatus neile, kes tahaksid meid proovile panna," ütles Putin esmaspäeval Kremlis võidupühavastuvõtul.

"Me teame, et sõda muutub isamaasõjaks, kui inimesed seisavad seinana kodumaa kaitsel. Nii sündis see traagilisel 1941. aastal. Võitlusse vaenlasega tõusis paljurahvuseline nõukogude rahvas," ütles riigipea.

Ta ütles, et andis eelmisel õhtul Kasahstani presidendi Nursultan Nazarbajeviga kohtudes talle üle sõjaaegsed ajalehed, kus oli juttu kasahhi rahva maailmasõjaaegsetest kangelastegudest. Putin palus vastuvõtul osalejate poole pöördudes tervitada kasahhi külalist. "Tänan, et olete täna siin, meie seas," ütles Vene president.

"Me jääme igavesti mäletama, et just nõukogude rahvas hävitas fašismi, saavutas tohutu võidu," ütles Putin.

"Teie, kallid veteranid, läbisite auga sõjateed, võitlesite vapralt kõigil sillapeadel ja kõrgendikel, suurimates lahingutes. Igaüks andis võitu oma panuse, kõik olid isamaa sõdurid - nii rindemehed kui ka tagalatöötajad, raugad ja lapsed, kõik kannatasid ja talusid rängimaid katsumusi ja kohutavaid kaotusi," rõhutas president.

Veteranide poole pöördudes märkis president nende kõrgeid kõlbelisi omadusi ja tänas selle eest, et nad suutsid "lühima tähtajaga taastada tehased ja vabrikud, tugevdada põllumajandust, jõuda teaduse ja kultuuri esirinda."

"Teie teod, oskus hinnata elu, hoida sõprust, perekollet jäävad meile alati eeskujuks," tõotas Putin.

Riigipea märkis võidupüha "tohutut, kõikiühendavat väge" ja tõstis klaasi "võitjate vapra põlvkonna, Venemaa, suure võidu terviseks".

Putin: Vene kodanike tugevus seisneb lojaalsuses isamaale

Vene kodanike tugevus seisneb ustavuses isamaale, ütles president Putin varem Moskva Punasel väljakul võidupüha sõjaväeparaadil.

"See püha on muutunud Venemaa ja selle rahva ühtsuse sümboliks. Meie tugevus, kindlustunne ja väärikus seisnevad ühtsuses ja lojaalsuses isamaale," lausus president paraadil peetud kõnes.

Suure võidu päev "on nii riiklik kui ka väga isiklik, perekondlik püha", ütles Putin ja kuulutas välja leinaminuti sõjas langenute mälestuseks.

Putin märkis, et pärast sõnamurdlikku kallaletungi Nõukogude Liidule "muutus hetkega hiiglasliku riigi elu ja selles traagilises murrangus oli vaid üks, kuid kõrgeim valik." "Kogu rahva jaoks oli tähtsaim asi isamaa päästmine. Algas kangelaslik ja ohvriterohke teekond Võidu poole, tuli viivitamatult lahendada arvukalt ülikeerukaid küsimusi," ütles ta.

President pühendas oma esinemises palju tähelepanu sõjaaegsele tagalatööle ning rõhutas, et "üks keerulisimaid ülesandeid oli "miljonite rahulike elanike ja tööstuse evakueerimine itta ja seda kõike vaenlase pealetungi rasketes tingimustes, sõjaturmas."

"Praegu on isegi raske ette kujutada, millise üleinimliku pingutusega veeti minema ja pandi uuesti üles üle 1500 tehase, nii et need juba mõne kuu pärast tootsid rinde tarvis tanke, lennukeid, moona," ütles president.

"See võrreldamatu, suurim töövõit võimaldas meie vägedel vaenlane tagasi süüa, hävitada agressor, kes oli oma teenistusse pannud pea kogu Euroopa tööstusvõimsuse."

Venemaa tähistab 9. mail Nõukogude Liidu võitu Natsi-Saksamaa üle Teises maailmasõjas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.