Mati Kaal pälvis Kumari-nimelise looduskaitsepreemia ({{commentsTotal}})

Täna avatud looduskaitsekuul andis keskkonnaministeerium üle järjekordse Eerik Kumari looduskaitsepreemia, mille pälvis Tallinna loomaaia direktor Mati Kaal. Ühtlasi lubati piiluda loomaaia ühte saladuslikku soppi, kuhu külastajad tavaliselt ei pääse, nimelt Euroopa naaritsa paljunduskeskusesse.

Tagasihoidliku välimusega majades on varjul Tallinna Loomaaia Liigikaitseuuringute labori Euroopa naaritsa paljunduskeskus, kus tehakse tipptasemel teadust. Just siin on välja töötatud maailma ohustatuima pisiskiskja – Euroopa naaritsa taasasustamistrateegia. Igapäevaselt elutseb siinsetes puurides sada looma, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nende loomadega on alati nii, et kui me peame neid tehistingimustes, need on olnud siin vähemalt 10 põlvkonda, siis loodusest ei tea nad mitte kõige vähematki," rääkis Tallinna Loomaaia liigikaitseuuringute labori juhataja Tiit Maran.

Labori pea paarikümneaastase töö tulemusel on Euroopa naarits Hiiumaal edukalt kanda kinnitanud. "Me ei ole järele andnud, on olnud altminekuid, aga okei, mõtleme, mis me tegime valesti, proovime teisiti, siis veel uut moodi ja nii samm-sammult oleme me jõudnud lahtilaskmise metoodika juurde, mis on kõige õigem, mis on andnud võimaluse Hiiumaal selle loodusliku asurkonna tekkimiseks," lisas Maran.

Esmalt püüti saarelt kinni kõik Euroopa naaritsa suurimad looduslikud vaenlased – Ameerika naaritsad ja seejärel hakati haruldusi taasasustama. Uurimised on näidanud, et Hiiumaale toodud Euroopa naaritsad toovad juba saarel ka järglasi. Liigikaitseuuringute Labori töö eest seismise, loomaaia eduka juhtimise ja loodushariduse andmise eest pälvis selle aasta Eerik Kumari looduskaitsepreemia Mati Kaal.

"Kõige lähem unistus on see, et edukalt läheks riigihange, mis välja on kuulutatud ja et me järgmisel aastal võiksime jääkarude uue ekspositsiooni avada ja jääkarudele loomaväärsed tingimused anda," rääkis Kaal.

Toimetaja: Merit MaaritsMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.