Analüütik: Erdogan nägi peaminister Davutoglus ohtu enda huvidele ({{commentsTotal}})

Türgi poliitikaanalüütiku sõnul tõrjus president Recep Tayyip Erdogan peaminister Ahmet Davutoglu võimu juurest seetõttu, et nägi valitsusjuhi isiklikke suhteid EL-i ja USA-ga kui ohtu enda huvidele. Ehk riigipea andis mõista, et tema näol on tegu Türgi ainsa poliitikuga, kellega Läänel suhelda tuleb.

Arengud Türgis teevad meid murelikuks. Peaminister Ahmet Davutoglu teatas vaid päev pärast Euroopa Komisjoni raportit riigi viisavabaduse võimaluste kohta, et ei kandideeri enam valitseva partei etteotsa, mis tähendab, et tal tuleb lahkuda ka valitsusjuhi kohalt. Türgi opositsioon nimetab juhtunut paleepöördeks, mis kinnistab presidentaalse riigikorra. Ja see on see riik, millest hetkel, seoses põgenikekriisiga, sõltub ka Euroopa, vahendas ETV saade "Välisilm".

Euroopa Komisjon tunnustas kolmapäeval Türgit edusammude eest viisavabastuse saamiseks, kuid nõudis veel viie kriteeriumi täitmist seitsmekümnekahest. Korruptsiooni vältimine, andmekaitsereeglite ühtlustamine Euroopa omaga, koostöölepe Europoliga, kohtualane koostöö ja siis terrorismi seadusandluse muutmine.

Neist viimane tähendaks terrorismi mõiste kitsamaks muutmist, kuid Ankara tõlgendab oma seadust vabalt, et saaks võidelda äärmusluse vastu - inimõiguslaste hinnangul aga valitsust avalikult kritiseerivate inimeste vahistamiseks.

"Euroopa Liit ütleb, et tühistab viisad ja see on tingimuseks. Mul on kahju, kuid me lähme oma teed, teie minge oma teed. Leppige, kellega saate kokku leppida," teatas seepeale Türgi president Recep Tayyip Erdogan.

Juba kardetakse, et Erdogan loobub Davutoglu sõlmitud leppest Euroopa Liiduga. Muidugi võiks president kaaluda, kas türklaste pahameel võimaliku piduritõmbamise pärast võiks kasvada vastumeelsuseks presidendi suhtes.

Erdogani tunnetust riigi, ja mitte üksnes tema kui riigijuhi rollist, peegeldab aga avaldus ühel äsja toimunud avalikul esinemisel.

"Islamistlik maailm vaatab Türgit ja Türgi vaatab teid. Tean, et kogu mu riik ja eriti mu vennad Malatiast, on minu selja taga, kui ma astun maailmale üksi vastu," rääkis ta seal.

Viisavabastuse ja liitumisläbirääkimiste jätkamise väljakauplemine ei olnud aga presidendi arvates piisavalt hea töö, mistõttu pidi peaminister Ahmet Davutoglu teatama kavatsusest enam mitte kandideerida parteijuhi kohale, mis tähendab automaatselt ka valitsusjuhi kohalt lahkumist. Nii mõnigi ajaleht pani peaministri foto juurde kirja "See polnud minu otsus".

"Erdogan ilmselt hindas Davutoglu isiklikke suhteid EL-i ja USA-ga kui ohtu enda huvidele. Davutoglu tahtis saada teiseks meheks Türgi hierarhias. Seetõttu sundis Erdogan Davutoglu lahkuma. Põhimõtteliselt saatis ta sõnumi EL-ile ja USA-le: "Olen ainus poliitik, kes on siin riigis võimul. Te peate minuga otse suhtlema. Pole ühtki teist meest Türgis"." selgitas poliitikaanalüütik Behlul Ozkan.

Opositsiooni hinnangul on Türgi demokraatia parlamentaarses vormis läbi ning ees ootab raske aeg autokraatse presidendi käe all.

"4. mail toimunud paleepööret ei tuleks vaadata kui parteisisest probleemi. See on 64. valitsuse kukutamine. Seega peavad kõik vabariiklased, demokraadid ja intellektuaalid, kes toetavad demokraatiat, paleepöördele vastu astuma," ütles Vabariikliku Rahvapartei (CHP) esimees Kemal Kilicdaroglu.

Türgi peaminister Ahmet Davutoglu jätkab oma tavapärast tööd, kuid mõistab hästi, et 22. mai erakorralisel partei kongressil leitakse talle asendaja. Poliitikas jätkamise nimel ei soovi ta otse presidendiga vastu minna.

"Hoian oma lojaalsussuhteid presidendiga viimse hingetõmbeni. Keegi ei ole kunagi kuulnud minult ühtki sõna presidendi vastu ja ei kuulegi. Tahan, et see oleks selgelt teada ja ma ei luba seda teemat kasutada. Meie presidendi, nii Türgi vabariigi presidendi ja minu võitluskaaslase, au on minu au. Tema perekonna au on minu au. Tema perekond on minu perekond," rõhutas Davutoglu.

Kõneldud on kahest peaministrikandidaadist, kes peavad viima ellu Erdogani tahet muuta riigikord presidentaalseks. Presidendiga on Euroopa Liidul kindlasti palju raskem jätkata kriteeriumite täitmise nõudmist, kui too ähvardab piiri taas vabaks lasta ja põgenikke üle piiri lubada.

Ning ühenduse siseselt kõlasid vastuhääled Kesk-Euroopast võimalikele leevendustele juba kolmapäeval.

"Viisavabastusrežiimi saavad need riigid, kes täidavad kõiki tingimusi ja kriteeriume. Oleks vastuvõetamatu olukord, kui Gruusia ja Ukraina saaksid viisavabastusrežiimi hiljem kui Türgi. See oleks vastuvõetamatu," märkis Ungari välisminister Peter Szijjarto.

Seni pole Türgi kohta midagi öelnud Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, küll aga avaldas tema kantselei lootust, et põgenike tagasivõtuleping kehtib.

Ja mida saab öeldagi, kui alles reedel mõisteti Istanbuli kohus viieks aastaks vangi kaks ajakirjanikku riigisaladuste avalikustamise eest opositsioonilises ajalehes Cumhuriyet.
Ajaleht avalikustatus fotod, kuidas riiklik luureagentuur väidetavalt viis relvi Süüriasse kaks aastat tagasi.

Enne kohtuistungit oli peatoimetajat üritatud ka tappa. Peatoimetaja Can Dundar vihjas, et mõlemad rünnakud - nii kohtu- kui relvaga on presidendi kavandatud.

"Teame, et põhjus, miks need ohud, mis meid sel nädalal tabasid, ja kuulid, mis tulistati täna, on see, et meid on riigi kõige kõrgemalt ametikohalt näidatud sihtmärgina. Ja midagi pole teha, ei kao kahtlus, et kohtuotsuses võis mängida rolli just kõige kõrgemalt antud juhtnöörid," selgitas Dundar.

Apellatsiooniistungini on ajalehe peatoimetaja ja Ankara haru peatoimetaja vabad. Samal ajal kestab protsess, kus neid süüdistatakse seotuses terroristliku rühmitusega.

Muret tekitab Erdogani toonane lubadus, et peatoimetaja Can Dundar maksab selle eest ränka hinda. Ja ränk ongi olla peaaegu poolteist kuud üksikvangistuses enne istungit, põhjendamatult nagu leidis hiljem konstitutsioonikohus, kuid president ütles, et seda otsust ta ei tunnista.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema