Kalm: Türgi käitumist ei saa nimetada väljapressimiseks ({{commentsTotal}})

Türgi käitumist Euroopa Liiduga viisavabaduse sõlmimise läbirääkimistel ei saa nimetada väljapressimiseks, sest ka Euroopa Liit tahab Türgilt palju, leiab rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse mittekoosseisuline teadur Helga Kalm. Tema sõnul loob Euroopa Liit kuvandit, nagu Türgi puhul oleks palju loovutatud, aga tegelikult see nii ei ole.

"Väljapressimine on ehk mingisuguses kontekstis õige, aga mõnes ka mitte. Me ise sunnime Türgit tegelema 2,7 miljoni põgenikuga, ehk ma ei tea, kas see on väljapressimine," märkis Kalm saates "Välisilm".

Tema sõnul on võimalik, et viisavabadusega seotud kõnelused katkestab nii Türgi kui ka Euroopa Liit. "Sõltub sellest, mis tagatubades toimub ja mida veel lubatakse ning mida ei lubata. Peale selle viisavabaduse ei ole Euroopa Liit Türgile suurt väga midagi lubanud. Euroopa Liit loob justkui kuvandit, et palju on loovutatud, aga tegelikult ei ole üldse väga palju loovutatud." nentis ta.

Kalmi arvates on inimõigused on hea põhjendus, miks Türgiga seda lepet mitte sõlmida. "Kas just kõige põhjendatum, aga kindlasti üks hea põhjus. See on lihtsalt üks asi, mida meile meeldib Türgiga seostada ja selles suhtes on meie enda strateegiline kommunikatsioon olnud edukas, sest seda me Türgi puhul peamise probleemina näemegi."

Tema hinnangul ei ole viisavabaduse sõlmimise kontekstis üdini aus heita sõnavabaduse probleemi ette ainult Türgile. "Näiteks eelmisel aastal sõlmisid Araabia Ühendemiraadid Euroopaga viisavabaduslepingu, kuigi ka seal ei ole sõnavabadusega paremad lood,"nentis ta.

Peale selle märkis Kalm, et ei tasu eeldada, et viisavabaduse jõustumisel Türgi ja Euroopa Liidu vahel tulevad türklased massiliselt Euroopasse ja jäävad siia sugulaste juurde elama. "Viisavabadus on enamasti suunatud ärikogukonnale, kes tööasjus reisib. Keegi neist ei oota, et ta tuleb Euroopasse pudrumägede vahele. See on väga klapid-ees-suhtumine, et kõik need 60 miljonit türklast tulevad nüüd siia igaveseks, kui neil on lubatud tulla ainult 90 päevaks."

Ta märkis, et Euroopa teeb NATO raames ka Türgiga koostööd ja tegemist on meile olulise partneriga. "Kui me tahame erinevaid liite säilitada, siis on mõistlik Türgiga koostööd teha."

Toimetaja: Merit MaaritsMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.