Kalm: Türgi käitumist ei saa nimetada väljapressimiseks ({{commentsTotal}})

Türgi käitumist Euroopa Liiduga viisavabaduse sõlmimise läbirääkimistel ei saa nimetada väljapressimiseks, sest ka Euroopa Liit tahab Türgilt palju, leiab rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse mittekoosseisuline teadur Helga Kalm. Tema sõnul loob Euroopa Liit kuvandit, nagu Türgi puhul oleks palju loovutatud, aga tegelikult see nii ei ole.

"Väljapressimine on ehk mingisuguses kontekstis õige, aga mõnes ka mitte. Me ise sunnime Türgit tegelema 2,7 miljoni põgenikuga, ehk ma ei tea, kas see on väljapressimine," märkis Kalm saates "Välisilm".

Tema sõnul on võimalik, et viisavabadusega seotud kõnelused katkestab nii Türgi kui ka Euroopa Liit. "Sõltub sellest, mis tagatubades toimub ja mida veel lubatakse ning mida ei lubata. Peale selle viisavabaduse ei ole Euroopa Liit Türgile suurt väga midagi lubanud. Euroopa Liit loob justkui kuvandit, et palju on loovutatud, aga tegelikult ei ole üldse väga palju loovutatud." nentis ta.

Kalmi arvates on inimõigused on hea põhjendus, miks Türgiga seda lepet mitte sõlmida. "Kas just kõige põhjendatum, aga kindlasti üks hea põhjus. See on lihtsalt üks asi, mida meile meeldib Türgiga seostada ja selles suhtes on meie enda strateegiline kommunikatsioon olnud edukas, sest seda me Türgi puhul peamise probleemina näemegi."

Tema hinnangul ei ole viisavabaduse sõlmimise kontekstis üdini aus heita sõnavabaduse probleemi ette ainult Türgile. "Näiteks eelmisel aastal sõlmisid Araabia Ühendemiraadid Euroopaga viisavabaduslepingu, kuigi ka seal ei ole sõnavabadusega paremad lood,"nentis ta.

Peale selle märkis Kalm, et ei tasu eeldada, et viisavabaduse jõustumisel Türgi ja Euroopa Liidu vahel tulevad türklased massiliselt Euroopasse ja jäävad siia sugulaste juurde elama. "Viisavabadus on enamasti suunatud ärikogukonnale, kes tööasjus reisib. Keegi neist ei oota, et ta tuleb Euroopasse pudrumägede vahele. See on väga klapid-ees-suhtumine, et kõik need 60 miljonit türklast tulevad nüüd siia igaveseks, kui neil on lubatud tulla ainult 90 päevaks."

Ta märkis, et Euroopa teeb NATO raames ka Türgiga koostööd ja tegemist on meile olulise partneriga. "Kui me tahame erinevaid liite säilitada, siis on mõistlik Türgiga koostööd teha."

Toimetaja: Merit MaaritsVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema