Linnade liidu juht: "kahel toolil" istumine on huvitav arutelu koht, kuid mitte pakiline küsimus ({{commentsTotal}})

Linnade liidu tegevdirektor Jüri Võigemast (Keskerakond) märkis, et 11 aastat kehtinud korda, mis keelab riigikogu saadikul omavalitsuse volikokku kuuluda, ei ole mõtet muuta, kuna selleks puudub pakiline vajadus. Reformierakonna riigikogu saadiku Kalle Laaneti hinnangul aga piirab kehtiv kord parlamendi liikmete passiivset valimisõigust.

Jüri Võigemast nentis saates "Terevisioon", et riigikogus arutlusele tulev nn. kahel toolil istumist käsitlev eelnõu ei ole pakiline ja tähtis riiklik küsimus, vaid pigem on tegemist intellektuaalse arutelu kohaga.

"Kindlasti teeb selle teema huvitavaks see, et kahel toolil istumine on seotud põhiseaduse põhimõtetega, huvide konflikti ja võimude lahususe määratlemisega. Nii palju kui meil on võimalik vaadata neid põhjendusi, mida kasutati aastal 2002, kui seadus muudeti selliseks nagu ta praegu on, ja tegelikult seaduse õiguslik mõte väga palju arenenud ei ole, sest kõik küsimused on need samad," selgitas linnade liidu juht.

Laanet: kõik on tõlgendamise küsimus

Reformierakonna riigikogu saadik Kalle Laanet nõustus Võigemastiga ja nentis, et seadus pole tõesti muutnud, kuid viis, kuidas seda tõlgendatakse, on siiski uus.

"Kui endine õiguskantsler Allar Jõks ütleb, et see eelnõu on põhiseaduse vastane, siis kaks õiguskantslerit on öelnud, et see nii ei ole, kuid sellest ei räägita," märkis Laanet.

Tema sõnul piiratakse praeguse kehtiva seaduse raames riigikogu saadikute passiivset kandideerimisõigust. "See on põhiseaduse vastane täpselt samamoodi, kui me tõlgendame ühte või teist pidi," leidis Laanet.

Võigemast: vallavolikogu ja riigikogu liikmed saavad juba täna suhelda

Jüri Võigemast märkis, et kui keeld veel ei kehtinud, siis oli ta mingil perioodil nii riigikogu kui ka Rapla vallavolikogu liige. "Küsimus ei ole selles, kas inimesed suudavad või ei suuda, sest mingi perioodi nad kindlasti suudavad, aga tegelikult me ei ole võtnud praeguse seadusega õigust kandideerida, kuid mingil hetkel tuleb teha valik, millise tooli peal sa istud," toonitas Võigemast.

Tema hinnangul ei tähenda parlamendi liikmete volikokku kuulumine alati paremat suhtlust riigi ja omavalitsuse vahel, sest juba praegu on võimalik omavalitsuse volikokku kuuluval poliitikul kohtuda riigikogu saadikutega ja vastupidi.

"See huvide konflikti küsimus vääriks palju laiemat arutelu ja võtame selleks aega," leidis Võigemast.

Laanet: huvide konflikti ei tekiks

Kalle Laaneti sõnul on huvide konflikti vältimiseks olemas kõik meetmed. "Me just uuendasime korruptsioonivastast seadust ja alati küsitakse seda, kuidas mujal on. Nähes Euroopa riike, siis nendest vähemalt pooltes on see lubatud," toonitas riigikogu saadik.

Näiteks võib maksumaksjat ärritada see, et riigikogu saadik saab parlamendis tehtava töö eest tasu ka vallavolikogust, kuid Laaneti sõnul sellist olukorda tekkida ei saa, kuna eelnõus on eraldi välja toodud, et parlamendisaadik kahest kohast töötasu ei saa.

"Praegustest riigikogu liikmetest oleks 54 inimesel võimalik kuuluda mõnda volikokku, kuid väga keeruline on öelda, kui seadus seda lubaks, mis seis siis praegu oleks," arvas Reformierakonna saadik.

Võigemasti sõnul on ühiskond ülesehitatud seadusest tulenevatele käitumisnormidele. "Kui meil 11 aastat kehtinud praegune korda, siis mis on need ülekaalukad argumendid või jõud, et see muudatus esile kutsuda või on see pelgalt tänasest päevast lähtuv tahe, mille muutmine kolme aasta pärast taas päevakorda tõuseb," leidis linnade liidu juht, kelle sõnul pole tegemist hea praktikaga.

Toimetaja: Allan RajaveeVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema