Liikluspsühholoog: paljusid ajab üks või teine asi liikluses närvi, küsimus on eskaleerumises ({{commentsTotal}})

Liiklusohtliku olukorra tekitanud ja teist autojuhti kurika ähvardusel sõimanud juhi puhul on tegemist eneseregulatsiooni küsimusega, selgitas liikluspsühholoog Gunnar Meinhard. Kuigi tema sõnul võib paljusid üks või teine situatsioon liikluses närvi ajada, on küsimus selles, kas see viha eskaleerub.

"See pole kindlasti esmakordne ja siin juhtunud asi, vaid seda juhtub juba ammu ka mujal maailmas, aga üldiselt on tegemist eneseregulatsiooni küsimusega – inimene ei suuda enda kontrollimisega toime tulla," rääkis Meinhard "Ringvaates".

Tema sõnul pole selliselt väljendatud juhtumid liikluses sagedased ja on keeruline ette ennustada, kuidas üks või teine juhtum liikluses kellelegi mõjub. "Paljusi inimesi võib üks või teine situatsioon liikluses närvi ajada, aga küsimus on selles, kas see eskaleerub või mitte," selgitas ta.

Meinhard rääkis välisriikide näitel, et sarnaselt käitunud isikutelt võetakse tavaliselt juhtimisõigus ära ja nad saadetakse meditsiinilis-psühholoogilisse kontrolli, et selgitada välja, kas neil on juhtumissuutlikkus olemas. "Selle käigus teadasaadu järgi otsustakse, mis temaga edasi tehakse ja millised on tema nõrgad kohad, mis vajavad muutmist."

Meinhardi sõnul on põhjuseid, miks üks või teine inimene liikluses selliselt käituma hakkab, väga palju. "Ühte n-ö jokkerit kaardipakist välja tõmmata pole võimalik."

Sotsiaalmeedias levib video, millelt on näha, kuidas eessõitev autojuht tekitab liiklusohtliku olukorra, jääb signaali andmise peale seisma, haarab kurika ning hakkab enda taga olevat juhti sõimama. Videolt on näha, kuidas Kia juht Lasnamäel Võidujooksu sillale keerates liiklusohtliku olukorra tekitab, pressides ennast viimasel hetkel Laagna tee mahasõidule keeranud auto ette. Politsei on mõlemad juhid tuvastanud ning lähiajal hakatakse neid küsitlema.

Toimetaja: Merit MaaritsVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.