ERR Helsingis: Soome ei kavatse lähiajal NATOga liituda, Rõivase sõnul on siiski mõistlik "hankida vihmavari päikeselisel ajal" ({{commentsTotal}})

Hoolimata kasvavast rahvusvahelisest pingest ei ole julgeolekuolukord maailmas praegu veel selline, et Soome peaks NATO liikmeks astuma, leiab peaminister Taavi Rõivast võõrustanud Soome peaminister Juha Sipilä. Sipilä leiab, et just asjaolu, et Soome ja Rootsi pole NATO liikmed, tagab Läänemere piirkonna julgeolekualase stabiilsuse.

Kuigi ametlikult räägiti Soome peaministri suveresidentsis Kesärantas infotehnoloogiast, transpordist ja energiamajandusest, võib arvata, et tõsiste teemade hulgas olid ka julgeolekupoliitika, Venemaa ja majandus, vahendab "Aktuaalne kaamera".

Aga julgepoliitiliste valikute osas on Soome ja Eesti peaministrid endiselt eri meelt. Hoolimata sellest, et peaminister Taavi Rõivas kirjeldas pärast peaministrite kohtumist peetud pressikonverentsil põhjalikult Venemaa kasvavat agressiivsust, ei ole sellest vähemalt praeguse Soome peaministri jaoks küllalt, et NATO liikmeks pürgida.

"Minu isiklik suhtumine NATO liikmesusse on negatiivne. Just Soome ja Rootsi moodustatud liitumatute riikide tsoon toetab Läänemere piirkonna stabiilsust," märkis Sipilä.

Seega ei ole Soome lähitulevikus allianssi liikmesusele lähemale liikumas, hoolimata Soomes avaldatud võimaliku NATO liikmesuse mõjude raportist, mis liikmesust otsesõnu ei soovitanud, aga üsna võimalikuks pidas. Üks takistus on avalik arvamus – need soomlased, kes suhtuksid Soome võimalikku liikmesusse positiivselt, on endiselt Soomes tuntavas vähemuses. Ning avalikkust kavatseb vähemalt Sipilä kuulata.

"Mitu erakonda, kaasa arvatud minu enda erakond, on otsustanud, et isegi kui valitsus mingil põhjusel otsustaks NATO liikmesust taotleda, tuleks selle kohta korraldada rahvahääletus," ütles Sipilä.

Peaminister Taavi Rõivas lubab soomlasi NATO küsimuses isegi mitte sõbralikult survestada. Tema sõnul saavad eestlased rääkida vaid õppetunnist, mille on ise ajaloo käigus saanud. "Ka väga päikesepaistelise ilmaga on praktiline vihmavarju soetada," ütles Rõivas.

Toimetaja: Merit MaaritsVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.