Anvelt: inimväärikuse äravõtmine ei saa olla rahakoti röövimisest kergem kuritegu ({{commentsTotal}})

Kui praegu otsitakse vaenu õhutamise uurimisel reaalset ohtu kellegi elule või tervisele, siis töös olev seadusandluse muutmine annaks võimaluse inimene vastutusele võtta ka siis, kui oht on avalikule korrale, ütles endine justiitsminister Andres Anvelt (SDE).

Kui praegu otsitakse vaenu õhutamise uurimisel reaalset ohtu kellegi elule või tervisele, siis töös olev seadusandluse muutmine annaks võimaluse inimene vastutusele võtta ka siis, kui oht on avalikule korrale, ütles endine justiitsminister Andres Anvelt (SDE).

Anvelt rääkis "Vabariigi kodanikes", et karistusseadustikus on küll olemas paragrahv, mis räägib vaenu õhutamisest, kuid see on kitsas ega vasta ühiskonna vajadustele.

"Kui tänasel päeval eeldab [paragrahvi rakendamine] reaalset ohtu kellegi tervisele või elule, siis see, mis me arutame, on teise tähendusega ja tuleb korrakaitseseadusest. Räägime avaliku korra ohustamisest," ütles Anvelt.

Ehk see oht peab olema palju laiem ühiskonnas. Oht, mis võib kaasa tuua murrangulised sündmused, milleks võivad olla rahutused, vägivallateod, konkreetse ühiskonnagrupi alavääristamine-põlastamine. Teisisõnu, see võib kaasa tuua reaalse ohu avalikule korrale.

Anvelt märkis, et täna puudub karistusseadustikus raskendavate asjaolude hulgas klausel, kui kuritegu sooritatakse sinu vastu seetõttu, et sa oled kellegi jaoks mingis alaväärses grupis. Oled teisest rahvusest, kannad endas muid ideid.

"Alati toon näiteks, et kui tänaval tullakse sulle kallale ja antakse peksa selleks, et sult rahakott kätte saada, on see röövimine. Aga kui sulle antakse peksa sellepärast, et sa oled teist nahavärvi või räägid teist keelt, siis sisuliselt on see avaliku korra rikkumine ehk tal pole raskendavat tegurit," selgitas Anvelt probleemi olemust.

Seega inimväärikuse äravõtmine on tänase seadusandlusel all palju kergem kuritegu kui rahakoti äravõtmine, tõdes endine justiitsminister.

Vandeadvokaat Karmen Turk ütles, et pooldab raskendavate asjaolude lisamist, sest seadusandja poolelt on see ammust aega tegemata töö. "Tõepoolest, raskendav asjaolu omakasu eesmärkidel on olemas, raskendav asjaolu mingitel muudel eesmärkidel pole olemas."

Turk möönis, et kindlasti eksisteerib vihakõne ka kujul, mille kriminaliseerimine võib olla põhjendatud. "Aga... see peab olema väga selge, määratletud ja kõigile üheselt arusaadav. Mis saab olla ennetav mõju seadusel, mille sisu on nii laialivalguv, et isegi piibel võiks sinna alla minna.

"Kõigile peab olema teada, mis teole mis järgneb, mitte suur üldine mõiste vihakõne, mida tänapäeval juba teise klassi lapsed kasutavad ja mille sisu keegi ei tea," ütles Turk.

Türk tõi esile probleemi, et Eesti tahab eelnõusse sisse kirjutada võimaluse, et kriminaalvastutusele saab võtta ka rünnaku mitte isikute rühma, vaid ühe isiku vastu. "Isikuvastane solvang ei ole vihakõne, vaid lihtsalt halb kasvatus ja toob kaasa tsiviilvastutuse."

"Meie tsiviilseadustes on karistuslik kahju täiesti olemas, mis peaks isikule tagama võimed au ja väärikust kaitsta. Me ei tohiks kriminaliseerida justkui jälle laimu," lisas Turk.

Toimetaja: Priit LutsMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.