Anvelt: inimväärikuse äravõtmine ei saa olla rahakoti röövimisest kergem kuritegu ({{commentsTotal}})

Kui praegu otsitakse vaenu õhutamise uurimisel reaalset ohtu kellegi elule või tervisele, siis töös olev seadusandluse muutmine annaks võimaluse inimene vastutusele võtta ka siis, kui oht on avalikule korrale, ütles endine justiitsminister Andres Anvelt (SDE).

Kui praegu otsitakse vaenu õhutamise uurimisel reaalset ohtu kellegi elule või tervisele, siis töös olev seadusandluse muutmine annaks võimaluse inimene vastutusele võtta ka siis, kui oht on avalikule korrale, ütles endine justiitsminister Andres Anvelt (SDE).

Anvelt rääkis "Vabariigi kodanikes", et karistusseadustikus on küll olemas paragrahv, mis räägib vaenu õhutamisest, kuid see on kitsas ega vasta ühiskonna vajadustele.

"Kui tänasel päeval eeldab [paragrahvi rakendamine] reaalset ohtu kellegi tervisele või elule, siis see, mis me arutame, on teise tähendusega ja tuleb korrakaitseseadusest. Räägime avaliku korra ohustamisest," ütles Anvelt.

Ehk see oht peab olema palju laiem ühiskonnas. Oht, mis võib kaasa tuua murrangulised sündmused, milleks võivad olla rahutused, vägivallateod, konkreetse ühiskonnagrupi alavääristamine-põlastamine. Teisisõnu, see võib kaasa tuua reaalse ohu avalikule korrale.

Anvelt märkis, et täna puudub karistusseadustikus raskendavate asjaolude hulgas klausel, kui kuritegu sooritatakse sinu vastu seetõttu, et sa oled kellegi jaoks mingis alaväärses grupis. Oled teisest rahvusest, kannad endas muid ideid.

"Alati toon näiteks, et kui tänaval tullakse sulle kallale ja antakse peksa selleks, et sult rahakott kätte saada, on see röövimine. Aga kui sulle antakse peksa sellepärast, et sa oled teist nahavärvi või räägid teist keelt, siis sisuliselt on see avaliku korra rikkumine ehk tal pole raskendavat tegurit," selgitas Anvelt probleemi olemust.

Seega inimväärikuse äravõtmine on tänase seadusandlusel all palju kergem kuritegu kui rahakoti äravõtmine, tõdes endine justiitsminister.

Vandeadvokaat Karmen Turk ütles, et pooldab raskendavate asjaolude lisamist, sest seadusandja poolelt on see ammust aega tegemata töö. "Tõepoolest, raskendav asjaolu omakasu eesmärkidel on olemas, raskendav asjaolu mingitel muudel eesmärkidel pole olemas."

Turk möönis, et kindlasti eksisteerib vihakõne ka kujul, mille kriminaliseerimine võib olla põhjendatud. "Aga... see peab olema väga selge, määratletud ja kõigile üheselt arusaadav. Mis saab olla ennetav mõju seadusel, mille sisu on nii laialivalguv, et isegi piibel võiks sinna alla minna.

"Kõigile peab olema teada, mis teole mis järgneb, mitte suur üldine mõiste vihakõne, mida tänapäeval juba teise klassi lapsed kasutavad ja mille sisu keegi ei tea," ütles Turk.

Türk tõi esile probleemi, et Eesti tahab eelnõusse sisse kirjutada võimaluse, et kriminaalvastutusele saab võtta ka rünnaku mitte isikute rühma, vaid ühe isiku vastu. "Isikuvastane solvang ei ole vihakõne, vaid lihtsalt halb kasvatus ja toob kaasa tsiviilvastutuse."

"Meie tsiviilseadustes on karistuslik kahju täiesti olemas, mis peaks isikule tagama võimed au ja väärikust kaitsta. Me ei tohiks kriminaliseerida justkui jälle laimu," lisas Turk.

Toimetaja: Priit LutsVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema