Nõlvak: maksude optimeerimine on legaalne doping, see ei pea nii jääma ({{commentsTotal}})

Maksude optimeerimiseks 1990. aastatel offshore-firmasid kasutanud Rainer Nõlvak näeb nn Panama paberite skandaalis võimalust tulla välja digitehnoloogiaga, luues näiteks globaalse kinnisvaraandmebaasi.

Te olete üks vähestest, kes on julgenud avalikult öelda, miks ta on kasutanud maksuvabas piirkonnas registreeritud firmat. Miks te seda tegite?

Mis ma ikka seda salgan, kui ma tol hetkel Eestis ei elanud ja tegutsesin USA-s ja seal ma oma ettevõtted ka registreerisin. Ettevõtjale on see nagu tööriist ja seda tulebki teha. Tõttöelda oli mul neid seal mitu tükki.

Olete öeldud, et te seadust ei rikkunud, vaid optimeerisite makse. Aga kas on ka inimese sees olev nähtamatu piir, kust üle ettevõtjana mitte minna?

Piir jookseb sealt, et seadust ei tohi rikkuda. Kõik me oleme näiteks pensionifondide omanikud ja fondid, millesse on pensionifondid raha pannud, on oma olemuselt maksuoptimeerimisega tegelevad ühingud. Et me oleme kõik teatud mõttes selle protsessiga seotud. See ongi pigem ülemaailmne probleem, mis tuleks kuidagi paremini laheneda. Ma ei näe võimalust, et see senisel kujul jätkuda saaks.

Kui laiemalt võtta, siis maksuparadiisiga on seotud kümneid Eesti ärimehi ja firmasid. Miks see nii on kui Eesti juttude järgi väga soodsa maksukliimaga ja ettevõtjasõbralik riik on?

1990. aastate lõpul oli olukord teistsugune, siis oli igal normaalsel ärimehel vähemalt paar offshore'i. Selge, et see tava on muutunud. Küsimus on pigem selles, et ülejäänud maailmas on see olukord hullemaks läinud. Kui kõik peavad tegema vingerdusi, et saada normaalselt võrdses konkurentsis asju ajada, siis see on jabur. Eestil oleks siin päris suur võimalus oma digitehnoloogiaga teha radikaalseid ettepanekuid.

Milliseid? Mida me peaks sellest lekitamisskandaalist õppima?

Kas või seda, et äkki teeks globaalse kinnisvaraandmebaasi, kus on kõik asjad kirjas. Mitte nii, et igaüks oma nurga taga susserdab ja ebamäärane on seis, kellele mida kuulub. On võimalus teha turvalisi lahendusi, mis oleks globaalsed. See annaks Eestile julgeolekut juurde, kui ärikeskkond maailmas oleks läbipaistvam. Oleks päris hea aeg öelda: kuulge, Panama jama on siin, kuid meil on üks lahendus.

Ehk muuta see maksude optimeerimine tegevuseks, et tal ei oleks halba maiku juures?

Kujutage ette, kui maksudega on praegu nii, et see doping on legaalne. Isegi Apple optimeerib makse. Miks peaks kõik makse optimeerima? Äkki teeks nii, et keegi ei optimeeri makse. Küsimus on selles, et olud peaks olema võrdsed.

Täna on see paraku sinnapoole kaldu, kus kõik püüavad olukordi lahendada vanal moel. Täna on risk kõigil üleval, kui homme teisest firmast andmeid lekib ja siis kolmandast. Uut lahendust on vaja.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema