Nõlvak: maksude optimeerimine on legaalne doping, see ei pea nii jääma ({{commentsTotal}})

Maksude optimeerimiseks 1990. aastatel offshore-firmasid kasutanud Rainer Nõlvak näeb nn Panama paberite skandaalis võimalust tulla välja digitehnoloogiaga, luues näiteks globaalse kinnisvaraandmebaasi.

Te olete üks vähestest, kes on julgenud avalikult öelda, miks ta on kasutanud maksuvabas piirkonnas registreeritud firmat. Miks te seda tegite?

Mis ma ikka seda salgan, kui ma tol hetkel Eestis ei elanud ja tegutsesin USA-s ja seal ma oma ettevõtted ka registreerisin. Ettevõtjale on see nagu tööriist ja seda tulebki teha. Tõttöelda oli mul neid seal mitu tükki.

Olete öeldud, et te seadust ei rikkunud, vaid optimeerisite makse. Aga kas on ka inimese sees olev nähtamatu piir, kust üle ettevõtjana mitte minna?

Piir jookseb sealt, et seadust ei tohi rikkuda. Kõik me oleme näiteks pensionifondide omanikud ja fondid, millesse on pensionifondid raha pannud, on oma olemuselt maksuoptimeerimisega tegelevad ühingud. Et me oleme kõik teatud mõttes selle protsessiga seotud. See ongi pigem ülemaailmne probleem, mis tuleks kuidagi paremini laheneda. Ma ei näe võimalust, et see senisel kujul jätkuda saaks.

Kui laiemalt võtta, siis maksuparadiisiga on seotud kümneid Eesti ärimehi ja firmasid. Miks see nii on kui Eesti juttude järgi väga soodsa maksukliimaga ja ettevõtjasõbralik riik on?

1990. aastate lõpul oli olukord teistsugune, siis oli igal normaalsel ärimehel vähemalt paar offshore'i. Selge, et see tava on muutunud. Küsimus on pigem selles, et ülejäänud maailmas on see olukord hullemaks läinud. Kui kõik peavad tegema vingerdusi, et saada normaalselt võrdses konkurentsis asju ajada, siis see on jabur. Eestil oleks siin päris suur võimalus oma digitehnoloogiaga teha radikaalseid ettepanekuid.

Milliseid? Mida me peaks sellest lekitamisskandaalist õppima?

Kas või seda, et äkki teeks globaalse kinnisvaraandmebaasi, kus on kõik asjad kirjas. Mitte nii, et igaüks oma nurga taga susserdab ja ebamäärane on seis, kellele mida kuulub. On võimalus teha turvalisi lahendusi, mis oleks globaalsed. See annaks Eestile julgeolekut juurde, kui ärikeskkond maailmas oleks läbipaistvam. Oleks päris hea aeg öelda: kuulge, Panama jama on siin, kuid meil on üks lahendus.

Ehk muuta see maksude optimeerimine tegevuseks, et tal ei oleks halba maiku juures?

Kujutage ette, kui maksudega on praegu nii, et see doping on legaalne. Isegi Apple optimeerib makse. Miks peaks kõik makse optimeerima? Äkki teeks nii, et keegi ei optimeeri makse. Küsimus on selles, et olud peaks olema võrdsed.

Täna on see paraku sinnapoole kaldu, kus kõik püüavad olukordi lahendada vanal moel. Täna on risk kõigil üleval, kui homme teisest firmast andmeid lekib ja siis kolmandast. Uut lahendust on vaja.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"Fotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.