Ratas: haldusreform ei lahenda omavalitsuste rahastamisega seotud küsimusi ({{commentsTotal}})

Keskerakonna saadik ja riigikogu asespiiker Jüri Ratas märkis, et tõenäoliselt venib täna algav parlamendiistung homsesse hommikusse, kuna koalitsiooni esitatud haldusreformi pakett on opositsiooni hinnangul poolik ning vajaks veel natuke aega küpsemiseks.

Ratas tõdes saates "Terevisioon", et tänane riigikogu istung, kus arutatakse haldusreformi eelnõud, võib venida homme kella 10 hommikul, sest arutlusele tuleb üle 120 muudatusettepaneku ning on oht, et Keskerakonna fraktsioon võib hakata paluma vaheaegasid.

"Enne iga muudatusettepaneku hääletust on võimalus võtta vaheaeg ja seda võimalust on küll üsna harva ning üsna äärmuslikel juhtudel kasutanud," selgitas Keskerakonna saadik.

Tänasel istungil arutlusele tuleva haldusreformi osas lahknevad arvamused ka opositsiooni sees. "Ma arvan, et olen üks suurimaid haldusreformi toetajaid riigikogus ja kui alustada positiivsest, siis ma näen täna poliitilist tahet, et koalitsioonil on soov see haldusreform päriselt ära teha," rääkis Ratas.

Samas nentis ta, et haldusreformi juures on arvestatud väheste kriteeriumitega. "Kui panna ainult üheks kriteeriumiks see, et omavalitsuse elanike arv peab olema 5000 või soovitatavalt 11 000 inimest uues omavalitsuses, siis ma arvan, et siis jääb reformi ambitsioonikus madalaks," märkis Ratas.

Tema väitel ei arvestata praeguses haldusreformis küsimustega, mille lahendamist omavalitsused ootavad. "Meil on omavalitsuste liitudes võetud seisukohad, et haldusreformiga tuleks panna paika riigi ja omavalitsuste kohustused, ülesanded ning nende rahastamismudel, kuid need küsimused on laualt maas," sõnas Ratas.

Asespiikri arvates peaks andma haldusreformile veel natuke aega, sest muudatustepaketti arendades võiks jõuda reformini, mida toetaks kogu riigikogu. "Aga kui sul on mõnes mõttes 18 punkti lahti ja need on eeskätt rahastamist puudutavad küsimused, mis on omavalitsustele olulised, siis väga keeruline öelda, et see on hea reform," leidis Keskerakonna saadik.

Ratase sõnul pole rahastusmudelit paketti kaasatud, kuna n-ö ülalinn ja all-linn pole suutnud omavahel kokku leppida. "On kaks erinevat erakonda, kes on all-linnas ja ülalinnas võimul, ja kui sinna panna üksikisiku tulumaksu tõus või tõsta seda kriisi eelsele tasemele, siis see annaks loomulikult kõigile omavalitsustele raha juurde, kuid eelkõige saaks sellest kasu pealinn," rääkis Ratas.

Riigikogu aseesimehe hinnangul ei tehta olulisi seaduse ja ühiskonna muudatusi, kuna erinevate osapoolte vahel on tugev poliitiline erimeelsus. "See tundub eriti väiklane kui me vaatame Euroopa omavalitsuste hartat ja Eesti põhiseadust, siis need mõlemad ütlevad, et omavalitsuse eelarve on autonoomne ja iseseisev," toonitas Ratas.

"Keskerakond ei ole haldusreformi vastu, sest meil on väga palju omavalitsuse taustaga inimesi riigi kogus, kuid me soovime tõesti, kui me saaksime seda arutada ja täiendada kahe nädala või kuu jooksul, siis oleks võimalik teha pakett, mida reaalselt toetaksid ka omavalitsuste liidud," arvas riigikogu asespiiker.

Toimetaja: Allan RajaveeSoomet külastab iseseisvuse juubeliaastal ka Hiina president

Soome presidendi kantselei kinnitas ajalehele Helsingin Sanomat, et käesoleval aastal tuleb Soome riigivisiidile Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.