Ratas: haldusreform ei lahenda omavalitsuste rahastamisega seotud küsimusi ({{commentsTotal}})

Keskerakonna saadik ja riigikogu asespiiker Jüri Ratas märkis, et tõenäoliselt venib täna algav parlamendiistung homsesse hommikusse, kuna koalitsiooni esitatud haldusreformi pakett on opositsiooni hinnangul poolik ning vajaks veel natuke aega küpsemiseks.

Ratas tõdes saates "Terevisioon", et tänane riigikogu istung, kus arutatakse haldusreformi eelnõud, võib venida homme kella 10 hommikul, sest arutlusele tuleb üle 120 muudatusettepaneku ning on oht, et Keskerakonna fraktsioon võib hakata paluma vaheaegasid.

"Enne iga muudatusettepaneku hääletust on võimalus võtta vaheaeg ja seda võimalust on küll üsna harva ning üsna äärmuslikel juhtudel kasutanud," selgitas Keskerakonna saadik.

Tänasel istungil arutlusele tuleva haldusreformi osas lahknevad arvamused ka opositsiooni sees. "Ma arvan, et olen üks suurimaid haldusreformi toetajaid riigikogus ja kui alustada positiivsest, siis ma näen täna poliitilist tahet, et koalitsioonil on soov see haldusreform päriselt ära teha," rääkis Ratas.

Samas nentis ta, et haldusreformi juures on arvestatud väheste kriteeriumitega. "Kui panna ainult üheks kriteeriumiks see, et omavalitsuse elanike arv peab olema 5000 või soovitatavalt 11 000 inimest uues omavalitsuses, siis ma arvan, et siis jääb reformi ambitsioonikus madalaks," märkis Ratas.

Tema väitel ei arvestata praeguses haldusreformis küsimustega, mille lahendamist omavalitsused ootavad. "Meil on omavalitsuste liitudes võetud seisukohad, et haldusreformiga tuleks panna paika riigi ja omavalitsuste kohustused, ülesanded ning nende rahastamismudel, kuid need küsimused on laualt maas," sõnas Ratas.

Asespiikri arvates peaks andma haldusreformile veel natuke aega, sest muudatustepaketti arendades võiks jõuda reformini, mida toetaks kogu riigikogu. "Aga kui sul on mõnes mõttes 18 punkti lahti ja need on eeskätt rahastamist puudutavad küsimused, mis on omavalitsustele olulised, siis väga keeruline öelda, et see on hea reform," leidis Keskerakonna saadik.

Ratase sõnul pole rahastusmudelit paketti kaasatud, kuna n-ö ülalinn ja all-linn pole suutnud omavahel kokku leppida. "On kaks erinevat erakonda, kes on all-linnas ja ülalinnas võimul, ja kui sinna panna üksikisiku tulumaksu tõus või tõsta seda kriisi eelsele tasemele, siis see annaks loomulikult kõigile omavalitsustele raha juurde, kuid eelkõige saaks sellest kasu pealinn," rääkis Ratas.

Riigikogu aseesimehe hinnangul ei tehta olulisi seaduse ja ühiskonna muudatusi, kuna erinevate osapoolte vahel on tugev poliitiline erimeelsus. "See tundub eriti väiklane kui me vaatame Euroopa omavalitsuste hartat ja Eesti põhiseadust, siis need mõlemad ütlevad, et omavalitsuse eelarve on autonoomne ja iseseisev," toonitas Ratas.

"Keskerakond ei ole haldusreformi vastu, sest meil on väga palju omavalitsuse taustaga inimesi riigi kogus, kuid me soovime tõesti, kui me saaksime seda arutada ja täiendada kahe nädala või kuu jooksul, siis oleks võimalik teha pakett, mida reaalselt toetaksid ka omavalitsuste liidud," arvas riigikogu asespiiker.

Toimetaja: Allan RajaveeViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema