Krossirajale traate pannud ja sõitjat vigastanud vanamees pääses 200 euro tasumisega ({{commentsTotal}})

Paar aastat tagasi tekitas suure ažiotaaži, kui salapärased tegelased tõmbasid algul Männiku ja siis Jõelähtme krossiradadele traate, harrastajad neisse ohtlikult sisse sõitsid ja võinuks peast ilma jääda.

"Pealtnägija" tõi täna avalikkuse ette, et ühel juhul saadi giljotiini panija kätte, aga ta pääses sisuliselt puhtalt: kaks aastat kestnud menetlus lõpetati hiljuti avaliku menetlushuvi puudumisega

51-aastane Margus Pihlakas ostis esimese krossitsikli kuus aastat tagasi ja käib Tallinna külje all, Männikul sõitmas keskmiselt kord-kaks nädalas. Saku valla koosseisu kuuluvate liivakarjääride juures ning kaitseväe harjutusalal on ametlikud moto- ja maastikuratta rajad, mida kokkuleppel kaitseväe ja karjääri haldajaga kasutavad peamiselt kaks motoklubi.

Tegu on just ideaalse kohaga enduro ehk mootorratta off-roadi jaoks. Kuid ülemöödunud kevadel märgati, et trassidele tekkisid ebaloomulikud tõkked. Alguses leiti rajalt puuderisu, mis enduromehi ei sega, sest neile pigem meeldivad n-ö looduslikud takistused. Leiti ka kalavõrkude jäänuseid, hiljem juba traate puude vahele tõmmatuna.

Ühel päeval avastati, et vanemaealine mees käib metsavahel sõitjaid luuramas. Küsimusele, kas tema on rada erineval moel risustanud, vastas mees jaatavalt ja teatas, et ei soovi, et mootorratastega seal sõidetakse. Motomehed hoiatasid mees, et tema läbimõtlematud teod võivad viia traagiliste tagajärgedeni. Nagu hiljem selgus, mees palvet kuulda ei võtnud.

Sündmused võtsid dramaatilise pöörde 2014. aasta juuni lõpus, kui Margus tegi koos grupi oma klubi liikmetega trenni 25-kilomeetrisel ringil ümber karjääri ja Raku järve.

"Jõudsin vast sõita kiirusega 20-30 km/h. Viimasel hetkel märkasin mingisugust roostes asja rindkere kõrgusel. Ja siis mälu kadus mingiks ajaks," rääkis Margus Pihlakas

"Kui mälu taastus, siis tõusin püsti ja märkasin, et kahe männi vahele oli seotud 3-4 millimeetri paksune terastraat, mis oli kahelt poolt ära sõlmitud, et isegi minu rohkem kui sajakilone kehakaal ei suutnud seda lahti rebida. See paiskas mind lihtsalt maha ja kukla peale kukkudes kadus teadvus," meenutas motomees.

Mehe päästis see, et tal oli hea kaitsevarustus ja võrdlemisi väike hoog sees. Järgmisel päeval läks kahe lapse isa EMO-sse. kus fikseeris vigastused, ja kirjutas avaldusel politseile.

Politsei reageeris kohe, rada käidi üksipulgi läbi ning paari nädalaga oli ka huligaan tabatud, kelleks osutus 75-aastane Anatoli, kes töötas karjääris valvurina.

Ringkonnaprokurör Anneli Lumiste sõnul selgitas Anatoli, et on metsaalusel käinud lapsest saati ja ta ei teadnud, et mootorratturitel on õigus selle raja peal sõita.

"Talle tundus, et oma tegevusega nad rikuvad seda metsaalust. Muuhulgas ta viitas ka sellele, et seal samblas oli mitu linnupesa ja ta kohtas seal metsaaluses, siis kui ta seal jalutamas käis, konkreetselt ka mootorrattureid, kellele ta tegi märkuse, ütles, et sõitke kusagil mujal, et kus on palju parem rada," rääkis prokurör.

Harrastusratturist Ahti Kuuseväli, kes on ametilt advokaat, ütleb, et inimesi võib küll häirida mootorrataste mürin, aga tegelikkuses oli tegu omakohtuga, seejuures väga ohtlikuga.

Kui asja menetlenud prokuröri sõnul oli tegu sisuliselt arusaamatusega – valvur ei teadnud, et rajal tohib sõita ega saanud motomeeste jutust aru – siis ratturite sõnul polnud see nii süütu midagi.

Juba kuu pärast juhtumit püüdis prokurör asja ära lõpetada, sest Marguse vigastused ei olnud eluohtlikud, Anatoli oli eakas, varem karistamata, põdura tervisega, kahetses tehtut ja lubas motomeeste ees vabandada.

Motomehed vaidlustasid aga lõpetamise, väites, et tegu oli tapmiskatsega, viidates sarnastele fataalsetele juhtumitele maailmas.

Pärast pikki vaidlusi ja edasikaebamisi langetas Tallinna ringkonnakohus 26. aprillil, sisuliselt kaks aastat pärast vigastusega lõppenud juhtumit, lõpliku otsuse, millega jättis prokuröri seisukoha jõusse: asi lõpetati otstarbekuse kaalutlusel ja Anatoli peab tasuma 200-eurose rahalise kohustuse.

Isegi kui tegu oli eaka härraga, kes sai asjadest valesti aru, siis tahavad sõitjad jõulisemat signaali, et selline tegevus ei ole aktsepteeritav.

Kui Männikul oli traadiõnnetus 2014. aastal, siis 2015. aastal hakkasid samad asjad toimuma teisel rajal Jõelähtmel. Seal pole paraku tegijat tabatud.

Toimetaja: Priit LutsLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema