Ainus Eesti tuumarelvade leviku tõkestamise ekspert rääkis "Pealtnägijale" oma ametist ({{commentsTotal}})

Rahvusvaheline Aatomienergia Agentuur figureerib mitmetes bestsellerites ja Hollywoodi filmides, kus selle esindajad ajavad taga kurjadesse kätesse langenud tuuma-materjali. "Pealtnägijal" õnnestus küsida, mis on tõde ja mis fantaasia, ainsalt aatomiagentuuris töötavalt Eestist pärit tuumarelvade leviku tõkestamiseeksperdilt Anne-Marie Riitsaarelt.

Anne-Mariest võinuks saada kõrgetasemeline pianist, kuid igapäevaselt on tema suur eesmärk hoopis planeedi turvalisemaks paigaks muutmine – ta on mutrike masinavärgis, mis töötab selle nimel, et tuumapomm ei satuks pahade kätte.

Ta on rahvusvahelise aatomienergia agentuuri kaitsemeetmete infojuhtimise osakonna analüütik. Kõige lihtsamini öeldes on Anne-Marie nagu valedetektor tuumariikidele: ta kontrollib, kas riikide endi antud informatsioon tuuma kaitsemeetmete kohta vastab tegelikkusele.

Aga millega üldse ÜRO juurde kuuluv Rahvusvaheline Aatomienergia Agentuur tegeleb? Kui te olete kuulnud Iraani tuumaprogrammist või Põhja-Korea tuumakatsetustest, siis on kindel, et mängus on ka Aatomienergia Agentuur.

Eesti ainus tuumarelvade leviku tõkestamise ekspert töötab kaitsemeetmete infojuhtimise osakonnas. Paari sõnaga öeldes on kaitsemeetmete infojuhtimise osakond see, kes kogub ja analüüsib iga riigi kohta kaitsemeetmete asjakohast teavet. Seda kolmest allikast.

"Kõigepealt informatsioon, mida iga riik enda poolt agentuurile deklareerib. Siis kaitsemeetmete inspektorite poolt kogutud riigisisene informatsioon. Ja lõpuks siis kogu muu asjakohane teave, mis tuleneb avalikest allikatest," selgitas Riitsaar.

"Ja meie töö põhiliseks eesmärgiks on kindlaks teha, kas see riigi poolt agentuurile edastatud teave nende tuumaprogrammide plaani kohta on kooskõlas kogu selle informatsiooniga, mis on agentuurile kõikidest neist teistest eelpool nimetatud allikatest kättesaadav," lisas ta.

Kuna Anne-Marie töö on väga salastatud, siis ta isegi ei või "Pealtnägijale" öelda, milliseid riigid on tema uurimisobjektid.
Saadi vaid üks vihje, et tavaliselt jagatakse uurimisalused riigid töötajate vahel ära nende keeleoskuse põhjal. Anne-Marie räägib vabalt lausa viite keelt.

Oma töös puutub naine konfidentsiaalsete dokumentidega kokku igapäevaselt. Ja töötajatel on väljaõpe, kuidas nende dokumentidega töötada.

"Kindlasti peab panema kaante vahele, et kui sa liftis või kuskil seisad et sa ei hoia neid lihtsalt niisama. Peavad olema kaante vahel. Ja neid ei tohi kunagi käest ära lasta, et kui sa pärast koosolekut tuled tagasi kontorisse, siis on meil ka seif, kus neid siis tuleb hoida," valgustas Riitsaar.

"Mu töö on väga põnev. Ma ei ütleks, et ta nüüd päris sarnaneks filmistsenaariumile, et pigem on see just kaitsemeetmete inspektorite töö, mis võib-olla mõnel määral on filmile sarnane," lisas ta.

Toimetaja: Priit LutsLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema