Eesti majandus kasvas esimeses kvartalis 1,7 protsenti ({{commentsTotal}})

{{1463030376000 | amCalendar}}

Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) kasvas statistikaameti esialgsetel andmetel esimeses kvartalis 1,7 protsenti, eksport vähenes kaks protsenti ja import kasvas neli protsenti.

Sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP jäi tänavu esimeses kvartalis võrreldes eelmise kvartaliga muutumatuks ja kasvas võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 1,8 protsenti.

Kogumajanduse kaupade väljavedu vähenes võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga hinnamõjusid arvesse võttes kaks protsenti, peamiselt elektroonikakaupade ja mineraalsete toodete, sealhulgas bensiini, diisli, kütteõlide ja gaasi väljaveo vähenemise tõttu.

Samal ajal suurenes kogumajanduse kaupade sissevedu, olles reaalväärtuses neli protsenti suurem kui eelmise aasta samas kvartalis. Esialgsetel andmetel suurenes enim mujal klassifitseerimata masinate ja seadmete, mootorsõidukite ja haagiste ning mineraalsete toodete import.

Eesti Panga ökonomisti sõnul on Eesti majanduses USA-le ja Lääne-Euroopale sarnased probleemid. Seda siis, kui jätta välja teemad, mis on vaid siinsele keskkonnale omased: põlevkivisektor, seotus Venemaa majandusega.

"Viimase viie aasta jooksul on tootlikkuse kasv olnud küllaltki aeglane, samal ajal on tööturu näitajad olnud väga head, mis Eesti puhul on tekitanud seda et on suurenenud palgasurved ja ettevõtted tunnetavad, et nende optimism konkurentsivõime osas on vähenenud," Oja "Aktuaalsele kaamerale".

Kasvu panustab alkoholli- ja kütuseaktsiis

Esialgsetel andmetel panustas majanduse kasvu enim netotootemaksude laekumine. Oluline mõju oli alkoholi- ja kütuseaktsiisi laekumise kasvul, mis nihkus eelmise aasta lõpust esimesse kvartalisse. Maksulaekumiste nihke põhjuseks oli aktsiisimäärade tõusu jõustumise tähtaja nihutamine kuu aega hilisemaks.

Tegevusaladest panustas SKP kasvu enim kaubanduse lisandväärtus. Eesti majanduskasvu suurimaks pidurdajaks oli energeetika tegevusala lisandväärtuse vähenemine. Tugeva sisenõudluse kõrvalt pidurdas majanduskasvu ka langev välisnõudlus.

Majanduskasvu esialgne hinnang arvutatakse ainult tootmise meetodil. Arvutuste aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsioonide info ja hinnangu koostamise hetkeks laekunud statistikaameti erinevate statistikatööde andmed. Seetõttu võib esialgne hinnang erineda SKP täpsustatud näitajast, mis koostatakse vastava kvartali andmete põhjal tarbimise, tootmise ja sissetulekute meetodil.

Statistikaamet avaldab käesoleva aasta esimese kvartali täpsustatud SKP 9. juunil.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.