Juncker: härra Erdogan peab ise hakkama Türgi rahvale selgitama, miks viisavabadust ei tule ({{commentsTotal}})

{{1463048577000 | amCalendar}}

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles täna, et EL-i ja Türgi vahel sõlmitud ajalooline migratsioonilepe kukub läbi, kui Ankara ei täida oma leppega võetud kohustusi, sealhulgas terrorismivastase seaduse muutmist.

"Me panime paika viisarežiimi leevendamise kriteeriumid, mida on 72 ja millest 65. kriteerium ütleb, et Türgi valitsus peab oma terrorismivastast seadust muutma," rääkis Juncker Saksamaa välisministeeriumis toimunud pressikonverentsil.

"Me oleme sellega arvestanud, me leppisime selles kokku Türgi valitsusega ning ei saa olla nii, et peaministri lahkumine viib selleni, et Euroopa Liidu ja Türgi vahel sõlmitud kokkuleppeid ignoreeritakse," jätkas ta.

Junckeri sõnul tähendab tingimuste täitmine Euroopa Komisjoni jaoks väga palju. "Vastasel juhul seda lepet, lepingut EL-i ja Türgi vahel, ei ole. Kui härra Erdogan otsustab võtta türklastelt ära õiguse vabalt Euroopasse reisida, siis peab tema seda Türgi rahvale selgitama. See pole minu probleem, see on tema probleem," rõhutas Euroopa Komisjoni president.

Junckeri terava avalduse järel kinnitas Euroopa Komisjoni pressiesindaja Margaritis Schinas siiski hiljem, et hoolimata Ankara vastuseisust terrorismivastase seaduse asjus pole EL-Türgi kokkulepe veel "surnud" ning Brüsselis tehakse endiselt tööd seoses Türgi kodanikele viisavaba reisimise võimaldamisega.

Türgi Euroopa Liidu asjade minister Volkan Bozkir ütles eile, et Ankara ei saa nõustuda oma terrorismivastase seaduse muutmisega.

Telekanalile NTV antud intervjuus väitis minister, et nimetatud seadus on juba Euroopa Liidu standarditega vastavuses ning et selle muutmine polevat osa Euroopaga sõlmitud viisavabaduse leppest. BBC-ile antud intervjuus aga tunnistas Bozkir, et ta on viisavabaduse leppe saavutmise suhtes "lootust kaotamas".

Euroopa Liit soovib, et Türgi muudaks oma seadustes terrorismi mõiste kitsamaks, et see oleks kooskõlas Euroopa standarditega. Tegemist on ühega viiest viisavabaduse kriteeriumist, millega Türgi peab veel täies mahus nõustuma. Türgit on kritiseeritud selle eest, et terrorismivastase seadusega üritavad võimud piirata sõnavabadust ja inimeste põhiõigusi.

Euroopa Komisjon kiitis eelmisel nädalal Türgit edusammude eest, kuid märkis, et Ankaral on aega juuni alguseni ülejäänud viie tingimuse täitmiseks.

Samas ei sõltu viisavabaduse küsimus ainult Komisjonist, vaid sellele peavad andma heakskiidu ka Euroopa Parlament, Ministrite Nõukogu ja see tuleb ratifitseerida liikmesriikide parlamentide poolt.

Euroopa Parlamendi kodanikevabaduste ning justiits- ja siseasjade komisjonis võeti selles küsimuses vägagi jäik seisukoht ning rõhutati, et Türgi peab viisavabaduse saamiseks täitma kõik esialgselt nõutud 72 tingimust, sealhulgas viis praeguseni täitmata tingimust.

Osa eurosaadikuid kritiseeris Euroopa Komisjoni selle eest, et Komisjon eelmisel nädalal juba viisavabaduse küsimuses niivõrd positiivseid lubadusi andis.

Koostöö Türgiga nii viisavabaduse kui ka kogu migratsioonileppe asjus on viimasel ajal suure kahtluse alla sattunud. Peamiseks põhjuseks on asjaolu, et president Recep Tayyip Erdoganiga vastuollu läinud peaminister Ahmet Davutoglu lahkub peagi ametist. Samas oli just Davutoglu see, kes Euroopaga paljudes küsimustes läbi rääkis ja kokku leppis.

Erdogan aga on viimase nädala jooksul korduvalt teatanud, et Ankara ei kavatse oma terrorismivastast seadust muuta, ning asunud omakorda Euroopa Liitu teravalt kritiseerima.

Türgi kodanikud saaksid leppe jõustumisel viisavabalt reisida kõikidesse EL-i liikmesriikidesse peale Iirimaa ja Ühendkuningriigi, ning ka nelja Schengeni assotsieerunud riiki (Island, Liechtenstein, Norra ja Šveits). Viisavabadus kehtib ainult lühiajalise külastuse puhul, kui sihtriigis viibitakse kuni 90 päeva (mis tahes 180-päevase ajavahemiku jooksul) nt äritegevuse, turismi või perekonna külastamise eesmärgil. Viisavabadus ei anna õigust EL-is töötada.

Sisuliselt on viisavabaduse näol tegemist osaga paketist, mis puudutab Euroopa Liidu ja Türgi migratsioonilepet. Vastutasuks selle eest, et Ankara võtab tagasi läbi Türgi territooriumi Euroopasse liikuvaid migrante, lubati Türgile täiendavat abi põgenike aitamisel, EL-liitumisläbirääkimiste kiirendamist ja Türgi valijate jaoks on ilmselt kõige olulisemaks lubaduseks just võimalus viisavabalt Euroopasse reisida.

Euroopa Komisjoni esindajad pole seni soovinud Türgiga sõlmitud lepete saatuse kohta eriti kommentaare jagada, küll on aga kinnitatud, et mingit "plaani B" Brüsselil praegu pole.

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics