Eesti piiril konfiskeeritud 1000-aastane mõõk anti Ukrainale tagasi ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
25 pilti
Autor: Siim Lõvi /ERR
{{1463053036000 | amCalendar}}

Täna keskpäeval anti Ukrainale tagasi viikingiaegne mõõk, mis toodi möödunud aasta detsembris ebaseaduslikult Eestisse ning mille maksu- ja tolliamet konfiskeeris Eesti-Vene piiril.

Ukraina kultuurikeskuses toimunud üleandmistseremoonial andis muinsuskaitseameti peadirektori asetäitja-arendusdirektor Carolin Pihlap Ukraina kultuuriministeeriumi muuseumide ja kultuuriväärtuste valitsuse juhataja Vassili Rožkole üle viikingiaegse mõõga, mis on Ukraina territooriumilt ebaseaduslikult üles kaevatud ja välja viidud ning mis mullu detsembris jõudis Venemaalt Eestisse ja konfiskeeriti rutiinse piirikontrolli käigus Luhamaa piiripunktis.

Mõõga vastuvõtmiseks saabus Eestisse Ukraina kultuuriministeeriumi kolmeliikmeline delegatsioon, kuhu kuulub lisaks Rožkole ka kaks Ukraina eksperti.

Mõõga üleandmise tseremoonial esinevad sõnavõtuga Ukraina suursaadik Eestis Viktor Kryzhanivsky ja kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler Anne-Ly Reimaa.

Kultuuriministeeriumi esindaja, ministeeriumi asekantsler Anne-Ly Reimaa sõnul on juhtum, kus Ukrainas ebaseaduslikult välja kaevatud mõõk läbi Venemaa Eestisse jõudis, julgustavaks näiteks tõhusast rahvusvahelisest piiriülesest koostööst.
 
"Kultuuriväärtuste, eriti arheoloogiapärandi rüüstamine, ebaseaduslik väljavedu ja piiriülene kaubandus on tõsine ja kõiki riike kõnetav probleem, millega võitlemisel on operatiivne rahvusvaheline koostöö hädavajalik. Tunnustame Ukraina osapoole tõhusat eksperdikoostööd omaniku kindlakstegemise edukas lõpuleviimises,“ lisas Reimaa.

"Mida rohkem riigid omavahel operatiivselt infot vahetavad ja suhtlevad, seda suurema tõenäosusega saadakse ebaseaduslikud leiud kätte ja on võimalik nad algsele omanikule tagastada enne kui need interneti avarustes lugematutesse oksjonikeskondadesse kaovad,“ selgitas muinsuskaitseameti kunstimälestiste peainspektor ja mõõga omaniku kindlakstegemise töögrupi juhtivekspert Linda Lainvoo.

"Mõõga kinnipidamine ja tagastamine päritolumaale ei ole töövõit mitte üksnes Eestile ja Ukrainale, see on oluline sündmus võitluses ülemaailmse kultuuriväärtuste musta turuga," ütles Lainvoo.

Maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna peaspetsialisti Aleksander Miksjuki sõnul on avastatu mõõga puhul tegemist maksu- ja tolliameti jaoks seni ühe kõige haruldasema kultuuriväärtusliku leiuga seni avastatud müntide ja medalite kõrval.

2015. aasta detsembris konfiskeerisid Eesti tolliametnikud Luhamaa piiripunktis Venemaalt Eestisse saabunud veokist kahtlase terava eseme, mis ekspertiisi tulemusel osutus 10. või 11. sajandist pärinevaks viikingiaegseks mõõgaks.

Ukraina pöördus Eesti poole ning esitas tõendid, mille alusel tehtud ekspertiisi tulemusena leidis kinnitust fakt, et konfiskeeritud mõõk pärineb Ukrainast Volonõi oblastist, kust see illegaalselt maast välja on võetud ning seejärel mustale turule liikvele läinud.

Mõõk on tugevalt korrodeerunud ning Ukrainasse tagasi jõudes läheb koheselt ekspertide käe alla konserveerimisele. Ukraina delegatsioon lahkub Eestist koos tagastatud mõõgaga 13. mail.

Toimetaja: Marju HimmaMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.