USA mõttekoja teadur: vabariiklaste traditsioone eirav Trump võib luua uue välispoliitilise lähenemise ({{commentsTotal}})

Tõenäoliselt USA vabariiklaste presidendikandidaadiks nimetatav Donald Trump ei jaga partei välis- ja julgeolekupoliitilist kurssi, mistõttu presidendiks saades võib kinnisvaramagnaat vähendada USA rolli globaalse julgeoleku tagamisel ja seeläbi luua täiesti uue lähenemise, leidis Lennart Meri konverentsil osalev mõttekoja Atlantic Council vanemteadur Daniel Vajdich.

Daniel Vajdich ütles saates "Terevisioon", et vabariiklaste hinnangul on USA ja rahvusvaheliste süsteemide ülalhoidmine on Ühendriikide julgeoleku ja jõukuse aluseks.

"See tähendab, et nende poliitikas kulutatakse üsna palju kaitsekulutustele ja välispoliitiliselt ei usu nad nii palju rahvusvahelistesse organisatsioonidesse, mistõttu rõhuvad nad kahepoolsete suhete arendamisele," selgitas mõttekoja vanemteadur.

Samas märkis Vajdich, et vabariiklaste eelvalimistel praegu ainsana kampaaniat jätkav Donald Trump vabariiklaste traditsioonilist julgeoleku- ja välispoliitilist kurssi ei jaga. "Praegu on väga raske öelda, milliseks Trumpi välispoliitika kujuneb, kuid juhul, kui ta tõesti teostab seda, millest ta on rääkinud, siis võib tõesti luua uue Trumpi lähenemise," sõnas Vajdich.

Eksperdi hinnangul jääb siiski küsitavaks, kui aus ja otsekohene on Trump oma seisukohtades olnud ning kas tal plaanis väljendatud poliitilised sihid realiseerida. "Me ei tea, kas ta soovib vähendada USA rolli näiteks NATO-s ja ÜRO-s ja läheneda Venemaa presidendile Vladimir Putinile, mis oleks USA ajaloos pretsedenditu samm. Me ei tea veel seda," nentis Vajdich.

Ta lisas, et praegu on Trumpi seisukohtade tõttu toimunud vabariiklaste seas lõhenemine ja paljud parteile lojaalsed julgeolekunõunikud on keeldunud maailmavaatelistel põhjustel Trumpiga koos töötamast. "Isegi siis, kui ta tõmbaks natukene tagasi ja muudaks fookust, ei muudaks paljude suhtumist, kuna need asjad, mida ta on juba välja öelnud, on õõnestanud USA usaldusväärsust," ütles Vajdich.

Teisalt aga arvas ekspert, et kui Trumpist saab vabariikliku partei presidendikandidaat, siis kerkib esile inimesi, kes oma algsest seisukohast loobuvad ning Trumpi meeskonnaga liituvad. "Seegi poleks üldse halb, sest me soovime, et Trumpi ümbritseksid nutikad inimesed, kes väärtustavad USA transatlantilisi suhteid," sõnas julgeolekuekspert.

Toimetaja: Allan RajaveeLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema