USA mõttekoja teadur: vabariiklaste traditsioone eirav Trump võib luua uue välispoliitilise lähenemise ({{commentsTotal}})

Tõenäoliselt USA vabariiklaste presidendikandidaadiks nimetatav Donald Trump ei jaga partei välis- ja julgeolekupoliitilist kurssi, mistõttu presidendiks saades võib kinnisvaramagnaat vähendada USA rolli globaalse julgeoleku tagamisel ja seeläbi luua täiesti uue lähenemise, leidis Lennart Meri konverentsil osalev mõttekoja Atlantic Council vanemteadur Daniel Vajdich.

Daniel Vajdich ütles saates "Terevisioon", et vabariiklaste hinnangul on USA ja rahvusvaheliste süsteemide ülalhoidmine on Ühendriikide julgeoleku ja jõukuse aluseks.

"See tähendab, et nende poliitikas kulutatakse üsna palju kaitsekulutustele ja välispoliitiliselt ei usu nad nii palju rahvusvahelistesse organisatsioonidesse, mistõttu rõhuvad nad kahepoolsete suhete arendamisele," selgitas mõttekoja vanemteadur.

Samas märkis Vajdich, et vabariiklaste eelvalimistel praegu ainsana kampaaniat jätkav Donald Trump vabariiklaste traditsioonilist julgeoleku- ja välispoliitilist kurssi ei jaga. "Praegu on väga raske öelda, milliseks Trumpi välispoliitika kujuneb, kuid juhul, kui ta tõesti teostab seda, millest ta on rääkinud, siis võib tõesti luua uue Trumpi lähenemise," sõnas Vajdich.

Eksperdi hinnangul jääb siiski küsitavaks, kui aus ja otsekohene on Trump oma seisukohtades olnud ning kas tal plaanis väljendatud poliitilised sihid realiseerida. "Me ei tea, kas ta soovib vähendada USA rolli näiteks NATO-s ja ÜRO-s ja läheneda Venemaa presidendile Vladimir Putinile, mis oleks USA ajaloos pretsedenditu samm. Me ei tea veel seda," nentis Vajdich.

Ta lisas, et praegu on Trumpi seisukohtade tõttu toimunud vabariiklaste seas lõhenemine ja paljud parteile lojaalsed julgeolekunõunikud on keeldunud maailmavaatelistel põhjustel Trumpiga koos töötamast. "Isegi siis, kui ta tõmbaks natukene tagasi ja muudaks fookust, ei muudaks paljude suhtumist, kuna need asjad, mida ta on juba välja öelnud, on õõnestanud USA usaldusväärsust," ütles Vajdich.

Teisalt aga arvas ekspert, et kui Trumpist saab vabariikliku partei presidendikandidaat, siis kerkib esile inimesi, kes oma algsest seisukohast loobuvad ning Trumpi meeskonnaga liituvad. "Seegi poleks üldse halb, sest me soovime, et Trumpi ümbritseksid nutikad inimesed, kes väärtustavad USA transatlantilisi suhteid," sõnas julgeolekuekspert.

Toimetaja: Allan RajaveeKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.