Maailma vanima inimese tiitlit kandnud ameeriklanna suri 116-aastasena ({{commentsTotal}})

Eile suri New Yorgis maailma vanima inimese tiitlit omanud Susannah Mushatt Jones, kes oli surres 116-aastane.

Organisatsiooni Gerontology Research Group andmetel on nüüd maailma vanimaks inimeseks 116-aastane itaallanna Emma Morano-Martinuzzi, vahendas Reuters.

Jones sündis 1899. aasta 6. juulil Alabama osariigis. Ta oli puuvillakorjajate tütar ning orjuses elanud mustanahaliste lapselaps.

Pärast keskkooli lõpetamist 1922. aastal kolis ta New Jerseysse ja seejärel New Yorki, Brooklynisse, kus töötas lapsehoidjana ning veetis suure osa oma elust koduperenaisena. Lapsi tal ei olnud, oma abikaasast lahutas ta 1933. aastal. 

Jones, kes läks pensionile juba 1965. aastal, on selgitanud, et tema pikaealisuse saladuseks on see, et ta on alati korralikult maganud. Ta ei suitsetanud ega tarvitanud alkoholi.

Maailma vanimaks inimeseks sai ta 2015. aasta juunis, kui suri ameeriklanna Jeralean Talley, kellest Jones oli 44 päeva noorem.

Ametlikult on ajaloo jooksul kõrgeima vanuseni elanud prantslanna Jeanne Calment, kes suri 1997. aastal 122 aasta ja 164 päeva vanusena.

Maailma vanimaks meheks on praegu 112-aastane Iisraeli kodanik Yisrael Kristal.

Susannah Mushatt Jonesi 116. sünnipäev eelmise aasta juulis:

Morano lähisugulased on samuti elanud kõrge vanuseni

Uus maailma vanim inimene Emma Martina Luigia Morano Martinuzzi sündis 1899. aasta 29. novembril Piemontes.

Tema puhul on märkimisväärne, et ka tema lähisugulaste seas on kõrge vanuseni elanud inimesi - nii tema ema, tädi kui ka mõned õed-vennad elasid 90. eluaastani, üks tema õdedest aga suri 2011. aastal 102-aastasena.

Morano on töötanud tehases ja oma kodulinna Pallanza kooli sööklas. Tema ainus laps suri 1937. aastal 6 kuu vanusena ning peagi lahutas ta oma mehest.

Oma vanuse saladuseks peab Morano tervislikku toitumist, mille hulka kuulub kolm muna päevas ja iga päev natuke kodus tehtud brändit, ning positiivset ellusuhtumist. Samuti olevat tema arvates kaasa aidanud see, et ta on elanud vallalisena. 

Emma Morano (Foto: lastampa.it)

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema