Maailma vanima inimese tiitlit kandnud ameeriklanna suri 116-aastasena ({{commentsTotal}})

Eile suri New Yorgis maailma vanima inimese tiitlit omanud Susannah Mushatt Jones, kes oli surres 116-aastane.

Organisatsiooni Gerontology Research Group andmetel on nüüd maailma vanimaks inimeseks 116-aastane itaallanna Emma Morano-Martinuzzi, vahendas Reuters.

Jones sündis 1899. aasta 6. juulil Alabama osariigis. Ta oli puuvillakorjajate tütar ning orjuses elanud mustanahaliste lapselaps.

Pärast keskkooli lõpetamist 1922. aastal kolis ta New Jerseysse ja seejärel New Yorki, Brooklynisse, kus töötas lapsehoidjana ning veetis suure osa oma elust koduperenaisena. Lapsi tal ei olnud, oma abikaasast lahutas ta 1933. aastal. 

Jones, kes läks pensionile juba 1965. aastal, on selgitanud, et tema pikaealisuse saladuseks on see, et ta on alati korralikult maganud. Ta ei suitsetanud ega tarvitanud alkoholi.

Maailma vanimaks inimeseks sai ta 2015. aasta juunis, kui suri ameeriklanna Jeralean Talley, kellest Jones oli 44 päeva noorem.

Ametlikult on ajaloo jooksul kõrgeima vanuseni elanud prantslanna Jeanne Calment, kes suri 1997. aastal 122 aasta ja 164 päeva vanusena.

Maailma vanimaks meheks on praegu 112-aastane Iisraeli kodanik Yisrael Kristal.

Susannah Mushatt Jonesi 116. sünnipäev eelmise aasta juulis:

Morano lähisugulased on samuti elanud kõrge vanuseni

Uus maailma vanim inimene Emma Martina Luigia Morano Martinuzzi sündis 1899. aasta 29. novembril Piemontes.

Tema puhul on märkimisväärne, et ka tema lähisugulaste seas on kõrge vanuseni elanud inimesi - nii tema ema, tädi kui ka mõned õed-vennad elasid 90. eluaastani, üks tema õdedest aga suri 2011. aastal 102-aastasena.

Morano on töötanud tehases ja oma kodulinna Pallanza kooli sööklas. Tema ainus laps suri 1937. aastal 6 kuu vanusena ning peagi lahutas ta oma mehest.

Oma vanuse saladuseks peab Morano tervislikku toitumist, mille hulka kuulub kolm muna päevas ja iga päev natuke kodus tehtud brändit, ning positiivset ellusuhtumist. Samuti olevat tema arvates kaasa aidanud see, et ta on elanud vallalisena. 

Emma Morano (Foto: lastampa.it)

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.