Lennart Meri konverentsi teine päev: NATO Varssavi kohtumisest, Vene sõdadest, USA presidendi võimust, ({{commentsTotal}})

Lennart Meri konverents 2016
Lennart Meri konverents 2016 Autor/allikas: LMK
{{1463142594000 | amCalendar}}

Konverentsi avapaneelis astuvad üles president Toomas Hendrik Ilves, Euroopa Komisjoni üks juhtfiguure Frans Timmermans, Prantsusmaa Euroopa-minister Harlem Desir ning mõttekoja Brookings vanemteadur Constanze Stelzenmüller.

Tänavune Lennart Meri konverents (LMK) kannab pealkirja "Luues uut normaalsust" ning keskendub Euroopa ja NATO tulevikule. ERRi portaalis on võimalik jälgida ülekannet, mis on inglise keeles.

Konverentsi avapaneelis “Uus normaalsus: Lääne lõpp?” osales LMK patroon president Toomas Hendrik Ilves koos Euroopa Komisjoni esimese asepresidendi Frans Timmermansi ja Prantsuse euroministri Harlem Désiriga.

Konverentsi teine päev:

Paneeldiskussioonid

9:00-10:30 "NATO in Warsaw: Steeling the Alliance?"

11:00-12:30 "Russia's Wars"

16.00 - 17.30 "Europe Whole and Free: a Fading Dream?"

18:00-19:30 "McCain Institute Debate: Will US Foreign Policy be Better Under a Republican or Democratic President?"

Alates 21:30 - Night owl sessions

Otse-ülekanne:

 

Konverentsi esimene päev

Luik: Küsimus on, kas laseme uut normaalsust kujundada Putinil või läänel

Konverentsi üks korraldaja, rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse direktor Jüri Luik selgitas reedel, konverentsi alguspäeval, et konverentsi teema on eelkõige mõjutatud tugevast jõuvahekordade muutumisest. Tema hinnangul kuulutab n-ö vana normaalsuse lõppu see, et veel mõne aasta eest kehtinud rahvusvahelise õiguse ja OECD lepped ei ole enam kõigi riikide jaoks enesestmõistetavad ning riigipiiride austamisest ei peeta kinni.

Seetõttu on Luige sõnul kõik suured organisatsioonid ja reeglid muutumises ning liikumises.

"Nüüd ongi küsimus - kas uut normaalsust kujundab Vladimir Putin või lääs," lausus ta.

Uuring: Vene mõjuvõimu kehtestamist Baltikumi äärel tuleb takistada NATO brigaadiga

Konverentsiga seoses tutvustas Rahvusvaheline Kaitseuuringute keskus raportit "NATO Balti lünga täitmine", mille on koostanud endised NATO kindralid. Ühe valupunktina toovad nad raportis välja Suwalki koridori Poola-Leedu piiril, mida loodest piirab Venemaa Kaliningradi oblast ja kagust Valgevene. Lahendusena pakutakse raportis Baltimaadesse NATO brigaadide paigutamist.

"Venemaal oleks väga lihtne Balti riike ära lõigata. Sellepärast peaksid siin olema alaliselt paigutatud relvajõud. Siin peaks olema piisavalt relvajõude, mis on võimekad, valmis, silmnähtavalt valmis võitlema. Nad peavad olema piisavad heidutuseks ja selleks, et panna Venemaa juhtide pähe kahtlus. Panna nad mõtlema, et see lihtsalt ei ole vaeva väärt," sõnas endine NATO Euroopa vägede asejuht Richard Shirreff "Aktuaalsele kaamerale".

Reede õhtul kell 22 alganud paneeldiskussioonis arutasid poliitikategijad ja analüütikud muude teemade hulgas põgenikekriisi üle, mis ei ähvarda üksnes rebida puruks Euroopa Liitu vaid ka liikmesriike endid.

Universaalsed liberaalsed väärtused, mis on Lääne demokraatiate nurgakivid, on ühtäkki saanud külge hinnasildi, mida kõik valitsused ei ole valmis maksma. Kuidas võidelda massirände põhjustega ja kindlustada Euroopa piirid? Kuidas aidata piiririikidel põgenike sissevooluga toime tulla ja jagada vastuvõtvate riikide vahel koormat?

Nende teemade üle arutasid Frans Timmermans, Eesti välisminister Marina Kaljurand, Makedoonia välisminister Nikola Poposki ja Saksa Ida-Euroopa Uuringute Ühingu president Ruprecht Polenz.

Huvitava ülevaate diskussioonidel tekkinud mõtetest pakub ka Twitteri konverentsi viitega uudisvoog.

Konverents algab reede, 13. mai õhtul kell 17 ning lõpeb pühapäeva 15. mai lõuna ajal.

Täpsema päevakavaga saab end kursis hoida Lennart Meri Konverentsi kodulehel.

Toimetaja: Greete PalmistePolitsei pidas kinni 180 km/h kihutanud juhi, kelle auto oli ülerahvastatud

Pühapäeva õhtul pidas politsei Pärnumaal kinni kiirust ületanud ning seejuures väikelast vedanud mehe, kes ühtlasi esitas korrakaitsjatele ka võltsitud juhiloa.