Kivirähk: poliitikast väga huvitatud valiks enim EKRE-t, noored toetavad keskmisest kordades rohkem rohelisi ({{commentsTotal}})

Juhan Kivirähk on Turu-uuringute AS-i uuringujuht.
Juhan Kivirähk on Turu-uuringute AS-i uuringujuht. Autor/allikas: ERR/Ülo Josing

Turu-uuringute Aktsiaseltsi uuringutejuht Juhan Kivirähk kommenteerib värske erakondade toetuse uuringu tulemusi.

27. aprillil toimus ETV poliitikasaates "Foorum" arutelu erakondade reitingute teemal. Saatesse eksperdina palutud Tartu Ülikooli poliitikateadlane Kristjan Vassil pani kohe avasõnavõtus asjad paika: igasuguse mõõtmise puhul tuleb arvestada mõõtmisveaga ning sotsioloogiliste mõõtmiste puhul kehtib see eriti. Kui tulemuste erinevus jääb +-3 protsendi piiresse, ei ole tegelikult võimalik kindlalt väita, kas reitingute edetabelit juhib Keskerakond või Reformierakond.

Tõepoolest, kui jooksurajal pannakse paremusjärjestus vajadusel kehtima kasvõi tuhandiksekundilise täpsusega ning palliplatsil poleks tulemuse 23:21 puhul kellelgi võitjas kahtlust, siis sotsioloogias ei saa küsitluses mõõdetud Keskerakonna 23-protsendilist toetust pidada statistilist viga arvesse võttes suuremaks Reformierakonna 21 protsendist.

Ekspert Vassil läks koguni nii kaugele, et väitis, nagu meie poliitikamaastikul polekski riigikogu valimistest kuni tänaseni mingeid muutusi toimunud ning kõikumised erakondade toetusprotsentides jäävat kõik veamarginaali piiresse. Sellega ma siiski päriselt nõustuda ei saa. Vähemasti riigikogu kaks uustulnukat – Vabaerakond ja EKRE – on võrreldes valimiste päevaga oma toetust selgelt kasvatanud ning seda ei saa pelgalt statistiliseks hälbeks pidada. Nii nagu ka IRL-i toetuse langus alla valimiskünnise on nende valimispäeva tulemusega (13,7%) võrreldes ilmselgelt oluline muutus.

Muidugi võib ka selle neljaprotsendise toetuse puhul öelda, et vea piire arvestades võib tegelik tulemus jääda vahemikku 2,2 kuni 5,2 protsendini. Kuid ka napp valimiskünnise piiril püsimine ei peaks nii ambitsioonikat erakonda lohutama.

IRL-i esimehe esimene reaktsioon sellele uudisele oli, et tegemist on jamaga, sest tema nägevat oma silmaga paremini, mis ümberringi toimub. Margus Tsahknale võib sel puhul vaid kaasa tunda. Kui tema võime ühiskonnas toimuvat mõista tugineb tõesti vaid sellel, mida ta oma silmadega näeb, tuleks tal erakonna esimehe ja ka ministri amet kiiresti maha panna.

Kuid mis siis muudab sotsioloogilised mõõtmised nii ebatäpseks, et me ei saa rääkida täpsest toetusprotsentidest, vaid peame opereerima usalduspiiridega?

Teatavasti ei teostata sotsioloogias mõõtmisi mitte kogu uuritava kogumi (elanikkonna või valijaskonna) peal, vaid selleks kasutatakse väljavõttelist mudelit – valimit. Eestis on valimisealisi kodanikke 2015. aasta 1. jaanuari seisuga 886 530. Juhuväljavõtu abil moodustatava valimi (selle suuruseks on enamasti 1000 inimest) moodustamise kuldreegel on, et igal üldkogumi liikmel peab olema võrdne tõenäosus valimisse sattuda. Selle tagamiseks on sotsioloogias kasutusel erinevad protseduurid, millel siin pole mõtet pikemalt peatuda. Kuid on selge, et nii suurest üldkogumist on võimalik juhuslikul teel moodustada põhimõtteliselt lõpmatu hulk erinevaid 1000 liikmelisi valimeid. Igasse sellisesse valimisse satuvad paratamatult erinevad inimesed – nii ei saagi erinevate valimite tulemused absoluutse täpsusega kattuda.

Küll aga tuleb statistikateadus meile appi teadmisega, et juhul, kui oleme valimi moodustamisel järginud kõiki juhuvaliku printsiipe, siis jääb 95 protsendilise tõenäosusega enamik kõigist võimalikest valimitest piiridesse, kus maksimaalne eksimus on +-3 protsenti, väiksemate protsentide puhul ka väiksem.

Kõnealuses "Foorumis" kõlas retooriline küsimus, et miks siis üldse neid erakondade toetuse uuringuid teha, kui nad ei võimalda paremusjärjestustki paika panna. Kuid ega see olegi poliitiliste monitooringute peamine eesmärk. Eesmärgiks on ikkagi olukorra pidev jälgimine, sest ka stabiilsuse mõõtmisel on oma informatiivne väärtus.

Seismoloogiajaamu ei panda tööle siis, kui maa juba väriseb, nad peavad ikka pidevalt toimima, et ette ennustada, millal maavärinat oodata on. Ka Eesti poliitilises lähiajaloos on küllaga episoode, kus mõne erakonna reiting drastiliselt langeb või erakordselt kiiresti tõuseb. Pealegi on erakondade toetuse uurimise sügavam mõte ka selle teadasaamises, millistes valijagruppides millised erakonnad populaarsemad on.

Ka käesoleva küsitluse põhjal on kindlasti huvitav välja tuua näiteks seda, et poliitikast väga huvitatud kodanike hulgas (keda on 14 protsenti kõigist kodanikest), on kõige suurem toetus EKRE-l. Nendest valijatest hääletaks EKRE poolt 20%, millele jääb alla nii Reformierakonna (17%) kui ka Keskerakonna (16%) reiting. Reaalseid valimisi silmas pidades on selliste valijate toetus vägagi hinnaline, sest nemad tulevad kindlasti valima ning oma aktiivse poliitikahuvi tõttu võivad mõjutada ka oma kaaskodanike eelistusi.

Huvitav on välja tuua sedagi, et muidu madala kaheprotsendilise reitinguga roheliste toetajaid on kõige nooremas valijate grupis (18-24 aastased) kaheksa protsenti. Noorusliku profiili hoidmine võib tulevikku vaadates osutuda väga kasulikuks, sest uusi valijaid tuleb ju juurde just sellesse gruppi. Sest ega IRL-i toetuski enam roheliste jaoks väga püüdmatus kauguses ole...

Toimetaja: Rain KooliJogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema