Kaitseuuringute keskuse raport: Baltikum vajab NATO sõjaväeüksust ({{commentsTotal}})

NATO logo Autor: Yves Herman/Reuters/Scanpix

Täna alanud kümnendal Lennart Meri konverentsil, mis seekord kannab pealkirja "Kujundades uut normaalsust", tutvustas rahvusvaheline kaitseuuringute keskus raportit "NATO Balti lünga täitmine". Selle autorid leiavad, et Venemaa suhtub allianssi kui vaenlasesse ning et Baltikumi kindlustamiseks peaks NATO tooma Baltikumi brigaadi.

Raporti on koostanud kolm endist NATO kindralit Wesley Clark, Egon Ramms, Richard Shireff ning NATO juures Eestit esindanud Jüri Luik. Raportit tutvustades rõhutasid autorid, et pärast Ukraina kriisi on Balti riigid sattunud julgeolekumaailma tähelepanu keskmesse. Venemaa on nende hinnangul, aga jätkuvalt agressiivne ning peab NATO-t suurimaks vaenlaseks.

"Venemaal on tähelepanuväärne paranoia, et NATO on mingil viisil agressiivne organisatsioon, mida ta absoluutselt ei ole. NATO on kaitseorganisatsioon, mis on loodud alliansi liikmesriikide inimeste kaitsmiseks, sellel ei ole kellegi suhtes rünnakuplaane ning see on sõnum, millest minu arvates Venemaa inimesed peaksid aru saama," lausus endine NATO Euroopa vägede asejuht Richard Shirreff "Aktuaalsele kaamerale".

Ühe valupunktina tõid raporti autorid välja Suwalki koridori Poola-Leedu piiril, mida loodest piirab Venemaa Kaliningradi oblast ja kagust Valgevene. Kui Venemaa saaks Suwalki koridori üle kontrolli, oleks Balti riigid ülejäänud NATO-st ära lõigatud. Lahendusena pakutakse raportis Baltimaadesse NATO brigaadide paigutamist.

"Venemaal oleks väga lihtne Balti riike ära lõigata. Sellepärast peaksid siin olema alaliselt paigutatud relvajõud. Siin peaks olema piisavalt relvajõude, mis on võimekad, valmis, silmnähtavalt valmis võitlema. Nad peavad olema piisavad heidutuseks ja selleks, et panna Venemaa juhtide pähe kahtlus. Panna nad mõtlema, et see lihtsalt ei ole vaeva väärt," sõnas endine NATO Euroopa vägede asejuht Richard Shirreff "Aktuaalsele kaamerale".

Endine NATO Brunssumi väejuhatuse ülem kindral Egon Ramms kinnitas, et tulevikus asub Baltikumis NATO pataljon. "Me loome võimaluse, et teiste riikide kompanii või pataljoni suurused üksused saavad samuti siia piirkonda tulla, nii et meil on alati mingi hulk vägesid kõigis kolmes Balti riigis."

Raport on soovitus juulis Varssavis toimuvale NATO tippkohtumisele. 

Toimetaja: Greete PalmisteVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.