EL loodab, et vabakaubandusleppele jõuaks allkirja anda Obama ({{commentsTotal}})

Autor: Reuters/Scanpix

Brüsselis kaubandusministrite kohtumisel viibiv ettevõtlusminister Liisa Oviir on optimistlik ja usub, et Euroopa Liidu ja USA vabakaubanduslepe, mis looks 840 miljoni inimesega turu, suudetakse veel president Obama ametiajal sõlmida. Kui sügisel läbimurret ei toimu, võivad kõnelused aga peatuda kuni neljaks aastaks. Oviiri sõnul on leppe suurim ohust läbirääkimisdokumentide lekitamisega kaasnev meediamüra. 

2013. aastal suure poliitilise entusiasmiga startinud vabakaubandusleppe kõnelused edenevad vaevaliselt. Kummagi poole läbirääkijad ei kipu mööndusi tegema, sest nii Brüssel kui ka Washington on harjunud kaubanduslepetes tingimusi dikteerima, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mitmes liikmesriigis, eelkõige Saksamaal, on avalikkuse toetus leppele leige ja kuu alguses Greenpeace avalikustatud läbirääkimisdokumendid andsid leppe vastastele veel ühe kaardi.

"Ma usun, et see võib olla suurem oht, et ametnikud ja tippläbirääkijad ei saa õigeks ajaks selle tööga valmis," kommenteeris Liisa Oviir.

Euroopa Liidu eesistujamaa Hollandi väliskaubandusminister Lilianne Ploumen on kindel, et lähikuud on poliitikutele võtmetähtusega ning kui soovitaks kõnelused lõpetada enne aasta lõppu, võib ajast puudu tulla.

Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmströmi kinnitusel ei plaani euroliit lepingu sisus hinnaalandusi teha, kuid soovib enne USA presidendivalimisi dokumendid sõlmitud saada. "Oleme väga teadlikud punastest joontest ja prioriteetidest. Komisjoni plaan A on teha kõik, mis meie võimuses, et lõpetada läbirääkimised enne president Obama mandaadi lõppu," lausus Malmström.

Euroopa Liidu peamised prioriteedid on riigihangete ja teenuste turu avamine. Prantsusmaa, Kreeka ja Itaalia nõuavad geograafiliste tähiste läbisurumist, mis lubaks mõlemal pool ookeani müüa üksnes Euroopas toodetud fetat, šampanjat ja parmesani.

Liisa Oviir selgitas, et praegu töötatakse selle nimel, et suve lõpuks oleks olemas leppe tekst, mille pinnalt läbirääkimised jätkuda saaks. "Ma hoian pöidlad pihus, et see oleks nii, kõigil on põhjust hoida," loodab ka Oviir, et lepe saaks USA poolt just Obama allkirja.

Toimetaja: Greete PalmisteVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.